שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

דנון הפך לכוכב הימין: "הבחירות קרובות, העם איתך"

אחרי שפוטר על ידי נתניהו בשל הביקורת על "רפיסותו מול חמאס", הופץ מספר הטלפון של דני דנון בוואטסאפ וזיכה אותו במאות הודעות SMS. בחמאס התגאו: זה בזכותנו. וגם: מה אמרה ח"כ מירי רגב על נתניהו?

הביקורת הקשה שהשמיע סגן שר הביטחון, דני דנון, על התנהלותו המאופקת של בנימין נתניהו במהלך מבצע צוק איתן אמנם הובילה לסנקציה - פיטוריו המיידיים מהתפקיד - אבל ייתכן שהניבו לו רווח פוליטי עתידי. מיד לאחר ההודעה על הפיטורים הערב (ג') החלה תסיסה בשטח בליכוד שהתחלקה שניים: ביקורת קשה על נתניהו ושרי הקבינט שהסכימו ליוזמת הפסקת האש וסיום המבצע ללא הכרעה, ובמקביל תמיכה חסרת תקדים בדנון על הביקורת שמתח ביקורת פומבית נגד ראש הממשלה, בעיקר בראיון נוקב שנתן בבוקר לאולפן ynet. צפו בראיון:

 

דקות ספורות אחרי ההודעה על הפיטורים קרס הטלפון של סגן השר בעקבות הודעות תמיכה שקיבל מפעילים. במקביל, סטטוס שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו גרף כ-20 אלף לייקים תוך פחות משעה.

 

אחד הפעילים כתב לדנון מסרון: "דני היקר, אתה הצודק. אתה שמרים על נס את דגל הליכוד, האמונה בצדקת הדרך, והנחישות שאפיינה את הליכוד בעבר הלא רחוק. מאמין שדרכך תנצח". אחר הוסיף: "תהיה חזק. עם ישראל אוהב אותך. הבחירות קרובות והעם איתך".

 

הסטטוס שפרסם דנון אחרי הפיטורים ()
הסטטוס שפרסם דנון אחרי הפיטורים

דנון מצטט דברים שאמר נתניהו ב-2007 (מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ דנון) (מתוך עמוד הפייסבוק של ח
דנון מצטט דברים שאמר נתניהו ב-2007(מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ דנון)

בראיון שהצית את המהומה אמר דנון בין השאר באולפן ynet: "ראש הממשלה הוא האחראי לטוב ולרע. אם התוצאה של המבצע הזה היא רעה, האחריות לכישלון הזה היא של ראש הממשלה. לא צריך לטייח. חמאס קבע מתי מתחילים, מתי מסיימים וקבע את התוצאה. לכן אני, כחבר בכיר בליכוד, אומר שהמבצע הזה נוהל כאילו עומדת בראשות הממשלה זהבה גלאון. זו מדיניות של מרצ. ראיתי את המחמאות שנתניהו קיבל מגילאון, גלאון ויחימוביץ'. כולם מוחאים כפיים לראש הממשלה בגלל שההתנהלות הרופסת הזאת היא התנהלות של שמאל, של מרצ, ולצערי הרב הבטחנו משהו אחר".

 

על פי הודעת הפיטורים שפרסם נתניהו, ההתבטאויות של דנון ביטאו חוסר אחריות רבתי, בפרט לנוכח התפקיד שהוא נושא: "הן אף משמשות את ארגון הטרור חמאס ככלי ניגוח נגד ממשלת ישראל, כפי שעולה מרשתות התקשורת של הארגון עצמו. לאור הצהרותיו אלה, המביעות חוסר אמון בממשלה ובעומד בראשה באופן אישי, היה מצופה מסגן שר הביטחון שייטול אחריות על מעשיו ויתפטר. משלא עשה כן ביוזמתו, החלטתי להעבירו מתפקידו".

 

מירי רגב. "צריך להגיד באומץ: מבצע יגבה אבדות" ()
מירי רגב. "צריך להגיד באומץ: מבצע יגבה אבדות"

ח"כ רגב: נתניהו והקבינט פחדנים

ח"כ דנון הוא בינתיים היחיד שפוטר, אבל הוא רחוק מלהיות חבר הליכוד היחיד שמתח ביקורת קשה וארסית על התנהלות נתניהו והקבינט.

במהלך נאומים בני דקה היום בכנסת ניצלה ח"כ מירי רגב את ההזדמנות והגדירה אותם "פחדנים".

 

זה היה בבוקר, זמן קצר אחרי קבלת ההחלטה להסכים ליוזמה המצרית להפסקת אש. ח"כ רגב קיבלה את רשות הדיבור ואמרה: "הרגע שוב אזעקה באשקלון. אותו חמאס שרוצה הפסקת אש, והקבינט שלצערי גם קיבל את הפסקת האש, קבינט של שרים, ראש ממשלה, אנשים פחדנים. מנהיגים צריכים לעמוד מול אומה ולהגיד לה באופן חד וחלק: נכון, מבצע בעזה יגבה אבדות, אבל אנחנו צריכים להחזיר את השקט למדינת ישראל. אנחנו צריכים להביא הכרעה".

 

בשלב הזה החלו להישמע קריאות ביניים דווקא מהאופוזיציה שעודדה אותה. היא הוסיפה שהדבר נעשה דווקא היום, כשישראל מציינת תשע שנים להתנתקות. "צריך היה להיכנס לעזה לעשות סדר בעזה ובארגוני הטרור", הוסיפה. "כשיש לנו חלון הזדמנויות - גם עם המצרים וגם עם האירופאים וגם עם ארצות הברית - צריך לבוא בראש גאה ולעשות סדר עם הטרור הנורא בעזה. החמאס צריך ללכת, ואם הוא לא ילך בכוח הוא ילך בעוד יותר כוח".

 

גם בעולם הערבי ובצד הפלסטיני דיווחו בהרחבה על פיטורי דנון. ערוץ הטלוויזיה של חמאס, "אל-אקצה", דיווח על הפיטורים במבזקים בהולים ואף העלה לשידור פרשן פוליטי מירושלים בשם עלי א-רימאווי, שאמר: "מאז ההכרזה של ישראל על הפסקת אש יש מבוכה. לא מדובר כאן בביקורת מהאופוזיציה אלא מתוך מפלגתו של נתניהו עצמו. פיטורי דנון בעיתוי הזה נובעים מחששו של נתניהו שמעגל הביקורת נגדו יתרחב".

 

שדר טלוויזיית "אל-אקצה" גילה התעניינות רבה בנושא וציטט את דנון כמי שאמר ש"'נתניהו נכשל בפגיעה בחמאס ובהתנגדות הפלסטינית'. נראה שהמערכה הזו מניבה פירות ראשונים, פירות העמידה האיתנה". בביטאון חמאס "א-ריסאלה" אף הרחיקו לכת וטענו כי נתניהו פיטר את דנון באופן לא שגרתי בשידור חי, בעת ששוחח עם אמצעי התקשורת, "בצל אווירת המלחמה שחווה ישראל". גם בערוץ הטלוויזיה "פלסטין אל-יום", המזוהה עם הג'יהאד האיסלאמי, טענו כי "הפיטורים מצביעים על האווירה הלא-קלה השוררת בהנהגה הישראלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, חיים צח, לע"מ
ראש הממשלה נתניהו וסגן השר המפוטר דנון
צילום: מוטי קמחי, חיים צח, לע"מ
מומלצים