שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

מטח לי-ם, רקטה נפלה ברשות. חמאס: ירינו לכנסת

ירי רקטות מאסיבי לכל יישובי הדרום: אזעקות נשמעו גם באזור ים המלח. לראשונה היום רצו תושבי הבירה למרחבים המוגנים: ארבע רקטות נורו מעזה - כיפת ברזל יירטה שתיים, שתי אחרות התפוצצו בשטחים פתוחים. גבר כבן 70 נחבל בדרך למרחב המוגן ונפצע קשה וארבעה בני אדם לקו בחרדה. רסיסים פגעו במבנים של פלסטינים. פגיעה ישירה ביישוב במועצת שער הנגב: ממ"ד עצר פצצת מרגמה

בזמן שצה"ל ממשיך לעבות במסגרת מבצע "צוק איתן" כוחות בגבול הרצועה, ואף מעביר לפלסטינים המתגוררים באזור הודעות פינוי, ירי הרקטות נמשך במלוא עוזו. מעט לפני השעה 18:00 נשמעה לראשונה היום (ה') אזעקה באזור ירושלים. אזעקות נשמעו גם בבית שמש, במעלה אדומים, מבשרת ציון וביישובים הסמוכים.

 

שתי רקטות יורטו על ידי כיפת ברזל ושתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים. פלוגות אל-קודס טענו כי ירו שני טילי "בוראק 70" לעבר ירושלים, ולטענתם אחת הרקטות נורתה לעבר הכנסת. מעט לפני השעה 19:30 נשמעה אזעקה גם בבאר שבע, בעקבות ירי מאסיבי מרצועת עזה.

 

צוותי מד"א טיפלו בגבר כבן 70 שנחבל בראשו לאחר שנפל במדרגות בדרכו למרחב המוגן, והוא פונה במצב קשה לבית החולים הדסה עין כרם. באזור מטה יהודה לקו ארבעה בני אדם בחרדה. כמה רסיסים פגעו במבנים של פלסטינים בשטחי הרשות מצפון לירושלים. אחרי השעה 18:30 דיווחו גולשי ynet על קול נפץ חזק בגוש דן. לא נשמעה אזעקה. בעיריית תל אביב ציינו כי לא בוצע יירוט.

 

שעתיים לפני כן פגעה פצצת מרגמה בגג של ממ"ד בבית בתחומי המועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים, אולם נזק נגרם לבית. הממ"ד עצר את הפצמ"ר מלחדור לבית. תושבי שדרות ויישובים נוספים בעוטף עזה העבירו כמעט את כל שעות אחר הצהריים במרחבים המוגנים. לאחר ניסיון החיסול הכושל של ראש מערך הרקטות בחמאס, נשמעה אזעקה אחר אזעקה באזור. נפגעים אמנם לא היו, אבל נזק נגרם לכלי רכב ולבניינים, ורסיסים נפלו גם על בריכה בעיר.

 

מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן, עדכן כי "בימים האחרונים אנחנו נמצאים במערכה אינטנסיבית מול חמאס ושאר ארגוני הטרור. תקפנו מאות רבות של מטרות. העניין הוא לא רק של המטרות, כל פצצה שלנו פגשה תשתית מבצעית של חמאס ושל שאר ארגוני הטרור. כשפעילי חמאס ייצאו מהמנהרות שבהן הם מסתתרים הם יפגשו את התוצאות המבצעיות, את ההרס ואת הנזק שהם הביאו על עצמם ועל האוכלוסייה ברצועת עזה. אנחנו ערוכים להרחבת הפעולה לממדים אחרים ונוספים, התוכניות הוכנו, הכוחות מוכנים וערוכים. אני בטוח שבימים הקרובים נביא ביטחון ושקט".

 

בשדרות עצמה נשמעו אזעקות ב-15:12, ב-15:47, ב-16:41 וב-16:58. רקטה התפוצצה בחניון בעיר וגרמה נזק לשלוש מכוניות. חמאס מסר כי חמש רקטות נורו לשדרות. בהמשך מערכת כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות בשמי העיר. בנוסף נשמעו אזעקות גם במועצות האזוריות בעוטף עזה, וכן באשקלון. הבוקר נורו רקטות ארוכות טווח לגוש דן, ולראשונה גם למצפה רמון.

 

יירוט כיפת ברזל מעל שמי ירושלים (צילום: תומר ימין) (צילום: תומר ימין)
יירוט כיפת ברזל מעל שמי ירושלים(צילום: תומר ימין)

פגיעה ישירה בבית בשער הנגב, היום ()
פגיעה ישירה בבית בשער הנגב, היום

אופיר זכאי (29) משדרות היה עד לנפילת רסיסי "כיפת ברזל" ורקטות בבריכת בית משפחתו בצפון העיר, ביירוט שבוצע בסביבות 17:00. "אחרי שיצאנו מהממ"ד לאחר ששהינו בו שתי דקות, עמדנו בגינה, הבטנו ביירוטים ובדיוק מילאנו את הבריכה במים", אמר, "התחלנו לשמוע רעש של מתכות נופלות על הכביש ועל כלי הרכב ואז ראינו שגם לתוך הבריכה נפלו חלקי מתכת. מצאנו כעשרה רסיסים, חלקם אף בגודל חצי מטר. בהתחלה חשבנו שאבנים נפלו מהגג לבריכה ודי חששנו, אבל אז התברר שאלו רסיסים. נצטרך להיכנס לבריכה ולהרים אחד אחד כדי לוודא שיהיה בטוח להשתמש שוב בבריכה".

 

בעזה נמשכת המתקפה האווירית של צה"ל. גורם ביטחוני מסר כי ככל הנראה בכיר חמאס וראש מערך הרקטות של הארגון איימן סיאם לא נפגע בניסיון החיסול, וכנראה מדובר בטעות בזיהוי. כשעתיים לאחר מכן אירע ניסיון חיסול נוסף - צה"ל ירה טיל לעבר שני פעילי טרור של חמאס בצפון הרצועה וזוהתה פגיעה. מצה"ל נמסר כי גם אותם שניים היו שייכים למערך ירי הרקטות של חמאס.

יירוט מעל ירושלים, היום ()
יירוט מעל ירושלים, היום

 (צילום: איתי לביא) (צילום: איתי לביא)
(צילום: איתי לביא)

פגיעה בעקבות רסיסי כיפת ברזל במערב הנגב (צילום: דוברות אגודת הסטודנטים מכללת ספיר ) (צילום: דוברות אגודת הסטודנטים מכללת ספיר )
פגיעה בעקבות רסיסי כיפת ברזל במערב הנגב(צילום: דוברות אגודת הסטודנטים מכללת ספיר )

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: חטיבת דוברות המשטרה) (צילום: חטיבת דוברות המשטרה)
(צילום: חטיבת דוברות המשטרה)

 (צילום: אריק אלון) (צילום: אריק אלון)
(צילום: אריק אלון)

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

מוקדם יותר היום תקף צה"ל כמה פעמים בעזה חוליות טרור ומשגרים, אך איש מהם לא בדרג בכיר דוגמת זה של סיאם. מעט לפני השעה 13:00 חוסלו בעזה שלושה פעילי טרור, והופגז ביתו של פעיל נוסף בשם יחיא סנוואר. דובר "פלוגות ירושלים", הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, אומר לסוכנות הידיעות "מען" ש"אין מגעים רציניים להפסקת העימות. אנחנו מוכנים למערכה היבשתית".

 

לאורך כל היום נורו כמעט ללא הפסקה פצמ"רים ורקטות ליישובי עוטף עזה והנגב. בצהריים ירה חמאס מטח של עשרות רקטות לאזור השפלה, בהן כמה מסוג שלא נעשה בו שימוש עד כה, "סג'יל 55".

 

במקביל נורו מטחים גם לאשדוד, אשקלון, באר שבע ויישובי עוטף עזה. חלק מהרקטות יורטו על ידי כיפת ברזל ואחרות התפוצצו בשטחים פתוחים. לא דווח על נפגעים או נזק. ב-14:00 דיווח צה"ל שמהבוקר נורו

לישראל יותר מ-70 רקטות ופצמ"רים: 16 מהן יורטו על ידי כיפת ברזל.

 

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני התכנסו בצהריים לישיבה בתל אביב, כשברקע האפשרות להרחיב את המבצע ולהיכנס קרקעית לרצועת עזה. גורם צבאי בכיר אמר הבוקר: "אנחנו שוקלים כל מיני היבטים בנושא, בהם קצב הירי של חיל האוויר ורצון למצות את מהלך האש מהאוויר. יש לנו עוד מטרות רבות לתקוף ועיתוי הכניסה ייקבע תוך יומיים שלושה".

 

למרות הלחימה, ובניגוד לימי הסלמה בשנים האחרונות, מעבר הסחורות כרם שלום בדרום נותר פתוח. מאז תחילת המבצע עברו בו יותר מ-200 משאיות שמובילות סחורות, מזון ומוצרי יסוד לתושבי עזה.


פורסם לראשונה 10/07/2014 17:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חטיבת דוברות המשטרה
כלי רכב נפגעו מרקטה בשדרות
צילום: חטיבת דוברות המשטרה
מומלצים