שתף קטע נבחר

"החשודים ברצח אבו חדיר פעלו בשתי חוליות"

בית המשפט דחה את עתירת עורכי דינם של חלק מהחשודים ברצח הנער להיפגש עם לקוחותיהם. בדיון התברר כי חלקם נשלחו לבדיקה פסיכיאטרית. סבו של אחד החשודים: כשהוא לא לוקח כדורים – הוא יחריב עולמות

חוליות טרור יהודיות: זהו החשד שעולה מהדיון שהתקיים היום (ב') בבית המשפט המחוזי בירושלים בעתירת עורכי דינם של ששת החשודים ברצח הנער מוחמד אבו חדיר משועפט. כמו כן, חלק מהחשודים נשלחו להסתכלות פסיכיאטרית.

 

בדיון התברר כי היו שתי חוליות: אחת שביצעה את הרצח ואחת שסייעה. העבירות שבגינן חשודים השישה הן השתייכות לארגון טרור, חברות בהתאגדות אסורה, חטיפה לשם רצח או סחיטה, קשירת קשר לביצוע פשע, רכישת חלקי נשק או תחמושת, עבירות מתוך מניע גזעני ורצח קטין. מעצרם של ששת החשודים הוארך אתמול ושלושה מהם הודו במעשה ושחזרו הבוקר בביצוע הרצח.

 

במהלך הדיון בערר שהגישו עורכי הדין של העצורים, נפתלי ורצברגר ואהרון רוזה, על מניעת המפגש עם לקוחותיהם, טען ורצברגר כי המשטרה מנצלת את הסעיף בחוק המאפשר את מניעת החשוד כדי ליצור נגד החשודים תיק סגור. "אם היה מדובר בחקירת שב"כ נטו, כשהתכלית הייתה לגלות אם יש חשודים נוספים וקשרים, הייתי שותק. אבל אם מניעת המפגש מנוצלת כדי לחלץ הודאות ושחזורים תוך פגיעה ממשית בזכויותיו של אדם, נעשה פה שימוש בלתי ראוי בתכלית של הסעיף שנועד למטרות ביטחוניות".

שלושה מהחשודים ברצח מוחמד אבו חדיר ()
שלושה מהחשודים ברצח מוחמד אבו חדיר

עו"ד ורצברגר (משמאל) המייצג את החשודים לצד נציג המדינה עו"ד קורב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עו"ד ורצברגר (משמאל) המייצג את החשודים לצד נציג המדינה עו"ד קורב(צילום: גיל יוחנן)

זמן קצר לפני הדיון קיבלו עורכי הדין אישור להיפגש עם שלושה מתוך ששת החשודים, שככל הנראה מעורבותם בחטיפה וברצח של אבו חדיר פחותה יותר. עו"ד ורצברגר הדגיש כי הוא צפוי לייצג שני קטינים שלא מחזיקים בעבר פלילי.

 

נציגה של הפרקליטות בדיון, עו"ד אורי קורב, טען כי "החשודים הרעידו מדינה שלמה ואולי מזרח תיכון שלם". לדברי קורב, די בכך שהפגישה עם עורך דין עלולה להביא לשיבוש חקירה כדי להצדיק על פי חוק מניעת מפגש. "בנסיבות שלנו, יש אפס מקום לטעויות", אמר קורב. בתום הדיון החליט השופט משה דרורי לדחות את הבקשה וכרגע מניעת המפגש בתוקף עד מחר בחצות.

 

סבו של חשוד: הנכד שלי רעוע בנפשו

קרובי ומשפחה וחברים של החשודים עדיין מתקשים לעכל את עצם המעצר ולא מאמינים כי הם אלה שביצעו את הרצח המזעזע. סבו של אחד החשודים סיפר ל-ynet כי נכדו מטופל על ידי פסיכיאטרית. "האדם הזה רעוע בנפשו. ברגע שהוא לא לוקח את הכדורים אז הוא פרטיזני גדול. הוא יכול להחריב עולמות אם הוא לא לוקח כדורים".

 

לדברי הסב, "לא ידעתי כלום. הלכתי ודיברתי עם החוקרים ואמרתי להם: תגידו לי על מה? הם אמור לי 'בסוף תדע' ולא דיברו איתי. הם עצרו אותי לחקירה יחד עם כולם ובסוף שוחררתי הביתה. לגבי גינוי המעשים אמר הסב: "הגנאי הוא לכולנו שאסור לעשות מעשה כזה. לא לפי תורתנו הקדושה ולא לפי החוק".

 

הנער מוחמד אבו חדיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנער מוחמד אבו חדיר(צילום: רויטרס)

שכנים של המשפחה בירושלים, שממנה מגיעים שני אחים החשודים בפרשה גם כן לא האמינו לפרסום על מעצרם. "הסיפור הזה לא נראה לי מתאים בכלל לרקע שלהם. זו משפחה טובה. עד כמה שידוע זו משפחה של 10 ילדים. כולם פה חושבים שזה לא קשור אליהם. מדובר במשפחה עם ילדים מחונכים", סיפרה שכנה של המשפחה. שכנה נוספת המתגוררת בבניין בירושלים הוסיפה כי מדובר באנשים צדיקים. "הם לא יכולים לפגוע בזבוב".

 

שכנו של קטין שנעצר בפרשה הופתע הבוקר לשמוע ששכנו בין החשודים. "הוא הלך לאיבוד מבחינה דתית בשנתיים האחרונות", סיפר. "הוא נסע ללמוד בישיבה באשדוד ומאז התקרב מעט לדת אבל לא מספיק. הייתי רואה אותו בעיקר בסופי שבוע. הוא היה שקט ומופנם ואולי בעצם זאת הבעיה, שהוא שמר הרבה מטענים בבטן".

 

שכן של שני אחים נוספים שחשודים בפרשה המתגוררים בבית שמש אמר שמאז אתמול יודעים דיירי הרחוב על מעצרם של השניים. "ההורים של השניים הם טובים ומקסימים. שניהם ילדים טובים ואני לא מאמין עליהם. כל הסיפור הזה לא מסתדר לי. כולם ברחוב הגיבו בהלם לסיפור כי השניים ידועים כילדים טובים, לא אלימים בכלל. הם בסדר גמור".

 

שכן נוסף סיפר כי בימים שלאחר הרצח דיברו האחים כל הזמן על הרצח ואמרו שטיפש מי שעשה את המעשה הזה ואם אכן מדובר ביהודי, הוא כבל את ידי המדינה. "לטענת האם, הילדים שלה רק עזרו להשיג את הרכב ששימש לחטיפה, אבל הם לא קשורים לרצח עצמו".

 

בתוך כך, ראש העיר בית שמש משה אבוטבול כינס דיון חירום בלשכתו בעקבות העובדה ששניים מהחשודים מתגוררים בעיר. "יש לגנות בחומרה רבה את רצח הנער הפלסטיני. נקמה זו הינה בלתי אנושית, בלתי מוסרית ולא יהודית. לא זוהי התשובה והמענה לרצח הנערים החטופים", אמר אבוטבול שהוסיף כי הנערים החשודים מגיעים ממשפחה איכותית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים