שתף קטע נבחר

למרות ההרג, ארה"ב עם ישראל: 'קשה לראות ילדים מתים, אך חמאס מנצל אותם כמגן אנושי'

גם כשברקע התמונות הקשות מעזה, ארה"ב ממשיכה לתת גיבוי לישראל ולהפנות אצבע מאשימה לחמאס. מזכיר המדינה קרי: "אף אדם לא מרגיש בנוח מול תמונות הילדים ההרוגים, אבל חמאס מושך בכוונה אש לבתים. שום מדינה לא תשתוק על ירי רקטות ומתקפות דרך מנהרות". קרי יגיע למזה"ת

גם אחרי התמונות הקשות מעזה: גיבוי חד-משמעי לישראל מארצות הברית. מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, אמר אחר הצהריים (יום א') כי וושינגטון "תומכת לחלוטין" בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני מתקפות רקטות ומנהרות.

 

בראיון ל"פוקס ניוז" אמר קרי כי חמאס ממשיך לסרב בעקשנות להפסקת אש בעזה. "אנחנו צריכים הפסקת אש ברצועה", אמר קרי, והודיע כי נשיא ארה"ב ברק אובמה יבקש ממנו בקרוב לצאת למזרח התיכון כדי לסייע במאמצים להביא להפסקת אש.

 

עוד כתבות על מבצע "צוק איתן"

 

בראיון ל"פוקס ניוז" אמר קרי כי הוא מתאם פגישה עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון באזור, כדי לקדם הפסקת אש. לפי שעה לא ברור מתי בדיוק יגיע לאזור. בראיון ל-CNN הוא דרש מחמאס להפסיק את האש, והבטיח "הפסקת אש הוגנת" שלאחריה יטופלו בעיות שיעלו על סדר היום.

 

על הפעולה הקרקעית של צה"ל בעזה אמר קרי: "ישראל נמצאת במצור מצד ארגון טרור שחופר מנהרות כדי לחטוף אזרחים ישראלים. שום מדינה אינה יכולה לשבת בשקט ולא לנקוט אמצעים כדי להתמודד עם מי שמשגר אלפי רקטות לעברה". קרי עצמו שוחח אתמול עם נתניהו, ואובמה שוחח עם ראש הממשלה היום. "במהלך שיחות של ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא ואתי נשמעו אזעקות", סיפר היום קרי, "ראש הממשלה נאלץ להפסיק שיחה עם נשיא ארה"ב כדי לתפוס מחסה".

 

קרי הדגיש ש"אנשים לא יכולים לחיות כך, וחמאס צריך להבין - אנחנו תומכים ביוזמה המצרית להפסקת אש. נפעל להפסקת אש הוגנת ונעבוד אחר כך. הוכחנו את נכונותנו להתמודד עם הבעיות, אבל הם חייבים להפגין רמה של היגיון".

כוחות צה"ל בגבול עזה (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
כוחות צה"ל בגבול עזה(צילום: בני דויטש)

על שאלה בנוגע למראות הקשים של אזרחים שנהרגו בצד הפלסטיני השיב קרי: "שום בן אנוש אינו חש בנוח כשילדים נהרגים, אבל אנחנו לא חשים בנוח כשחיילים ישראלים נהרגים או כשיורים על אזרחים בישראל. במלחמה זה קשה. העובדה היא שביקשנו מישראל, וישראל מנסה להמעיט ככל האפשר במעורבות אזרחים בעימות. אזרחים מוזהרים לעזוב מבעוד מועד. העובדה היא שחמאס משתמש באזרחים כמגן אנושי, יורה מבתים ומושך אש לעבר בתים, בדיוק כדי לעורר שאלות".

 

מאוחר יותר, בראיון לרשת ABC, אמר קרי: "אי אפשר לתת פרס לטרוריסטים על-ידי כך שנקבל את התנאים המוקדמים שלהם. חמאס צריך להפסיק לירות על ישראל ולקבל את הפסקת האש בלי תנאי. אנחנו צריכים הפסקת אש מהירה". על המראות הקשים מעזה אמר ל-ABC: "מלחמה היא דבר מכוער ודברים רעים קורים בה, אבל זו אשמת החמאס".

 

דבריו של קרי באים כשברקע הקרבות הקשים בשכונת סג'עייה בעזה שתופסים את כותרות העיתונים ומהדורות החדשות ברחבי העולם. הם מהווים המשך לגיבוי שנתן לפעולה קרקעית מוגבלת של ישראל נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ביום שישי. אובמה אמר אז כי ארה"ב ובנות בריתה מודאגות מההסלמה בסכסוך בעזה, וכי הוא מקווה שישראל תמשיך להתנהל באופן שיפחית ככל האפשר את הפגיעה באזרחים, אך הבהיר: "בשיחתי עם נתניהו הבעתי את תמיכתי הרבה במאמצים של ישראל ובזכותה להגן על עצמה. שום מדינה אינה יכולה להרשות לעצמה ירי רקטות לעבר שטחה או שטרוריסטים יחפרו מנהרות המובילות לשטחה".

 (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
(צילום: בני דויטש)
 

"אף שאני תומך במאמצים הצבאיים של ישראל להבטיח שלא יירו רקטות לשטחה", אמר אובמה מנגד, "אנחנו מבינים שהמבצע הקרקעי נועד

לטפל במנהרות ואנחנו מקווים שישראל תמשיך בגישה שבמסגרתה היא מנסה להמעיט ככל האפשר בפגיעה באזרחים. כולנו נפעל באופן נמרץ להשבת הפסקת האש שהושגה בנובמבר 2012".

 

נכון לשעות הצהריים, מספר ההרוגים הפלסטינים ברחבי שכונת סג'עייה עמד על יותר מ-50. יותר מ-50 חיילים פצועים מהקרבות פונו לבתי החולים בישראל. ב-13:30 הסכים צה"ל להפוגה הומניטרית לבקשת הצלב האדום, אחרי שחמאס ביקש לפנות נפגעים מהאזור, אולם בהמשך הפר חמאס את הפסקת האש - וצה"ל חידש בתגובה גם הוא את הירי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ג'ון קרי. יגיע לסייע במשא ומתן בקרוב
צילום: AP
מומלצים