שתף קטע נבחר

אושרה מחיקת חוב של 3 מיליארד שקל לתע"ש

חברי הכנסת אישרו למחוק את חובותיה של חברת התעשייה הצבאית למדינה, בסך כולל של 3.14 מיליארד שקל - כדי לאפשר את הפרטתה ומכירתה למשקיעים. אושרה לה גם הלוואה ממשלתית נוספת בהיקף של 500 מיליון שקל לתשלום משכורות העובדים ולתפעולה השוטף

ועדת הכספים אישרה היום (ג') את מחיקת החובות של התעשייה הצבאית (תע"ש) למדינה בסך כולל של 3.14 מיליארד שקל. מחיקת החובות נדרשה כדי לאפשר את מכירת החברה למשקיעים.

 

 

החובות הצטברו מהלוואות שנתנה המדינה לתע"ש במשך שנים לתפעול שוטף של החברה, עבור משכורות לעובדים ותפעול שוטף. בהסכם הפרטת החברה, שנחתם לאחרונה, נקבע כי כספי החובות יומרו ל"הון מניות" של הרוכש העתידי שייכלל בעסקת המכירה לקראת סיום הליך ההפרטה.

 

קרקעות מפעל תע"ש סמוך לרמת השרון (צילום: אהרון שטרול) (צילום: אהרון שטרול)
קרקעות מפעל תע"ש סמוך לרמת השרון(צילום: אהרון שטרול)

 

במקביל אישרה הוועדה הלוואת מדינה נוספת לתע"ש בהיקף של 500 מיליון שקל שהוגדרו כ"השקעת בעלים" לתשלום משכורות העובדים ולתפעול שוטף של החברה בשנים 2014/15 כדי לאפשר לה להיערך למכירתה למשקיע הפרטי. 220 מיליון שקל יוקצבו עד סוף השנה בתקווה שתהליך ההתייעלות יחסוך את ניצול יתרת ההלוואה. יו"ר תע"ש, אודי אדם, הגדיר הלוואה זו כ"מימון ביניים שיהיה החמצן של החברה בהליך ההפרטה".

 

מנכ"ל החברה, אבי פלדר, אמר שהחברה נערכת להפרטה על פי "אבני הדרך" שבהסכם עם הממשלה, ההסתדרות וועד העובדים וכבר החל הליך פרישה מדורג של כ-1,000 עובדים עם ותק של 30 שנה ויותר. המהלך יסתיים ב-2015. במקביל החלה קליטת 200 עובדים חדשים וצעירים לפרויקטים חדשים שגם יעמדו לרשות צה"ל במבצע צוק איתן.

 

הוא מעריך כי תע"ש תהיה חברה פרטית בשנה הבאה ותהפוך לרווחית כבר בסופה ובמהלך 2016. "אנחנו במשא ומתן לייצוא בהיקף של 2 מיליארד שקל ועומדים לממש את ההסכם עם מערכת הביטחון לרכש חמש שנתי, בתקווה שכבר בימים הקרובים יגיעו ההזמנות החדשות שיאפשרו להפעיל בצורה אופטימלית את קווי הייצור", אמר והוסיף כי החברה נערכת להעביר את מפעל רמת השרון לנגב עד 2022, וכבר עתה מעדיפה לקלוט עובדים חדשים בעיקר מאזור באר שבע. על שטח המפעל תוקם שכונה חדשה.

 

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר כי "המשבר הביטחוני הנוכחי מדגיש את הצורך לחזק את החברה ולהעמידה על מסלול של התייעלות". הוא הודיע כי הוועדה תעקוב אחר יישום הליכי ההפרטה כפי שאישרה, "בתקווה שאחרי 13 שנים של משבר וקשיים, החברה תעבור לפורמט רווחי ויעיל, שיאפשר לה אופק פעילות ולעובדים אופק תעסוקתי לעובדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ועדת הכספים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים