שתף קטע נבחר

רופא משערי צדק: "חיילי צה"ל - רוצחי ילדים"

"חיילי צהל - רוצחי ילדים" - הציטוט הזה לא לקוח מבכיר בחמאס אלא מדף הפייסבוק של רופא במיון בבית החולים שערי צדק. מנהל בית החולים זימן אותו לבירור והשעה אותו מעבודתו

בעוד שבישראל מתאבלים על ההרוגים של חטיבת גולני, רופא פלסטיני מבית החולים שערי צדק כתב בימים האחרונים בעמוד הפייסבוק שלו דברים קשים מאוד נגד ישראל וצה"ל. 

אחד הפוסטים בדף הפייסבוק של רופא המיון בשערי צדק, ד"ר הית'ם רג'בי ()
אחד הפוסטים בדף הפייסבוק של רופא המיון בשערי צדק, ד"ר הית'ם רג'בי

ד"ר הית'ם רג'בי, רופא במיון בבית החולים שערי צדק, כינה היום את חיילי צה"ל "רוצחי ילדים", ואתמול הוא שיתף תמונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בדמות של ערפד, רוכן מעל ילד, עם הכיתוב "תצילו ילדים פלסטינים". פרופ' יונתן הלוי, מנהל בית החולים, התקשר לרופא על מנת לברר איתו את הסוגיה אך לא זכה למענה. בשעות הבוקר הוא יזומן לשיחה ולא יחל לעבוד לפני כן.

 

בתי החולים בירושלים דווקא מתגאים בשגרה בדו הקיום שקיים אצלם, הן בקרב אנשי הצוות והן בקרב המטופלים, אך בימים אלו הם נאלצים בימים אלו להתמודד עם דילמה.

 

מנהל בית החולים שערי צדק, פרופ' יונתן הלוי, אמר בתגובה: "במשך היום הועברו אלי פוסטים שהרופא אישר את קבלתם אבל לא שהוא יזם. בשעות הערב הגיעו אלי פוסטים שאישר את קבלתם שמכילים את הביטוי 'כל הכבוד לחיילי צה"ל רוצחי ילדים' או מציגים את ראש הממשלה כערפד מוצץ דם ילדים, החלטתי לזמן אותו, לקבל את תגובתו על הפוסטים האלו.

 

"במידה שהתגובה תלמד אותי שהוא גם שותף לדעה וגם מציג את עצמו כרופא בשערי צדק ושותף לדעה זו, אני מתכונן לנקוט צעדים בעניין. אני עדיין לא יודע מה יהיה היקף הצעדים אבל אבקש ממנו לא להזדהות כרופא בשערי צדק.

 

"אם אשתכנע שבימים טרופים אלו שהרושם שהוא השאיר עלינו בשנות עבודתו, לפיהן אין השלכות בין דעותיו הפוליטיות לבין גישתו למטופלים ללא קשר למוצאם, הוא מוטעה, אנו נפסיק את עבודתו. היססתי היכן עובר הגבול בין זכות הבעת הדעה וחופש הדיבור לבין הזדהות שעלולה להשפיע על יחסו למטופלים והחלטתי שעובר בפוסטים המצוטטים".

 

הלוי אף העביר לכלל עובדי בית החולים מכתב, בו ביקש "להמשיך ולשמור על הרוח שאפיינה ומאפיינת את מוסדנו מאז ומעולם". הלוי הוסיף כי הוא מבקש מצוות בית החולים להתנהל ולהתבטא בתוך המוסד ומחוצה לו "בצורה שלא תפגע באמון ציבור המטופלים מכל הזרמים והמוצאים בקרבנו".

 

מבית החולים "שערי צדק" נמסר בתגובה: "ד"ר הייתם רג'ביעובד בשערי צדק כמתמחה ברפואה דחופה מזה כ-3 שנים. עד היום בלט במקצועיותו ובמסירותו לכל מטופל ללא הבדל דת, גזע ולאום. אמש הובאו לידיעתי פוסטים בוטים שנשלחו אליו ואותם החליט לחלוק עם חבריו לפייסבוק בגנות חיילי צה"ל וראש הממשלה.

 

"לצד זכותו של כל אדם לחופש הביטוי, אני סבור שזו חציית גבול במערכת האימון שבין רופא ומטופל בכלל ובימים קשים אלה, בפרט. אי לכך, הבוקר זימנתי את דר' הייתאם למשרדי לשמיעת גירסתו. דר' הייתאם הביע צער וחרטה על הפרסום שנשלח אליו ועל כך שהוא מצא לנכון לחלוק פוסטים אלה עם חבריו לרשת החברתית.

 

"הרופא חזר והדגיש מחויבותו להמשיך ולספק טפול מקצועי ומסור ללא הבדל לכל דרוש כפי שעשה עד כה ולעשות את המיטב לשיקום אמון המטופלים בו.

החלטתי על השעיתו מעבודה בשלב זה תוך הבהרה כי המשך הצעדים ישקל לאחר בחינת הצעדים המתקנים שינקוט להבעת עמדותיו כפי שבאו לידי ביטוי בשיחתו עמי, בין היתר ברשתות החברתיות.

 

"בשערי צדק, בית החולים הגדול והמרכזי בירושלים, עובדים זה לצד זה ומטופלים זה לצד זה יהודים וערבים מזה דורות כאשר כולם מאוחדים ברצון להביא מרפא לכל. הנהלת בית החולים לא תאפשר כל הפרה של מציאות זו".

 

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, מסר בתגובה: "מערכת הבריאות היא דוגמה לדו קיום. אם יש מישהו שמראה איזשהו חוסר כבוד או התנהגות לא ראויה, אני מוקיע אותה ונדאג שהוא יזומן לבירור בהנהלת בית החולים, ואם צריך אז גם במשרד הבריאות. לא נקבל שום ביטוי לא תקין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
המיון בשערי צדק, מקום עבודתו של הרופא
צילום: נועם מושקוביץ
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים