שתף קטע נבחר

מרקל גירשה את ראש הביון האמריקני בברלין

גרמניה החליטה לגרש את איש המודיעין הבכיר בעקבות שורה של מקרי ריגול והאזנות סתר של ארה"ב אחרי אזרחים גרמנים, בהם הקנצלרית עצמה

לקנצלרית נמאס מהאזנות הסתר והריגול של וושינגטון: ממשלת גרמניה הודיעה היום (יום ה') על גירוש ראש המודיעין האמריקני בברלין בתגובה לשני מקרי ריגול שעליהם דווח לאחרונה ביוזמת ארצות הברית, ובכלל בעקבות האזנות סתר חוזרות ונשנות בשטח גרמניה ואחרי אזרחים גרמנים וגורמי ממשל בכירים, בהם הקנצלרית אנגלה מרקל.

 

עוד חדשות בעולם :

'ג'יהאדיסטים בעיראק מחזיקים בחומר גרעיני'

ברזיל באבל: הנשיאה עלולה לאבד את הכיסא

 

הצעד החריג משקף את חוסר הסבלנות של גרמניה משוויון הנפש של ארה"ב, אחרי שזו נתפסה מרגלת אחר בעלת בריתה הקרובה. "נציג שירותי המודיעין בשגרירות ארה"ב התבקש לעזוב את גרמניה", מסר דובר ממשלת גרמניה סטפן סיברט. "ממשלת גרמניה מתייחסת לנושא בחומרה רבה".

 

גרמניה מתייחסת בחומרה לריגול בשטחה. מרקל ואובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גרמניה מתייחסת בחומרה לריגול בשטחה. מרקל ואובמה(צילום: AFP)

סיברט אמר שגרמניה ממשיכה לשאוף לשיתוף פעולה קרוב ואמין עם שותפותיה המערביות, "בייחוד עם ארה"ב".

 

זמן קצר לפני הודעת הדובר, אמרה מרקל לעיתונאים שלגרמניה ולארה"ב עמדות שונות לגבי תפקיד סוכנויות המודיעין. היא הדגישה את הצורך באמון גדול יותר בין בעלות ברית, עמדה שהיא השמיעה שוב ושוב מאז שבשנה שעברה דווח שסוכנות הביון האמריקנית NSA צותתה לטלפון הנייד שלה.

 

רק לפני עשרה ימים נעצר עובד של סוכנות הביון הגרמנית BND בחשד שריגל עבור ארה"ב. משרד התובע הגרמני מסר בהצהרה כי אזרח בן 31 נעצר בחשד ששימש כמרגל, אך לא ציין פרטים נוספים מלבד שהחקירה בעניינו נמשכת. בתקשורת הגרמנית דווח שהאיש העביר סודות מדינה לאמריקנים.

 

גרמניה רגישה במיוחד בכל הקשור למעקב אחריה לנוכח ההיסטוריה שלה עם הריגול הנאצי ועם המעקבים של המשטרה החשאית, ה"שטאזי", שפעלה במזרח גרמניה. לאחר חשיפת מסמכי אדוארד סנואודן, דרשה ברלין מוושינגטון לחתום על הסכם שבו יתחייבו בעלות הברית שלא לרגל אחת אחרי האחרת. אולם ארה"ב לא נענתה לדרישה זו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
האמריקנים האזינו אפילו לקנצלרית. מרקל
צילום: רויטרס
מומלצים