שתף קטע נבחר

"הקש בגג": העונש האישי לראשי הטרור

הפעם לא היה לצה"ל אלמנט ההפתעה, והוא מצא עונש אחר לבכירי הזרועות הצבאיות: השמדת בתיהם הפרטיים. אלו הבכירים שלא יוכלו לחזור הביתה

מבצע עופרת יצוקה ומבצע עמוד ענן נפתחו עם הישג צבאי ותודעתי משמעותי לישראל. בעופרת יצוקה תקף חיל האוויר במקביל ובהפתעה מוחלטת יעדים רבים מאוד של הזרועות הצבאיות בעזה. בעמוד ענן היו שני יעדים שהותקפו אחד אחרי השני: הראשון - חיסולו של ראש הזרוע הצבאית של חמאס אחמד ג'עברי וניסיון החיסול (הכושל) של שאר ראשי הזרוע הצבאית של חמאס, והשני - תקיפת רוב מערך רקטות הפאג'ר שהיו בידי חמאס והג'יהאד האיסלאמי. זו גם הסיבה שאז נורו רק רקטות בודדות לעבר גוש דן.

 

התנאים בפתיחת מבצע צוק איתן לא אפשרו לצה"ל לבצע מהלך דומה שיטיל הלם ראשוני על ההנהגה הצבאית והמדינית ברצועה. ראשיהן כבר ירדו לפחות יממה קודם לכן למחתרת, מתוך הנחה שהמבצע הוא בלתי נמנע. לכן בצה"ל החליטו ללכת על אפשרות שונה אך כואבת לא פחות - השמדת בתיהם של בכירים, בעיקר מהזרועות הצבאיות. המטרה היא לגרום להם לשלם מחיר אישי כבד על הנעשה. 

 

בעגה הצבאית מכנים זאת "הקש בגג". חיל האוויר שולח טיל קטן לאות אזהרה, שפוגע בסמוך לבית. המשפחה מבינה את המסר ומפנה אותו, וזמן קצר אחר כך הבית מותקף בפגיעה כירורגית ומושמד. פעולה זו מבוצעת על ידי צה"ל כמעט ללא הפסקה מאתמול, ובדרך זו הושמדו בתיהם של רבים מבכירי החמאס והג'יהאד האיסלאמי בעזה.

 

נכון לעכשיו הושמדו כך בתיהם של מוחמד אבו שמאלה מפקד החטיבה הדרומית של הזרוע הצבאית של חמאס, ראיד אל-עטאר מפקד חטיבת רפיח, מוחמד סנוואר מפקד חטיבת חאן יונס שגם היה מאדריכלי חטיפתו של גלעד שליט, יחיא סנוואר (אחיו של מוחמד סנוואר) שנמנה עם משוחררי עסקת שליט והפך לאחד מקודקודי ההנהגה המדינית של חמאס בעזה, וחאלד מנסור מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי. בנוסף הותקפו בתיהם של יצרני רקטות, מפקדי שטח ופעילים שמתחת לבתיהם הוקמו מעבדות הנפץ והייצור של הרקטות.

 

אמש, אחרי מטח הירי לגוש דן וירושלים, הפציץ צה"ל את ביתו של חאפז חאמד, מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי בבית חנון. חאמד שהה בבית יחד עם בני משפחתו בעת התקיפה. הוא נהרג ואיתו נהרגו גם אשתו וילדיו. מותר להניח שבצה"ל ידעו שחפים מפשע ייפגעו

בתקיפה אך המסר שהועבר כאן הוא שצה"ל הוריד את הכפפות ושאף אחד לא חסין מפגיעה גם אם הוא מקיף את עצמו באזרחים. במקרה זה היה מדובר ככל הנראה בחיסול ולא בפעולת "הקש בגג".

 

אירוע דומה קרה אתמול בצהריים גם בבית משפחת קווארע בחאן יונס, אלא ששם ניסה חמאס את צה"ל והזרים אל הבית אחרי שיגור טיל האזהרה אזרחים שישמשו מגן אנושי, אולי כדי למנוע את התקיפה או אולי דווקא מתוך משאלת לב אכזרית שצה"ל יתקוף ויבצע טבח שישרת את ההסברה החמאסית. בצה"ל החליטו לתקוף את הבית וכתוצאה מכך נהרגו חמישה בני אדם, חלקם ילדים. בצה"ל מבינים היטב את המשמעות אך מאותתים כי למרות הסיכון הרב - ישראל לא תהסס לפגוע בבתים הללו - גם אם המחיר יהיה כבד.

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תקיפת ביתו של מוחמד סנואר מחמאס
צילום: דובר צה"ל
מומלצים