שתף קטע נבחר

צילום: AFP, דובר צה"ל

תיעוד: הצנחנים חשפו שמונה מנהרות בעזה

במהלך היממה הראשונה של צה"ל על הקרקע ברצועה חשפו כוחות צנחנים מנהרות אמל"ח ונתקלו בלוחמי חמאס. כוח שריון פגע במחבלים שביקשו לבצע ירי נ"ט. עשרות מחבלים נהרגו או נתפסו. במקביל נמשך ירי הרקטות לישראל

לקראת סיום היממה הראשונה לפעולה הקרקעית במבצע צוק איתן ממשיך צה"ל להתבסס ברצועת עזה. כוחות צנחנים חשפו לפנות בוקר (יום ו') ובמהלך היום שמונה פירי מנהרות ובהן אמצעי לחימה. אחד הכוחות נתקל במחבל וביצע ירי לעברו. מיד לאחר מכן נלקח המחבל לטיפול לבית חולים סורוקה. נמסר שחשיפת המנהרות בוצעה בהסתמך על מידע מודיעיני. במקביל, כוח שריון בדרום רצועת עזה זיהה שני מחבלים שעסקו בהכנות לקראת ירי טיל נ"ט. טנק ביצע ירי לעברם וזוהתה פגיעה במטרה. לפני 18:00 נשמעה אזעקה בגוש דן.

 

הפלסטינים מדווחים כי עד כה נהרגו לפחות 27 מתחילת המבצע הקרקעי. בצה"ל אומרים כי מתחילת מבצע "צוק איתן" נהרגו 260 פלסטינים, בהם לפחות כ-100 מחבלים. אחר הצהריים דיווחו בעזה על שני הרוגים בתקיפת ביתו של ראש מועצה בעיירה שנמצאת במחוז חאן יונס. על פי גורמים פלסטינים רשמיים נהרגו אחר הצהריים שני בני אדם נוספים בחאן יונס במחנה הפליטים נוסיראת שבמרכז הרצועה.

 

מעבר למנהרות התקיפה שמהוות את עיקר החשש הביטחוני בישראל, החיים ברצועת עזה מתנהלים מעל ומתחת לאדמה. תופעת מנהרות

ההברחה ברפיח ידועה ומוכרת, וגם בתוך הרצועה יש קווי מנהרות למטרות צבאיות שמובילים למקומות שונים - לא בהכרח לשטח ישראל.

 

למנהרות כמה מטרות: מקום מסתור לפעילי טרור, אחסנת אמצעי לחימה ומוצרי אספקה בסיסיים לשהייה ארוכה בעיתות חירום, הסוואה והונאה במהלך לחימה וכן מנהרות ייעודיות לתרחיש של פלישה קרקעית ישראלית. בשנים האחרונות הוסבו חלק מהמנהרות לשימוש כבורות שיגור שבהם הוטמנו משגרי רקטות. בעת הצורך, המשגרים פועלים מתוך צוהר שנפתח ושבים למתחם המוסווה מיד בתום הירי.

 

על פי הצבא, החיכוך מול לוחמי הארגונים הפלסטינים הוביל עד הצהריים ל-17 מחבלים הרוגים ולכמות דומה של עצורים, שנלקחו לחקירה על ידי כוחות הביטחון. בפעילות באזור חאן יונס נעצרו מספר חשודים שהועברו להמשך חקירה בשב"כ שממנה התברר כי מדובר במחבלים ביחידה הרקטית של חמאס בגזרת חאן יונס. ברשותם נתפס ציוד להכנת מטענים ושיגור רקטות. חקירתם בשב"כ נמשכת. צה"ל דיווח שבמהלך הפעילות הותקפו עד הצהריים כ-150 מטרות טרור ברחבי רצועת עזה, בהן מנהרות, בורות שיגור, בתי פעילי טרור ועוד. סרטון שפרסם צה"ל תיעד פעילות וככל הנראה חילופי אש שהתנהלו במהלך הלילה ולפנות בוקר.

מנהרה שנחשפה במהלך המבצע  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מנהרה שנחשפה במהלך המבצע (צילום: דובר צה"ל)
 

המנהרות שנחשפו במהלך הלילה והבוקר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
המנהרות שנחשפו במהלך הלילה והבוקר(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

המחבל שנפגע ונלקח לבית החולים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
המחבל שנפגע ונלקח לבית החולים(צילום: דובר צה"ל)

העדכונים האחרונים במבצע "צוק איתן":

תמיכה גורפת ממרקל: ישראל מגנה על עצמה

חמאס נגד הרשות: אבו מאזן בעמדת נתניהו

נתניהו: נערכים להרחבה משמעותית של הפעולה הקרקעית

סמ"ר איתן ברק נהרג בעזה: "בלט בתפקידו"

סרן זיו שילון ללוחמים: "מצטער אריות שלי שאני לא איתכם"

 

גורם צבאי בכיר אמר אחר הצהריים כי "מחבלים מתנייעים ממקום למקום באמבולנסים עם ילדים. הם ירו טיל נגד טנקים מבית חולים בסג'עיה וזה לצערי נותן להם חסינות מסוימת". עוד אמר כי חמאס קיווה בסימולציות שלו להרוג עשרות ישראלים בירי הרקטות שנבלמות בינתיים בידי כיפת ברזל. לדבריו, כמות הטילים המיירטים ("טמירים") אינה מהווה מכשול במבצע משום שעד כה השתמשו במעט יחסית.

 

חייל ראשון נהרג בפעילות 

במהלך הפעילות הקרקעית בצפון הרצועה עזה נהרג חייל צה"ל סמל ראשון איתן ברק, בן 20 מהרצליה, וארבעה חיילים נפצעו בינוני וקל. במהלך המבצע איתרו לוחמי צה"ל הפועלים ברצועה כמה פתחי מנהרות. בצה"ל בודקים אם מדובר במנהרות התקפיות, כמו זו שממנה יצאו אתמול לפנות בוקר 13 מחבלים מחמאס לשטח ישראל.


 

לוחם נח"ל שנהרג, סמ"ר איתן ברק ()
לוחם נח"ל שנהרג, סמ"ר איתן ברק

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אלוף פיקוד הדרום ומח"ט גבעתי סיירו בשטח  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אלוף פיקוד הדרום ומח"ט גבעתי סיירו בשטח (צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
   

לאורך היום המשיך ירי הפצמ"רים והרקטות לעבר יישובי עוטף עזה והנגב. בשעות הצהריים התפוצצה רקטה בתוך יישוב במועצה האזורית חוף אשקלון. בנוסף התפוצצה רקטה בשטח פתוח מחוץ ליישוב במועצה האזורית אשכול. אין נפגעים ואין נזק.

 

ב-14:14 הופעלה האזעקה בבאר שבע וביישובי הסביבה פעמיים, לאחר שארבע רקטות שוגרו מרצועת עזה לעבר הנגב. מערכת כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות. רקטה רביעית התפוצצה בשטח פתוח ליד יישוב בנגב. לא דווח על נפגעים או על נזק. ב-40 הדקות שלאחר מכן נורו עוד כמה מטחים לעבר המועצה האזורית שער הנגב והמועצה האזורית אשכול, אולם הרקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. לקראת 15:00 נשמעה אזעקה במועצה האזורית אשכול וזוהו ארבע נפילות בשטחים פתוחים ליד גדר המערכת.

מתעדכנים בבור בקריה  (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
מתעדכנים בבור בקריה (צילום: חיים צח, לע"מ)

נתניהו: הפעולה עשויה להתרחב 

הממשלה והקבינט כונסו הבוקר בקריה בתל אביב לדיון לאחר היציאה לפעולה קרקעית בעזה. חברי הממשלה אישרו פה אחד את הודעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעניין מטרות מבצע "צוק איתן" ומטרותיו - השבת השקט ובטווח הארוך פירוז רצועת עזה מנשק. בישיבה הוחלט כי ישראל תבחן כל הצעה לפירוז ולהרס המנהרות. בישיבת הממשלה וגם בישיבת הקבינט ניתנו סקירות על המצב וכן הוסכם כי צה"ל יקבל את הזמן הנדרש לפעולה.

 

ראש הממשלה ממשיך אחר הצהריים לקיים התייעצויות בקריה, והוא יעשה קבלת שבת בקריה. בנוסף, תתקיים הערב ישיבה בנוגע לסוגיית ההסברה הישראלית בעולם, כדי לגבש מסר אחיד. כמו כן, תוגש בקשה לאו"ם לפרסום תמונות מתוך בית ספר של אונר"א ברצועה שבו נמצאו רקטות.

 

נתניהו עדכן את ראשי סיעות האופוזיציה בהתפתחויות האחרונות, ובמהלך הערב הוא צפוי לקיים שיחות עם מנהיגים בעולם, כדי להעניק לישראל מספיק זמן לפעול. מחר צפוי ראש הממשלה לפגוש את שר החוץ של צרפת, לורן פביוס, שיגיע היום לישראל במסגרת הניסיון להביא להפסקת אש.

 

בנוגע למגעים להפסקת אש, מסרו גורמים מדיניים כי כרגע אין הצעה ספציפית על השולחן. בישראל פועלים כרגע בזירה הצבאית, להשגת יעדי המבצע ולהשיב את השקט הביטחוני. עם זאת, בירושלים לא פוסלים שום מסלול מדיני להשגת היעד של המבצע, ואם ניתן יהיה להשיג את היעד בדרכים דיפלומטיות, ישראל לא תפסול כיוון מדיני.

 

לפני הצהריים אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה המיוחדת בקריה כי הפעולה הקרקעית עשויה עוד להתרחב: "הפעולה באה אחרי שאמש ישראל הסכימה גם ליוזמת מצרים להפסקת האש וגם ליוזמת האו"ם. בשני המקרים חמאס המשיך לירות, בחרנו לצאת לפעולה הזאת אחרי שמיצינו את הפעולות האחרות ומתוך ההבנה שללא הפעולה המחיר שנשלם עלול להיות גבוה בהרבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
פתח מנהרה שחשף צה"ל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים