שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

עוד נתגעגע לחמאס? דאעש מתחזק בעזה

ברצועה נערכו הפגנות תמיכה בארגון הג'יהאדיסטי שמטיל אימה על סוריה ועיראק, אנשיו ירו כמה רקטות במהלך המבצע. פעילים בעזה מבקשים סיוע מבכירי הסלפים: "חמאס זוכה לתמיכת איראן, אנחנו יושבים בבית כמו נשים"

האם הארגון שלאחרונה מטריד מאוד מדינות רבות במזרח התיכון הגיע גם לעזה? תלוי את מי שואלים. לצד הוכחות לתמיכה הולכת וגוברת של תושבי עזה בארגון דאעש (הארגון של המדינה האיסלאמית בעיראק בסוריה), שלטונות חמאס מכחישים כל נוכחות של הארגון הקיצוני ברצועת עזה. הסיפור פורסם לראשונה ב-vocativ.

 

עוד בחדשות:

 

דאעש מצליח לאתגר אפילו את הנהגת אל-קאעידה של איימן א-זוואהירי ולנגוס בנתחים מעיראק ומסוריה. מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדאדי, אף הכריז לאחרונה על הקמת חליפות איסלאמית בשטחים שנמצאים בידיו. בעקבות הצלחותיו של 'דאעש', בעיר מען שנמצאת בדרום ירדן נראו ביטויי אהדה לארגון, מה שמטריד מאוד את הממלכה האשמית, שתגברה את כוחותיה בגבול עם עיראק. גם ללבנון הארגון מנסה להיכנס ולבצע פיגועים נגד צבא לבנון וחיזבאללה.

 

ירי רקטה מעזה. נהרגו לפחות שני פעילים סלפים-ג'יהאדיסטים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ירי רקטה מעזה. נהרגו לפחות שני פעילים סלפים-ג'יהאדיסטים(צילום: AFP)
 

לאחרונה נראה שהאהדה לארגון הולכת וגוברת גם ברצועת עזה, הנשלטת על ידי תנועת חמאס. באופן לא מפתיע, האהדה הולכת וגוברת לדאעש בקרב גורמים סלפים-ג'יהאדיסטיים שנמצאים ברצועת עזה עוד לפני עלייתו של חמאס לשלטון בהפיכה ב-2007. אותם גורמים מנסים לאתגר את השלטון החמאסי, מה שהוביל לא אחת לעימותים אלימים בין הצדדים.

 

בימים אלה מפרסם מרכז המידע למודיעין ולטרור על שם מאיר עמית והמל"מ (המרכז למורשת המודיעין), מחקר בנושא שמבסס את טענתו על התגברות האהדה לדאעש ברצועה, שבאה לביטוי בין השאר בהפגנת תמיכה בארגון שהתקיימה לאחרונה ברפיח. בהפגנה הונפו דגלי דאעש, הושמעו סיסמאות בזכות הקמת ח'ליפות איסלאמית (המדינה האיסלאמית) ונגד היהודים. מפגן התמיכה של הפעילים הסלפים פוזר על ידי שוטרים ממנגנוני הביטחון של חמאס.

 

מעבר לתגובה המהירה להפגנה מצד ממשלת חמאס, גם בפורום הרשמי של התנועה החלה מתקפה תקשורתית של מקומיים נגד דאעש. "הם אינם אנשי ג'יהאד, אלא סוכנים ההורגים יותר מוסלמים מאשר כופרים", כתב אחד הגולשים המקומיים. "דאעש הורגת שיעים בעיראק והורגת שיעים וסונים בסוריה", כתב גולש אחר.

לוחמי דעאש בסוריה אחרי ההכרזה על הקמת חליפות איסלאמית (צילום: AP) (צילום: AP)
לוחמי דעאש בסוריה אחרי ההכרזה על הקמת חליפות איסלאמית(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

במחקר של מרכז המידע למודיעין לטרור מוסבר כי במהלך מבצע 'צוק איתן', הגורמים הסלפים הג'יהאדיסטיים ברצועה שהזדהו עם דאעש, שיגרו מספר רקטות לעבר ישראל. הם אף פרסמו סרטון שבו נראה דגל אל-קאעידה ובו מתועד שיגור רקטות, במספר מועדים. בתמונת הפתיחה של הסרטון נכתב "ג'יהאד וירי - בני המדינה האיסלאמית, בית אלמקדס". ביו טיוב נקרא הסרטון: "התנועה הסלפית ג'יהאדית בעזה – אוהבי המדינה האיסלאמית משגרת רקטות על היהודים". במהלך מבצע 'צוק איתן' חוסלו לפחות שני פעילים סלפים-ג'יהאדיסטים ברצועה שהיו מעורבים ככל הנראה בירי רקטי. עם זאת, חשוב לומר כי התרומה של אותם גורמים למערכה הנוכחית היא שולית מאוד.

 

רוצים כסף ואמצעי לחימה

חברת החדשות האמריקנית 'Vocativ', המתמחה באיסוף מידע מהרשת, חקרה את הקשר שבין אותם פעילים סלפים בעזה לבין דאעש. בפורומים המזוהים עם אותם גורמים סלפים בעזה צוטט אחד מהם שאמר: "אני אחד התומכים של דאעש בעזה ואני מבקש מהחליפה אל-בגדאדי להתערב כדי לעצור את שפיכות הדמים (כאן), אבל אני יודע שדאעש עסוקים ולא יכולים להתערב בפלסטין כעת". פעיל אחר המזוהה עם הסלפים כתב באותם פורומים: "אנחנו מבקשים מהחליפה לתמוך בקבוצות הג'יהאד הסלפיות ברצועת עזה, בכסף ובאמצעי לחימה. אין לנו מספיק אנשים חזקים, אנחנו רוצים את העזרה שלכם. אלה עם הדרך התועה (חמאס) זוכים לתמיכה של איראן והשיעים, ואנחנו יושבים בבתים שלנו כמו נשים ובלי אמצעי לחימה".

ירדן תגברה את כוחותיה ליד הגבול עם עיראק, מחשש לחדירת אנשי דעאש (AFP) (AFP)
ירדן תגברה את כוחותיה ליד הגבול עם עיראק, מחשש לחדירת אנשי דעאש(AFP)

 (AFP) (AFP)
(AFP)

במחקר של החברה האמריקנית צוינו פרסומים שהיו לאחרונה במצרים, לפיהם כוחות הביטחון עצרו 15 טרוריסטים שהשתייכו לדאעש וניסו להיכנס לחצי האי סיני. בפרסום נטען כי התארגנות טרור בעזה סייעה לדאעש לבצע התקפות נגד אזרחי מצרים. במשרד הפנים של חמאס מיהרו להכחיש את הפרסומים, טענו שמדובר בשקרים ושאין נוכחות לדאעש בעזה.

 

עוד לפני ההתפתחויות בחודשים האחרונים, הפיצו גורמים סלפים ג'יהאדיסטים ברצועה סרטון שבו הם הביעו את נאמנותם לארגון דאעש. בסרטון ניתן להבחין בעשרה חמושים רעולי פנים, כשברקע הדגלים המזוהים עם הארגון. דובר חמאס, סלאח אל-ברדוויל, הגיב בזמנו וטען כי אין שום גורמים קיצוניים ברצועת עזה שקשורים לדאעש או לאל-קאעידה, וכי אותו סרטון נועד להכפיש את חמאס ולהציב אותו בשורה אחת עם ארגון טרור כמו אל-קאעידה.

אנשי דאעש מבצעים טבח בעיראק. מנסים לחדור גם ללבנון (צילום: AP) (צילום: AP)
אנשי דאעש מבצעים טבח בעיראק. מנסים לחדור גם ללבנון(צילום: AP)
 

 (קרדיט: AP) (קרדיט: AP)
(קרדיט: AP)

חמאס כאמור מצר את צעדיהם של אותם גורמים. מחד, הוא לא שואף להתעמת עמם, אך מאידך לא מאפשר להם להרים את הראש. במקביל, על פי המחקר יש מתחת לראדר של חמאס יותר מ-40 פעילים סלפים ג'יהאדיסטים מקומיים, שהעתיקו את מגוריהם לסוריה כדי להצטרף לארגונים המזוהים עם הג'יהאד העולמי. בדומה למתנדבים אחרים מהעולם, ניכר כי דווקא דאעש הפך להיות יותר אטרקטיבי עבור הפעילים הסלפים מהרצועה על פני ג'בהת א-נוסרה, השלוחה הרשמית של אל-קאעידה בסוריה.

 

אחת העדויות לכך התקבלה בחודשים מארס ואפריל, כאשר ברשתות החברתיות הופצו צילומים של פעילים סלפים מרצועת עזה שמתאמנים במחנות אימונים של דאעש בסוריה. במקביל תועדו פעילים מהרצועה בשורות דאעש שמבצעים ירי לעבר עמדות של צבא סוריה. בסרטונים שהופצו נטען כי אותם פעילים נמנים על 'פלוגת שייח אבו א-נור אל-מקדסי'. במחקר הועלתה אפשרות כי יש יחידה של פעילים מרצועת עזה, בדומה ליחידות של בני לאומים שונים שמפעיל הארגון.

 

יש לציין כי השייח שעל שמו נקראת לכאורה היחידה הוא שייח סלפי-ג'יהאדיסטי שחוסל על ידי חמאס בשנת 2009, ונחשב לאוטוריטה הדתית של הסלפים ברצועת עזה. השייח אל-מקדסי נשא דרשה במסגד ברפיח ובמהלכה הכריז על הקמת אמירות איסלאמית, מה שעורר את זעמה של חמאס שראתה בכך קריאת תיגר. כתוצאה מכך התנהלו חילופי אש בין אנשי חמאס שפרצו למסגד לבין פעילים סלפים חמושים, שבמהלכם נהרג השייח אל מקדסי, שהפך מאז לדמות קדושה עבור כל התשתית הסלפית הקיצונית ברצועה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים