שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

110 ק"מ מרצועת עזה: שרידי רקטה בחדרה

חמאס מציג לראשונה יכולת להגיע לגבולו הצפוני של השרון: לא נשמעה אזעקה בחדרה, טרם ברור אם מדובר בטיל מתוצרת סורית או ברקטה מייצור עצמי. לאחר חצות שוגרו 3 רקטות לבאר-שבע, בבוקר הירי לדרום התחדש. נזק למשק חקלאי ולכלי רכב מנפילת רקטה באשכול

במקביל למבצע "צוק איתן " הגדיל חמאס את טווח הירי שלו הרחק מעבר למה שהיה ידוע ברבים עד כה: חלקי רקטה ארוכת טווח שנורתה מרצועת עזה התגלו אמש (ג') בשטח פתוח ליד אחת היציאות מחדרה שבגבולו הצפוני של אזור השרון. ככל הנראה מדובר בחלקי טיל M-302 מתוצרת סינית שיוצר בסוריה והוברח לעזה ככל הנראה על ידי איראן. הטיל התגלה מעט לפני 23:30, אך לא ידוע מתי בדיוק לאורך הערב הייתה הנפילה וגם לא ברור אם מדובר בטיל תקני או ברקטה מייצור עצמי בעזה.

 

למקום הוזעקו כוחות כיבוי אש מתחנת חדרה והם סגרו את האזור ובדקו את הרסיסים שנמצאו. הירי נמשך גם לאחר חצות. בשעה 1:20 נשמעה אזעקה בבאר שבע, לאחר שרקטות שוגרו לעבר העיר. שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. הלילה היה שקט יחסית, אבל הבוקר הירי התחדש: אזעקות נשמעו במועצות שדות נגב, אשכול ושער הנגב, רקטה התפוצצה בשטח פתוח בנתיבות. אחת הרקטות שנפלה באשכול גרמה נזק למשק חקלאי ולכלי רכב.  

 

שרידי הגראד בחדרה (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
שרידי הגראד בחדרה(צילום: ג'ורג' גינסברג)

הטווח של חמאס גדל (צילום: google map) (צילום: google map)
הטווח של חמאס גדל(צילום: google map)

 

פרשננו רון בן ישי מסביר כי ל-M-302 שבידי חמאס והג'יהאד האיסלאמי בעזה חמישה דגמים, הארוך שבהם הוא 200 ק"מ עם ראש קרב שמשקלו בין 125 ל-140 ק"ג חומר נפץ. הרקטה מקורה במערכת נשק סינית שדומה למערכת MLRS רב קנית לשיגור טילים. היא מאוד לא מדויקת, וחיזבאללה ירה אותה במלחמת לבנון השנייה ב-2006 לאזור חדרה.

 

עוד על מבצע צוק איתן:

 

הרקטה בחדרה חתמה זמנית ערב חסר תקדים בירי מרצועת עזה לישראל: החל מ-21:30 נורו עשרות רקטות לעוטף עזה, יישובי וערי הנגב, השפלה, גוש דן, אזור ירושלים וכאמור גם השרון. לא דווח על נפגעים. מאתמול בבוקר שוגרו לישראל לא פחות מ-225 רקטות, 40 מהן יורטו על ידי כיפת ברזל.

 

צה"ל תקף הלילה 160 מטרות בעזה

הלילה תקף צה"ל ברצועת עזה כ-160 מטרות, ומתחילת המבצע בוצעו 435 תקיפות של חיל האוויר וחיל הים. צה"ל תקף הלילה גם סמלי שלטון של חמאס, בהם משרדי ביטחון הפנים ומוצב שליטה ימי. גורם צבאי בכיר אמר כי התקיפות הנרחבות, כולל של סמלי שלטון, יימשכו גם היום, ועד הערב תגיע לגזרה גם חטיבת הנח"ל כחלק מההיערכות לפעילות קרקעית. הבכיר הצבאי לא שלל אפשרות שיימשך הירי לאזורים מרוחקים מאוד מעזה, כמו חדרה וירושלים.

 

לדבריו, "נערכנו לכך מבחינת שינויים שעשינו בפריסת סוללות כיפת ברזל. צפינו גם פיגועי הפתעה שחמאס ינסה להוציא כמו האירוע בזיקים. נראה שחמאס רוצה להוציא פיגוע משמעותי". הוא התייחס לנוהל "הקש בגג" לפני הפצצה ואמר: "גם אם פלסטינים יעלו על גגות שאנחנו עושים להם 'הקש בגג', אנחנו נתקוף את הבית". אלוף במיל' גיורא איילנד, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי, התייחס לתקיפות המסיביות של צה"ל ואמר ברשת ב': "זה לא שחמאס נבהלים עכשיו".

 


שרידי הרקטה בחדרה ()
שרידי הרקטה בחדרה
 

תושבים רבים באזור חדרה דיווחו על הדי פיצוצים לאורך הערב, אך בניגוד לתושבי יישובים אחרים באזור כגון נתניה, פרדס חנה וקיסריה, בחדרה לא נשמעה אזעקה. האזעקות באזור השרון כולו הפתיעו תושבים רבים שלא תיארו לעצמם שמטח טילים יגיע מרצועת עזה עד ליישוביהם. רבים מהם סיפרו ל-ynet על הפתעה ולחץ שליוו את האזעקות. "משכנו את הילדים למיטות ורצנו לממ"ד", סיפרה תושבת פרדס חנה. "זה היה מפחיד, נקווה שלא יחזור".

 

רקטה באזור ירושלים

במטח שהחל ב-21:30 הותקפו לראשונה לא רק יישובי הדרום אלא בין השאר גם תל אביב, ירושלים, גדרה, נס ציונה, ראשון לציון, כפר סבא, הוד השרון, רמת השרון, רעננה, הרצליה, קדימה, פרדס חנה, כרכור, אור עקיבא, בנימינה וקיסריה. עד כה לא ידוע על נפגעים במטח.

 

 

ביישוב במועצה האזורית מטה יהודה רקטה פגעה בין שני בתים. הבית הקרוב ביותר נמצא במרחק 20 מטרים. בר, בן 17, סיפר: "היה לנו מזל גדול. אם הרקטה הייתה פוגעת בבית היה כאן אסון גדול כי כולם היו בבית. אנחנו מודים לאלוהים. אני עצמי הייתי בחוץ עם אבא שלי כי לא האמנו שהטיל יגיע לכאן. והכול מסביבנו רעד בעוצמה גדולה". איתי, שגר בקרבת המקום, הוסיף: "לא הספקתי להיכנס הביתה. הייתי שאנן. אחרי האזעקה שמענו בום אדיר. קשה מאוד לתפוס שהטילים הגיעו עד לכאן".

 

דווח על פגיעה ישירה בחצר בית במועצה האזורית מטה יהודה שליד ירושלים. כמו כן התפוצצה רקטה בשטח פתוח סמוך לגבעת זאב. לא היו נפגעים. דובר צה"ל דיווח על כמה נפילות נוספות באזורים שונים בארץ. עשרות רקטות נורו במטח, מהן לפחות שבע ארוכות טווח. חמאס טען שירה ארבע רקטות M-75 לתל אביב, ארבע לירושלים, אחת לחיפה ו-38 גראדים לערי הדרום - באר שבע, אשקלון ואשדוד. פיקוד העורף הנחה את הרשויות המקומיות במרחבים בית שמש, ירושלים, שפלה, דן ושרון לפתוח את המקלטים הציבוריים.

 

נזקי גראד באשדוד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נזקי גראד באשדוד(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

המטח כלל כ-30 רקטות במקביל, במטרה להתגבר על כיפת ברזל. צוותים של המשטרה ופיקוד העורף בודקים כעת אם היו נפילות והיכן. ככל הנראה, כפר סבא שבשרון נמצאת בערך בקצה גבול טווח הרקטות של הארגונים בעזה. העובדה שהתרעות נשמעו גם רחוק הרבה יותר נובעת מכך שמערכות האזעקה מכוילות לפי אליפסות מדרום-מערב לצפון-מזרח. לכן, אם הרקטה אמורה ליפול בקצה הדרום-מערבי של האליפסה - כל האזור מקבל התרעה.

 

 


 

באתר הרשמי של הזרוע הצבאית של חמאס הודיע הארגון שירה לחיפה רקטה לא מוכרת שאותה כינה "R-160" - לכאורה ייצור עצמי שנקרא על שם בכיר חמאס שחוסל, עבד אל-עזיז רנתיסי. מייד אחרי המטח בערב דיווחו הפלסטינים שחיל האוויר הפציץ את ביתו של מפקד החטיבה הדרומית של הזרוע הצבאית,

מוחמד אבו שמאלה. כמו כן תקף צה"ל את ביתו של יחיא סנוואר, אחד האסירים הבכירים ששוחררו בעסקת שליט, ושל אחיו מחמד סנוואר, מאדריכלי העסקה.

 

את הרקטה הראשונה לתל אביב, בשעות אחר הצהריים, ירה הג'יהאד האיסלאמי. לטענתו מדובר ברקטה מסוג "בוראק 75", שלא הייתה מוכרת עד כה. ככל הנראה מדובר ברקטה מייצור עצמי שמקבילה ביכולותיה לרקטה ארוכת הטווח של חמאס. בערב תקף צה"ל את ביתו של חאלד מנסור, ראש הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי ברצועה.

 

ממד"א נמסר שמתחילת מבצע "צוק איתן" טיפלו כוחותיו ב-6 פצועים קל ו-32 נפגעי חרדה. הנפגעים קל נפצעו בזמן הריצה למרחב המוגן ופונו להמשך טיפול בבתי החולים.


פורסם לראשונה 09/07/2014 00:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים