שתף קטע נבחר
צילום: AP, רויטרס, אבי רוקח

בנט: לסייע לעסקים בדרום; חמ"ל למפעלים

שר הכלכלה מבקש להורות על דחיית דיווח ותשלום מע"מ, והימנעות מהגבלת חשבונות העסקים בדרום. התאחדות התעשיינים הקימה חמ"ל שיעמוד לרשות המפעלים בדרום, 24 שעות ביממה. חברת החשמל: לא ננתק לקוחות בדרום

שר הכלכלה, נפתלי בנט, פנה הבוקר (ג') לבכירים באוצר ובמערכת הבנקאית בבקשה כי יימנעו מפגיעה בבעלי עסקים, הנמצאים בטווח הירי מרצועת עזה. במכתב אל נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, שר האוצר יאיר לפיד והמפקח על הבנקים, ביקש השר מבנק ישראל ומהאוצר להנחות את הבנקים להתחשב במצב העסקים הקטנים והבינוניים בדרום.

 

 

בפנייתו למפקח על הבנקים בבנק ישראל, דוד זקן, ביקש בנט להוציא הנחיה לבנקים להתחשב במצב העסקים ולא לסגור את החשבונות שלהם כתוצאה מהחזרת צ'קים. כמו כן, במשרד הכלכלה שוקלים לפנות אל רשות המיסים על מנת לאפשר דחיה של מועד הדיווח והתשלום למע"מ אשר יחול בעוד שבוע ב-15 ביולי.

 

בהערכת מצב שהתקיימה הבוקר בסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, על בסיס מידע שהצטבר במהלך הימים האחרונים, התברר כי קיימת ירידה משמעותית במחזור המכירות וההכנסות של העסקים הקטנים והבינוניים באזור הדרום, במגוון תחומים. על פי ההערכה, המתבססת גם על אירועים ביטחוניים קודמים, קיימת ירידה חדה בהכנסות חלה בעיקר בתחומיי המסחר והתיירות. על פי ניתוח הסוכנות לעסקים קטנים, ירידה כזו עלולה להביא את העסקים למצב של החזרת צ'קים ויכולת מוגבלת להתמודד עם תזרים המזומנים.

 

לדברי בנט, "מעבר לפעילות הביטחונית, מחובתנו לדאוג גם להמשך איתנותם הכלכלית של תושבי ובעלי העסקים בדרום ולהבטיח שלא ייפגעו כתוצאה מהמצב".

 

הבוקר הציע משרד הכלכלה לבעלי עסקים קטנים ובינוניים בדרום הארץ, לפנות למומחי מערך "המעוף" המופעל על ידי הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, לקבלת מידע, ייעוץ וסיוע, בטלפון: 1-700-558-040.

 

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, בראשות רן קויתי, מעניקה סל שירותים לבעלי עסקים ויזמים, ביניהם ייעוץ עסקי ומקצועי, ליווי של העסק, הכנת תכניות עסקיות והפניה למקורות מימון. עסקים קטנים באזור הדרום העומדים בפני קשיי תזרים לאור המצב יכולים אף הם להיעזר בערוץ זה. אתר הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים: www.sba.economy.gov.il.

 

500 מפעלים באזור הלחימה

בעקבות המצב הביטחוני, הקימה התאחדות התעשיינים חמ"ל מיוחד ביישוב עומר, שיעמוד לרשות המפעלים בדרום. החמ"ל ייתן שירות 24 שעות לכ-500 מפעלים בכל אזור הלחימה, ברדיוס של כ-40 קילומטר מעזה, גם למפעלים אשר אינם חברים בהתאחדות התעשיינים.

 

בראש החמ"ל עומד מנהל סניף דרום בהתאחדות התעשיינים, מאיר שימקו ולשירותו עומדים כלל עובדי ומומחי ההתאחדות, על פי צרכי המפעלים השונים.

 

החמ"ל יעניק מענה באופן רציף לכלל צרכי ובעיות המפעלים בעקבות הלחימה בדרום, כגון - פגיעה של טילים במבני המפעלים; היערכות לעבודה במתכונת חירום; מחסור בעובדים; פגמים במיגון מפעלים; הפסקות חשמל; מחסור בחומרי גלם; חוסר יכולת לעמוד בהזמנות בעקבות פגיעה בתהליך ייצור; שיבוש בדרכי תחבורה; קבלת פיצויים בשל הלחימה; ועוד.

 

בנוסף החמ"ל מעדכן באופן רציף את המפעלים בהנחיות פיקוד העורף ועוזר למפעלים להיערך בהתאם. כמו כן, החמ"ל אוסף מידע באופן רציף על סטאטוס המפעלים, על מנת לתת תמונת מצב עדכנית בכל רגע ורגע באשר למצב התעשייה בדרום. המידע משמש את התאחדות התעשיינים, מוסדות המדינה והרשויות המקומיות, לשם מתן עזרה וסיוע מיטבי למפעלים.

 

המידע שנאסף באופן רציף כולל נתונים כמו: אילו מפעלים הושבתו מעבודה כליל; אילו מפעלים עובדים במתכונת חלקית או מתכונת חירום; מצבת העובדים בכל מפעל; מספר הפגיעות של טילים במפעלים; הערכת אומדן של נזקים ישירים ונזקים עקיפים (כגון ירידה ביצוא, איבוד לקוחות, פגיעה במוניטין העסקי); ועוד.  

 

נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, צביקה אורן, אמר: "בשעות קשות אלו, התאחדות התעשיינים עומדת לצד מפעלי הדרום ועובדיהם ותומכת בהם בכל אשר ניתן. לצערנו מפעלי הדרום נמצאים תחת איום בטחוני תמידי, אשר מפריע להתנהלות הסדירה של המפעלים.

 

"בזמן הלחימה בפרט צפויים שיבושים בייצור וביצוא, אשר להם השלכות קשות על החברות - הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. אנו נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו על מנת לעזור למפעלים לעבור תקופה קשה זו בנזק מינימלי ובהמשך נעזור להם לקבל את הפיצויים המגיעים להם ממוסדות המדינה".

 

חברת החשמל: נמשיך לפעול תחת אש

גם חברת החשמל הודיעה היום, כי לאור המצב הביטחוני תימנע מניתוק אספקת החשמל ביישובי הדרום ללקוחות חייבים, ותחבר לקוחות שנותקו בימים האחרונים בגין אי תשלום חשבון החשמל.

 

עוד נמסר, כי החברה פועלת בשיתוף הרשויות באזור הדרום לחבר מקלטים ומבני ציבור שנדרש עבורם חידוש אספקת חשמל, כתוצאה מניתוק.

 

מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, אמר בישיבה שנערכה הבוקר כי עובדי חברת החשמל פועלים תחת אש לתיקון תקלות ולייצור חשמל באזור הדרום ועובדי החברה יעשו כל שביכולתם להמשיך ולספק חשמל זמין לאזרחים בכל מצב. "אנו מבטיחים לתושבי הדרום שיש על מי לסמוך, והחשמל ימשיך לזרום לבתים גם תחת מתקפת הטילים", אמר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נפתלי בנט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים