שתף קטע נבחר

צילום: ג'ורג' גינסברג, EPA, מיכל חורשי

אשראי לדרום: הקלות בבנקים בקו העימות

המפקח על הבנקים פרסם שורה של הקלות ללקוחות תושבי קו העימות - הנמצאים בטווח של עד 40 ק"מ מגבול הרצועה: הקפאת הליכים להגבלת חשבון, אפשרות להגדלת האוברדראפט, והקלה בהצטרפות לשירותים הישירים

המפקח על הבנקים, דוד זקן, מפרסם הבוקר (ד') שורה של הקלות לתושבי קו העימות, המתגוררים בטווח של עד 40 ק"מ מגבול הרצועה.

 

 

על פי ההוראות, לגבי יישובים אשר בהם הוכרז מצב מיוחד בעורף, הבנקים לא יוכלו להגביל חשבון או בעל חשבון, בשל צ'קים שסורבו, וזאת עד למתן הנחיה חדשה.

 

בנוסף, אושרה לבנקים גמישות בהחלטה לגבי הגדלת מסגרת האשראי של הלקוחות, בהתאם לצורך. בכך הוסרו המגבלות הקיימות בנושא זה. מתן אשראי ללקוחות הבנקים תוך חריגה ממסגרת האשראי המאושרת, תיעשה על פי שיקול דעתם העסקי של הבנקים.

 

עוד קבע המפקח כי יש להחיל הקלות בתהליך ההצטרפות של לקוחות לשירות קבלת הוראות טלפוניות. בהתאם להקלה זו, הלקוח יוכל לאשר את הסכמתו לבצע הוראות טלפוניות באמצעות המוקדים הטלפוניים של הבנקים, ואישור בדבר ההצטרפות לשירות יימסר ללקוח בערוצים כגון SMS, דואר אלקטרוני או הודעה טלפונית. זאת בניגוד להנחיות הרגילות המחייבות תהליכי זיהוי קשוחים יותר. הבנקים גם הונחו לתגבר את המוקדים הטלפוניים .

 

"המערכת הבנקאית פועלת על פי הנחיות פיקוד העורף", אומרים בבנק ישראל, "ההקלות יבחנו מעת לעת ויעודכנו בהתאם להתפתחויות ולאירועים. מוצע להתעדכן לגבי הסניפים הפתוחים ושעות הפתיחה של סניפים אלה בחזית כל סניף ובאתרי האינטרנט של הבנקים". 

 

בהודעת הפיקוח על הבנקים לא נרשמה התייחסות לגבי הקלות בנקאיות לחיילי המילואים. יש לציין כי במבצע "עמוד ענן" ועדת החוקה של הכנסת אישרה תקנה לפיה אם בתקופת המבצע ובשבועיים שאחריו הוחזר צ'ק מסיבה של חוסר כיסוי, הוא לא ייכלל במכסת הצ'קים החוזרים שהעוברים עליה מסתכנים במגבלות על חשבון הבנק שלהם. הקלה זו מתייחסת לצ'קים אישיים או של בעלי עסקים קטנים. כאמור, על פי חוק צ'קים ללא כיסוי אדם או תאגיד שנתנו במשך שנה, יותר מ-10 צ'קים ללא כיסוי - החשבון יוגבל. 

 

בעקבות פניית ynet בנושא, בבנק ישראל מציינים כי טרם גוייסה כמות גדולה של חיילי מילואים, והנושא ייבחן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים