שתף קטע נבחר

לפני ההצתה צעקו רוצחי אבו חדיר: "זה בשביל שלהבת פס, משפחת פוגל והחטופים"

לבית המשפט הוגש האישום המפרט את השתלשלות האירועים והרגעים האחרונים של הנער משועפט. הנאשמים, בן 29 ושני נערים, חנקו אותו במכונית, היכו אותו ביער ירושלים והעלו אותו באש כשהוא מחוסר הכרה

לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגש הבוקר (ה') כתב אישום נגד גבר ושני נערים מאזור ירושלים בגין רצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר (16) משועפט לפני כשבועיים. פרקליטות ירושלים הגדירה את מעשיהם באותו לילה "יציאה לציד אדם שנמשך כמה שעות". על פי כתב האישום, ברגעים האחרונים לפני הרצח היכה הנאשם המרכזי את אבו חדיר וקרא לעברו: "זה בשביל שלהבת פס, זה בשביל משפחת פוגל, זה בשביל שלושת הנערים החטופים".

 

 

עוד על פרשת רצח מוחמד אבו חדיר:

 

להודעה על כתב האישום צירף היועץ המשפטי לממשלה הודעה מיוחדת שלפיה מדובר ב"מעשה חמור ומזעזע, שבוצע על רקע גזעני נגד נער חף מפשע. אני מבקש להביע את צערי העמוק על מעשה אכזרי זה, הנוגד את המוסר האנושי הבסיסי". ככל הנראה, לפחות שניים מהנאשמים יטענו לאי כשירות פסיכאטרית בעת ביצוע המעשה. בצהריים אישר השופט לפרסם את שמו של הנאשם המרכזי, אולם בא כוחם של הנאשמים, עו"ד אהרון רוזה מארגון "חננו", יוכל לערער על לעליון עד 18:00. לטענתו, הדבר יביא לסיכון בני משפחתו, שהוזהרו בעניין על ידי קצין משטרה. במקביל, בעקבות כתב האישום הודיע משרד הביטחון כי אבו חדיר הוכר כנפגע פעולות איבה.

 

בבית המשפט הייתה הבוקר אבטחה גדולה מהרגיל. באופן חריג סייעו בה גם כוחות משטרה. בנוסף לחטיפה, הכאה והצתה למוות של אבו חדיר, מואשמים הגבר (בן 29 מהיישוב אדם) ואחד הקטינים בניסיון חטיפה לשם כליאה, תקיפה הגורמת חבלה של ממש וניסיון הצתה של ילד בן 7.5 משכונת בית חנינא יום קודם לרצח אבו חדיר. כמו כן כולל האישום ניסיון לשרוף מכוניות של פלסטינים והצתה מכוונת של חנות בכפר חיזמא בחודש יוני. כתב האישום מציין כי הבגיר ואחד הקטינים סובלים מבעיות נפשיות ומטופלים בתרופות פסיכיאטריות. 

 

לאחר הדיון אמר הסנגור עו"ד רוזה: "רק כעת יותר לנו לקבל את חומרי החקירה. לאחר שנעבור עליהם נבדוק אם הם תואמים לכתב האישום, שהוא רק גירסת הפרקליטות למעשים. לאחר מכן נראה מה תואם למציאות, מה בדיוק עשה כל נאשם ומה כשירותו של כל אחד מהם להעמדה לדין".

 

הפרטים על אודות הרצח והחקירה, שחלקם כבר דווחו בימים האחרונים בכלי התקשורת, הותרו לפרסום לבקשת "ידיעות אחרונות" שיוצג על ידי עו"ד פז מוזר ממשרד ליבליך מוזר. היחידה המרכזית במשטרת ירושלים מכנה את התיק "הדיבר השישי". החשודים הודו בחקירתם במיוחס להם ושחזרו את האירועים. הם טענו שעשו זאת על רקע החטיפה והרצח של הנערים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל.

 

בלילה נכנסו שלושת החשודים למכונית היונדאי ששימשה אותם ונסעו בין שער שכם, ואדי ג'וז ובית חנינא, עד שלבסוף הגיעו לשועפט. הם הסתובבו בשכונה במשך 20 דקות והתווכחו ביניהם את מי לחטוף: גבר מבוגר, נער צעיר או אישה. ברכב נהג החשוד המרכזי, כבן 30, מה שהשאיר במושב האחורי את שני החשודים האחרים, בני 17 ו-16, שחששו שלא יצליחו להתמודד עם גבר חזק מהם. לבסוף אמר אחד מהם: "בואו נחטוף צעיר. אישה צועקת יותר מגבר".

 

על פי כתב האישום, סמוך ל-3:45 הבחינו במוחמד אבו חדיר. שניים מהנאשמים ירדו מהמכונית ופנו אליו במטרה לוודא כי הוא ערבי. אבו חדיר חשד בהם, לכן התקשר לדודו וניסה להתרחק, ולכן הכו הנאשמים אותו והכניסו אותו למכונית חרף התנגדותו. במהלך המאבק בעט הקורבן בעט בראשו של אחד הנאשמים, שבתגובה הטיח בקורבן שהוא ישלם על הבעיטה, ואחר צעק לעברו: "תגמור אותו".

 

במהלך הנסיעה ליער ירושלים, נטען, חנק אחד מיושבי הרכב את אבו חדיר, עד שהתעייף וחברו סייע לו. בעקבות זאת התערפלה הכרתו של הקורבן עד שאבדה לחלוטין.

מעט לפני כניסתם ליער ירושלים, ביקש הנאשם הבגיר משני הנערים לקבל לידיו את מכשיר הטלפון של הקורבן. הוא זרק את הסוללה והשמיד הכרטיס.

 

בהמשך הוא היכה פעמיים בראשו של הקורבן וצעק "זה בשביל משפחת פוגל, זה בשביל שלהבת פס". לאחר מכן בעט בו שלוש פעמים ואמר "זה בשביל אייל, זה בשביל גיל-עד, זה בשביל נפתלי". לאחר מכן אמר לשני הנערים כי עליהם לשרוף את הקורבן, כדי ש"לא יקום עליהם" וכדי להשמיד ראיות שעלולות לקשרם למעשה. השניים שפכו דלק מבקבוקים שהכינו מראש על כל גופו של הקורבן מחוסר ההכרה, ואחד מהם הצית אותו. אבו חדיר נשרף למוות בעודו חסר הכרה.

 

את כתב האישום הגישה הפרקליטות באמצעות עו"ד אורי קורב. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין מסר את הערכתו למשטרה ולפרקליטות על הטיפול המהיר באיתור הנאשמים ברצח והבאתם לדין: "רשויות אכיפת החוק במדינת ישראל יעשו כל שלאל ידן ויפעלו בנחישות, בכל הכלים העומדים לרשותן, להיאבק בעבריינות שיסודה בשנאה וגזענות".

 

אביו של הנרצח, חוסין אבו חדיר, אמר ל-ynet: "לפני הגשת כתב האישום ישבתי עם התובע למשך שעה. הוא הסביר לי מה המטרות של המשפט וסיפר שכל הנאשמים הודו במעורבותם ברצח ובנסיונות פגיעים באחרים. הוא ציין שאולי יהיו שינויים בכתב האישום במהלך הדיונים, לפי הגרסה של הסנגורים. ביקשתי מהתובע שהם יקבלו העונש הכי כבד וקשה. הם צריכים להיות בכלא כל החיים. אי אפשר לזלזל בתביעה או לנסות להפוך את הנאשמים לאנשים לא שפויים כדי להפחית את העונש".

 

בתחילת השבוע נחשף ב-ynet כי החשוד הבוגר בעל רקע פסיכיאטרי קשה שעשוי לשמש אותו כקו הגנה בבית משפט: כשבתו הייתה בת חודש איים שהוא עלול לרצוח אותה - ונעצר. המשטרה אף טענה אז בבית משפט כי הוא החל לחנוק את התינוקת הקטנה, אך חדל בשל כניסת אשתו לחדר. בעקבות האירוע אשפזה אותו משפחתו בבית חולים ובהסכמתו הוא הופרד מבתו.

 

בהכנת הידיעה השתתף חסן שעלאן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מוחמד אבו חדיר. נשרף בעודו בחיים
צילום: רויטרס
מומלצים