שתף קטע נבחר

רופא הציג עצמו "מומחה". האם זאת רשלנות?

מחסור ברופאים מכריח את המערכת בארץ להעסיק רופאים בתחומים שאינם תחת התמחותם. מה המשמעות המשפטית במקרה שנגרם נזק רפואי?

אם שילדה תינוקת הסובלת מהיקף ראש קטן ופיגור פסיכו-מוטורי קשה עברה כביכול מעקב הריון תקין על ידי רופאת הנשים בתחנת בריאות האישה. כעבור שנים הגיע אביה למשרדי על מנת לברר אם יש מקום להגיש תביעת רשלנות רפואית נגד הרופאה שביצעה את מעקב ההיריון.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

במסגרת למידת החומר התברר לנו שהרופאה, שהציגה את עצמה בפני המטופלת כרופאת נשים, מעולם לא הבהירה לה שהיא למעשה רופאה כללית שאינה בעלת מומחיות בתחום הגניקולוגיה והיילוד.

 

עוד התברר לנו, שבמסגרת מעקב ההיריון שלחה הרופאה את האישה לסקירת מערכות, אך מדדי משקל העובר נרשמו באופן חלקי בלבד. בנוסף, את בדיקת האולטרא-סאונד שעורכים במסגרת הסקירה ביצעה טכנאית בלבד, בניגוד להוראות חוזר מנכ"ל הבריאות לאותה תקופה, אשר חייב ביצועה בידי מומחה ברדיולוגיה או בגניקולוגיה ומיילדות.

 

אותה רופאה, שהסתמכה על ממצאי בדיקת הטכנאית, לא נתנה את דעתה לכך שמשקל העובר נמדד על ידי מי שאינה מורשית לעשות זאת. התביעה, שהוגשה נגד מדינת ישראל והרופאה, עדיין מתבררת בבית המשפט, אך מעלה בעיה מעניינת וידועה בישראל.

 

בישראל קיים מנהג רב שנים שבו רופאים כלליים מציגים את עצמם כמומחים מבלי שניתן להם רישיון ממשרד הבריאות. מקור התופעה במחסור ברופאים מומחים, אבל מה ההשלכות של מצג השווא במקרה של רשלנות רפואית?

 

"עוסק בתחום" אינו בהכרח מומחה

מקור הנוהג במחסור רציני ברופאים בעלי מומחיות, שהביא את מוסדות הבריאות "להתנפל" על רופאים רבים שהגיעו ארצה במסגרת העלייה מברית המועצות בתחילת שנות ה-90. התאפשר להם לעבוד למשל ברפואת נשים, אף שאינם מומחי גניקולוגיה ומיילדות – תואר שדורש הכשרה, מעבר בחינת והנפקת רישיון.

 

חשוב לציין שלא מדובר בעקיפת החוק: החוק מאפשר לכל רופא כללי לעסוק בכל תחום רפואה קיים, אלא שאסור לו להציג את עצמו כמומחה כל עוד אינו כזה.

אילוסטרציה. מצג שווא (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה. מצג שווא(צילום: shutterstock)

עניין חשוב נוסף הוא שאין תחום התמחות הקרוי "רפואת נשים". התמחות בתחום רפואת הנשים היא למעשה מומחיות בגניקולוגיה ויילוד. רופאה שקוראת לעצמה "רופאת נשים" אינה מומחית בגניקולוגיה אם אין בידה תואר מומחה ורישיון. אם היא עושה כן - היא חוטאת במצג שווא והטעיה חמורה, ועלולה להיות חשופה לקנסות ומאסרים וכך גם מעסיקיה.

 

אלא שעל רקע הפרקטיקה המבלבלת הנהוגה לא תמיד ידוע לנו אם הרופא המטפל הוא רופא כללי או מומחה ברישיון, ולצערנו, את האמת אנו מגלים, ברוב המקרים, רק בדיעבד, לאחר שקורה מקרה מצער.

 

הרופא לא מומחה - מה עושים?

רופא שהציג בפניכם מצג שווא חשוף לא רק לסנקציות משמעתיות ופליליות. ניתן בהחלט להגיש נגדו ונגד מעסיקיו (קופת החולים, משרד הבריאות וכיו"ב) תביעת רשלנות רפואית.

 

עם זאת, מצג השווא כשלעצמו לא תמיד מספיק להוכחת רשלנות מצד הרופא. יש לבדוק את הקשר הסיבתי בין ההתחזות לבין הנזק שנגרם. כלומר, שחוסר המומחיות הוא שהוביל לטעויות בטיפול, שיכול היה להיעשות אחרת או שלא תאם את הפרקטיקה הרפואית המקובלת בתחום, והוא שהביא לתוצאה המצערת.

 

למיטב ידיעתי, תביעות דומות טרם הוכרעו בפסיקה. עם זאת, ב-2010 הוגשה תובענה ייצוגית נגד קופות החולים הכללית, מכבי ולאומית בגין מתן שירותי מומחה למטופלים בידי רופאים שלא הוכרו כמומחים. במסגרת התביעה הוצגו סטטיסטיקות המעידות כי רופאים רבים המועסקים על ידי קופות החולים כבעלי מומחיות אינם באמת כאלה, בפרט בפריפריה, שם המחסור במומחים הוא משמעותי.

 

תביעה זו, אגב, הסתיימה בהסדר פשרה שאושר בבית המשפט המחוזי בתל אביב באוקטובר 2012, ועל פיו התחייבו קופות החולים הנתבעות, בין היתר, שלא לתאר רופאים כמומחים אם לא הוסמכו לכך. עם זאת הוסכם שרופאים כלליים, שבפרקטיקה מתעסקים בעיקר בתחום מסוים, יוכלו להתכנות "רופאים שפועלים בתחום". למשל: רופא העוסק בתחום הנשים. כן התחייבו הקופות להקצות סכום של 30 מיליון שקל לקידום התמחות והשתלמות מומחים בפריפריה.

 

בסופו של דבר כדאי לזכור, שיש חשיבות קריטית בבחינת מומחיותו של הרופא המטפל בכם. את הבירור ניתן לעשות בקלות באמצעות חיפוש פרטיו באתר משרד הבריאות: שם ניתן למצוא את סוג המומחיות של הרופא, מתי קיבל אותה וממתי הוא בעל רישיון לעסוק ברפואה בישראל. כמו כן, תמיד כדאי להציץ בשלט הכניסה למשרדו של הרופא, בכרטיס הביקור שלו ובנייר מכתבים, ובעצם, זו גם לא חוצפה גדולה פשוט לשאול אותו בכנות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: עומר בן זיו
עו"ד אסף אודיז
צילום: עומר בן זיו
מומלצים