שתף קטע נבחר

פרשת "תיקי אומן": רבי נחמן וזיוף הדרכונים

שופט שלום עסק במקרה של חסיד ברסלב שנסע לאוקראינה חרף צו עיכוב יציאה מן הארץ. בפסק הדין הוא חשף שמדובר בתופעה מוכרת שדורשת התייחסות

פרשת זיוף דרכון של ישראלי שנסע לקבר רבי נחמן באוקראינה, הביאה את בית משפט השלום בראשל"צ למתוח ביקורת על הטיפול של המדינה במה שמתבררת כתופעה רחבה הרבה יותר. השופט אברהם הימן ציין שלא מדובר באירוע יוצא דופן, ולמעשה קיים ריבוי מקרים שבמסגרתם חסידים עוקפים צווי עיכוב יציאה מן הארץ באמצעות זיוף דרכונים, והם אף זכו לכינוי במערכת אכיפת החוק: "תיקי אומן".

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

על פי השופט הימן, מדובר בישראלים שהיציאה מן הארץ נאסרה עליהם בשל תיקי הוצאה לפועל הפתוחים נגדם, אך הם כל כך להוטים להגשים את אמונתם הדתית, עד שהם מעדיפים לעבור על החוק.

 

המשפט המדובר אמנם עסק בשאלת העונש שיוטל על אדם ספציפי, משגיח כשרות שנתפס בנתב"ג עם דרכון מזויף, אבל השופט הימן טרח לציין שחרף ריבוי התיקים, התביעה המשטרתית כשלה מלהציג מדיניות ענישה אחידה: לפעמים היא מבקשת רק מאסר על תנאי ולפעמים מבקשת להחמיר ולגזור מאסר בפועל.

 

בהקשר זה ציין השופט כי רשות ציבורית צריכה לנקוט מדיניות ענישה אחידה שנתמכת באסמכתאות. משהתביעה לא עשתה זאת, במקרה של משגיח הכשרות החליט השופט לדחות את עמדתה לעניין העונש, ולבסוף גזר עליו מאסר על תנאי בלבד.

 

במשפט התברר כי הנאשם כבר הצליח בעבר לצאת לאומן עם הדרכון המזויף, שאותו גנב מגיסו. הוא נתפס רק בפעם השנייה כשניסה לעבור בביקורת הגבולות. בדיון שהתקיים באוקטובר 2013 הודה הנאשם בעבירות שיוחסו לו, והורשע בעבירות של גניבה, זיוף, שימוש בדרכון מזויף, ניסיון להפרת הוראה חוקית והתחזות.

 

התביעה וההגנה לא הגיעו להסכמה בעניין העונש: המדינה ביקשה להחמיר ולגזור עליו מאסר בפועל, ומנגד הסנגוריה ביקשה להקל מאחר שמדובר באדם נורמטיבי ונטול עבר פלילי שעונש קשה עלול לפגוע ביכולתו לפרנס את אשתו וילדיו הקטנים. הסנגורית הדגישה שלא מדובר באדם שנמלט מהארץ כדי להתחמק מנושים או מהחוק, אלא ביקש לבצע מצווה דתית.

 

השופט הימן בחר להקל עם הנאשם וכתב בפסק הדין: "כמובן שאיני מקל ראש בעבירה של הפרת הוראתה של לשכת ההוצאה לפועל... אלא שגזירת הדין אינה מעשה טכני. הוא פסק שנסיבותיו האישיות של הנאשם מצדיקות להקל עמו: הוא הודה בהזדמנות הראשונה, הביע חרטה כנה, מנהל חיים נורמטיביים ונעדר עבר פלילי.

 

משכך הוטלו על הנאשם חמישה חודשי מאסר על תנאי, ובמקום קנס - התחייבות שאם תוך שלוש שנים יעבור אחת מהעבירות שבהן הורשע, הועא יצטרך לשלם 3,000 שקל או ייאסר לשבעה ימים.

 

  • לקריאת פסק הדין – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד יניב פרטוק
  • ב"כ הנאשם: עו"ד שמחוני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארכיון. תיקון כללי באומן
צילום: רויטרס
מומלצים