שתף קטע נבחר

צילום: AFP, דובר צה"ל

צה"ל ממשיך לתקוף על הקרקע, השב"כ חוקר עשרות מחבלים שנתפסו; חמאס: "לא ניכנע"

ביום ה-12 למבצע צוק איתן מעמיק צה"ל את פעילותו בתוך רצועת עזה, וברקע נמשך ירי מסיבי ליישובי ישראל. 3 חיילים נפצעו בהיתקלות עם מחבל בצפון הרצועה. מצבו של אחד מהם קשה. 306 פלסטינים נהרגו מתחילת המבצע, אך חמאס מתעקש: "לא נוותר על הדרישות שלנו"

המהלך הקרקעי ברצועת עזה מתקדם ומבצע צוק איתן נכנס ליומו ה-12. שלושה חיילי צה"ל נפצעו הלילה (שבת), אחד מהם באורח קשה והאחרים קל-בינוני, בהיתקלות עם מחבל שפתח לעברם באש בבית להיה שבצפון רצועת עזה. החיילים השיבו אש והרגו את המחבל. הפצועים פונו לקבלת טיפול רפואי בבתי החולים שיבא בתל השומר וברזילי באשקלון. לפי סוכנות הידיעות הצרפתית, עשרה פלסטינים נהרגו במהלך הלילה. במקביל, צה"ל דיווח הלילה שמאז החלה הפעולה היבשתית הותקפו כ-260 מטרות, שבהן מאגרי אמצעי לחימה, אתרי שיגור, מנהרות, בתי פעילים המשמשים כמפקדות שליטה ועוד. 21 מחבלים השייכים לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי נעצרו ונלקחו לחקירה על ידי כוחות הביטחון ושב"כ. עוד כמה עשרות נהרגו בהיתקלויות מול חיילים.  

 

מבצע צוק איתן - כתבות נוספות:

 

הפלסטינים מדווחים על 306 איש שנהרגו בסך הכול מאז החל המבצע בשבוע שעבר, כ-65 מהם מתחילת המבצע הקרקעי, כך לפי גורמי רפואה רשמיים בעזה. הלילה נטען כי באחת התקיפות מחוץ למסגד בחאן יונס שבדרום הרצועה נהרגו שבעה בני אדם, שלושה מהם בני משפחה אחת. האחרים נפגעו בשלוש תקיפות שונות - בבית חנון שבצפון הרצועה, בדיר אל-בלח שבמרכזה ובהפצצה נוספת בחאן יונס.

 

לוחם הנח"ל, סמ"ר איתן ברק, נהרג - ייתכן שמירי טנק צה"ל - בשעות הראשונות של הפעולה. וברקע, כמעט ללא הפסק, נמשך ירי מאסיבי של פצמ"רים ורקטות על יישובי עוטף עזה, הנגב, השפלה, מרכז הארץ והשרון. מערכת כיפת ברזל המשיכה גם ביום שישי לספק שיעור גבוה של יירוטים ומנעה פגיעות בנפש. לאורך היום טופלו בעיקר פצועים קל ונפגעי חרדה, אם כי נגרם נזק למבנים.

 

 

לפי שעה, לפי דיווחים זרים, הכוחות לא נמצאים בעמק השטח הבנוי - אלא בעיקר בשטחים פתוחים המרוחקים כק"מ וחצי מפאתיה הצפוניים, דרומיים ומזרחיים של העיר עזה. חיילי צה"ל היו מעורבים בכמה תקריות, ובמוקד, מאז שעות הערב התנהלו חילופי אש באזור בית להייא שבצפון הרצועה. לכל אורך שעות הערב היו שמי עזה בהירים מפצצות תאורה ורעשי נפץ של ארטילריה ותקיפות מהאוויר החרידו את האזור.

 

פצצות תאורה וארטליריה על גבול עזה, בליל שבת (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
פצצות תאורה וארטליריה על גבול עזה, בליל שבת(צילום: עידו ארז)

פתח מנהרה שנחשף ברצועה, אתמול (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
פתח מנהרה שנחשף ברצועה, אתמול(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, אמר בראיון לרשת "אל-מיאדין" הלבנונית כי על מצרים והגורמים האחרים הפועלים לרגיעה להפעיל לחץ על ישראל: "אנחנו מברכים ודבקים בתפקידה של מצרים, אבל איפה היא הייתה אחרי הפרת הבנות עמוד ענן? איפה היא הייתה בעניין מעצר משוחררי שליט? אם ישראל לא הייתה מפרה את ההסכמים האלה, לא היינו מגיעים למצב שאנחנו נמצאים בו".

 

אבו זוהרי הוסיף בכעס כי צריך להפסיק לעסוק במאבק בין מצרים לבין קטאר וטורקיה לגבי השאלה מי תוביל את השיחות, ובמקום זאת לשים דגש על היקף הפשעים שמבצעת ישראל ברצועה. על הפלישה הקרקעית הוא אמר: "להתנגדות אין אבידות. לכיבוש יש כל רגע פצוע. נמשיך בלחימה עד שכל הדרישות שלנו ייענו".

 

ביקש סיוע, והשליך רימון על חיילי צה"ל

מצה"ל נמסר שאתמול בשעות הצהריים סוכל ניסיון פיגוע כאשר מחבל שנשא חמישה רימונים פנה לקבלת טיפול רפואי מכוחות בשטח. כשאלה נענו לו, הוא ניסה להשליך רימון לעברם. החיילים הגיבו במהירות, ירו בו והרגו אותו.

 

אזעקה בנתיבי איילון בתל אביב (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
אזעקה בנתיבי איילון בתל אביב(צילום: יואב זיתון)

פצצות תאורה מעל עזה (צילום: AP) (צילום: AP)
פצצות תאורה מעל עזה(צילום: AP)

פגיעת רקטה בבית בגן יבנה (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
פגיעת רקטה בבית בגן יבנה(צילום: אבי רוקח)

רסיס רקטה שנפל בגוש דן (צילום: רועי קשאני) (צילום: רועי קשאני)
רסיס רקטה שנפל בגוש דן(צילום: רועי קשאני)
 

קודם לכן ירו מחבלים טיל נ"ט מתוך בית לעבר טנק מרכבה סימן 4 של צה"ל. בעקבות כך הופעלה מערכת מעיל רוח שיירטה את הטיל והכווינה את הלוחמים לעבר מקור הירי. הלוחמים הפגיזו את הבית, שבו היו שלושה מחבלים שנהרגו. סריקות בתוך הבית גילו מצבור גדול של אמצעי לחימה, בהם טילי אר-פי-ג'י.

 

על פי המטרה המוצהרת העיקרית של המבצע, במהלך היום חשפו חיילי צה"ל 21 פתחי מנהרות (13 על ידי לוחמי גבעתי ו-8 על ידי צנחנים). אחד הכוחות שעסקו בחשיפת המנהרות נתקל במחבל וירה לעברו. מיד לאחר מכן נלקח המחבל לטיפול לבית חולים סורוקה. בבוקר סרק כוח של סיירת רימון פיר של מנהרה שנמצא. למקום הגיע מחבל רכוב על אופנוע, שנורה על ידי החיילים ונהרג.

 

מוקדם יותר אתמול נפצעו שני חיילים באורח בינוני ואחד באורח קל מפיצוץ שאירע ליד כלי הרכב שלהם. האירוע התרחש בעת שביצעו סיור סמוך לגדר המערכת. הם פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע.


 

שיגור רקטות מרצועת עזה לישראל (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שיגור רקטות מרצועת עזה לישראל(צילום: עידו ארז)

חיילים מתארגנים מחוץ לרצועת עזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיילים מתארגנים מחוץ לרצועת עזה(צילום: רויטרס)

באירוע אחר ברצועה ירה כוח של יחידת מגלן טיל מדויק לעבר עמדה של חמאס שתצפתה לעבר כוחות צה"ל. הכוח פגע במטרה והשמיד אותה. לפני הצהריים בדרום הרצועה זיהה כוח שריון חוליה שמתכוננת לירי טיל נ"ט לעברו. הוא פתח באש פגזים ופגע בה. דובר צה"ל מסר שעל מנת להימנע מפגיעה בבלתי מעורבים נשלחו במהלך המבצע הודעות טקסט, הודעות קוליות והוטלו כרוזים ברחבי הרצועה, וקראו לתושבים להתפנות דרומה ולהתרחק מאזורים העלולים להיקלע לקרבות. "ארגוני הטרור מנצלים עובדה זו ופועלים בשעות האחרונות מתוך בתיהם של אזרחים אשר התפנו", סיכם.

 

"המחבלים מתניידים באמבולנסים"

בתוך כך נמשך תחקיר התקרית שבה נהרג אתמול לפנות בוקר לוחם הנח"ל, סמ"ר איתן ברק. בתחילה נבדק אם הוא נפגע כתוצאה מטעות בזיהוי, וייתכן התקרית התרחשה במהלך ירי שביצעו לוחמי שריון מטנקים במקביל לפעילות של לוחמי נח"ל לצדם.

 

אמש אמר הרמטכ"ל בני גנץ כי צה"ל נמצא בשלב הרחבת המבצע היבשתי, ולדבריו כולל הישגים בפגיעה במחבלים ובתשתיות שלהם: "עוד יהיה חיכוך ויהיו רגעים קשים. מאמצים של שנים שהם עשו,

בבניין הכוח ובבניין הרקטות, טילים, פיגועים, מנהרות - כולם עד עכשיו התנפצו על גלי היכולת של מדינת ישראל וצה"ל. נדרש פה הלך רוח אסטרטגי למדינה. שגרת החיים הזו תימשך עוד כמה ימים, אבל בזמן הזה, כשהעורף מתנהל נכון, הצבא נכנס, מרחיב, מעמיק ועושה את מה שהוא צריך".

 

גורם צבאי בכיר התייחס להתנהלות חמאס בלחימה: "מחבלים מתנייעים ממקום למקום באמבולנסים עם ילדים והם ירו טיל נ"ט מבית חולים בסג'עיה. זה, לצערי, נותן להם חסינות מסוימת". הוא התייחס למנהרת התקיפה ליד קיבוץ סופה שדרכה חדרו ביום חמישי לפנות בוקר לישראל 13 מחבלים, ולטענות של חמאס שלפיהן הם שהו בשטח זמן רב: "המנהרה בסופה הסתננה ל-400 מטר בישראל, והם היו בשטח הארץ כמה שניות בלבד עד שהותקפו. יש אמצעים חדשים לגילוי מנהרות שתרמו במבצע הזה את תרומתם. על רוב המנהרות ההתקפיות אנו יודעים".


פורסם לראשונה 18/07/2014 23:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
ירי ארטילרי על גבול רצועת עזה, בליל שבת
צילום: עידו ארז
מומלצים