שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

ג'ון קרי ייצא לקהיר לקדם הפסקת אש מיידית

נשיא ארה"ב אובמה הודיע היום לנתניהו שמזכיר המדינה קרי ייצא לקהיר כדי להביא להפסקת אש. הוא הביע תמיכה בזכותה של ישראל להגנה עצמית לצד חשש ממספר ההרוגים הגדל. קרי: "גורמי טרור מטילים מצור על ישראל"

ארצות הברית לוחצת להפסקת אש בהקדם כדי למנוע נפגעים נוספים בשני הצדדים: הנשיא ברק אובמה הודיע לראש הממשלה בנימין נתניהו בשיחת טלפון היום (ראשון) שמזכיר המדינה ג'ון קרי ייצא בקרוב לקהיר במאמץ להשיג הפסקת אש מיידית.

 

 

מדובר בהפסקת אש במתכונת של זו שהושגה בנובמבר 2012 במבצע "עמוד ענן". אובמה אמר לנתניהו שארה"ב תפעל בשיתוף פעולה מלא עם ישראל ועם השותפות האחרות באזור כדי ליישם הפסקת אש מיידית. בנוסף, הוא הדגיש את הצורך להגן על אזרחים בעזה ובישראל. עוד אמר שהוא תומך בזכותה של ישראל להגנה עצמית, אבל הביע "חששות רציניים בשל המספר הגדל של נפגעים, בכלל זה מספר גדול של אזרחים פלסטינים בעזה וכן חיילים ישראלים".

 

עוד בחדשות:

 

דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי הודיעה כי קרי ייפגש בקהיר עם בכירים במצרים ועם בכירים אחרים וידון על המצב בעזה, בניסיון להשיג הפסקת אש בהקדם האפשרי. "ארה"ב מודאגת עמוקות, כמו הידידות הבינלאומיות שלנו, מסכנה של הסלמה נוספת ושל אובדן חיים של חפים מפשע", ציינה הדוברת האמריקנית. "אנחנו מאמינים שחייבת להיות הפסקת אש בהקדם האפשרי".

 

בראיונות שהעניק היום קרי לרשתות הטלוויזיה בארה"ב הוא הודיע על הגעתו לאזור. בפנייה לחמאס הוא דרש הפסקת אש בלא תנאים מוקדמים, אבל הבטיח לטפל בצורה הוגנת בבעיות של עזה. קרי אמר בראיון ל-CNN: "ישראל נמצאת במצור של גורמי טרור. אף מדינה לא יכולה לשבת בחיבוק ידיים. בזמן שיחה שלי ושל הנשיא אובמה עם נתניהו נשמעו אזעקות, וראש ממשלת ישראל נאלץ לקטוע שיחה עם נשיא ארה"ב כדי ללכת למקלט. אנשים לא יכולים לחיות כך. על חמאס להבין שאנו תומכים ביוזמה של מצרים להפסקת אש".

 

קרי. יגיע לאזור    (צילום: AP) (צילום: AP)
קרי. יגיע לאזור (צילום: AP)

סג'עייה לאחר התקיפה היום    ()
סג'עייה לאחר התקיפה היום

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

אזעקה בבאר שבע      (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
אזעקה בבאר שבע (צילום: אילנה קוריאל)

הרוג מפגיעת רקטה ליד דימונה     (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הרוג מפגיעת רקטה ליד דימונה (צילום: הרצל יוסף)

פינוי פצועים מהרצועה   (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
פינוי פצועים מהרצועה (צילום: הרצל יוסף)

זוהי שיחת הטלפון השנייה של אובמה עם נתניהו במהלך "צוק איתן". שלשום הוא שוחח עמו והביע תמיכה מלאה בזכותה של ישראל לטפל באיום המנהרות והרקטות, אבל הביע חשש מפגיעה באזרחים פלסטינים.

אובמה הביע חשש מהתרחבות הפעולה הקרקעית לעיר עזה עצמה. קרי שוחח עם נתניהו בשבת.

 

השיחה של אובמה עם נתניהו היום באה לאחר שהאמריקנים הגיעו למסקנה שהמצב יוצא מכלל שליטה ובשל חששם שהרג החיילים הישראלים ישפיע על הרחבת המטרות של הפעולה הקרקעית.

 

מוקדם יותר הערב תיעדה רשת "פוקס" את קרי אומר בטלפון לעוזרו - כנראה במידה של ציניות: "זה חתיכת 'מבצע נקודתי'". בראיון לרשת הדגיש קרי כי ארה"ב עומדת באופן מוחלט לצד זכותה של ישראל להגן על עצמה, אבל במהלך הפוגה בין ראיונות שהעניק מביתו בבוסטון לכמה רשתות תקשורת אמריקניות, הוא תועד אומר את ההערה.

 

המנחה של הרשת פירש זאת כביקורת על ישראל, אבל כשעימת את קרי עם הדברים, הפגין מזכיר המדינה תמיכה ברורה בישראל. המנחה אמר שקרי אמר את הדברים במקביל לקבלת המידע על חיילים ישראלים שנהרגו בעזה.

 

נתניהו אמר הערב בקריה: "אנחנו מרכינים ראש בפני בנינו שנפלו כדי שנוכל להמשיך לחיות בארצנו. אני מבקש להביע בשם ממשלת ישראל ועם ישראל את הכאב העמוק שאנחנו חשים. אנחנו שולחים את תנחומינו להורים, לילדים, לבנות הזוג ולמשפחות של חיילי צה"ל שנפלו בקרב. אין מלחמה צודקת מזו שבניכם נפלו בה בגבורה. אנחנו נשלים את המשימה, אנחנו נחזיר את השקט לדרום, למרכז ולכל חלקי הארץ". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים