שתף קטע נבחר

נסראללה יצא מהבונקר: "עזה מנצחת"

מנהיג חיזבאללה נאם לרגל "יום ירושלים העולמי", ולעג לישראל על רקע המבצע בעזה: היא הבטיחה ניצחון מהיר ומוחץ, והנה אנחנו כבר ביום ה-18. "המבצע הקרקעי כשל", הוא הצהיר, והשווה את "צוק איתן" למלחמת לבנון השנייה

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה יצא הערב (יום ו') באופן נדיר מהבונקר לקראת נאום "יום ירושלים העולמי" שמצוין כל שנה באיראן ובלבנון מאז המהפכה האיסלאמית באיראן, וחיזק את ידי התושבים ברצועת עזה. "אני אומר לעזה בזמן שהיא קוברת את אנשיה, היום עזה ניצחה במונחים של ההתנגדות", הכריז.

 

בדבריו, כינה נסראללה את ישראל טרוריסטית והשווה את מבצע "צוק איתן" למבצע "עופרת יצוקה" ב-2008 ולמלחמת לבנון השנייה. "גם ב-2006 וגם ב-2008 המטרה הייתה להטעות ולהביא לשבירה ולכניעה". עם זאת, הוא ציין, "ב-2006 וב-2008 התוצאות היו שונות. אנחנו יכולים להבין ולחוש את מה שמרגישים תושבי עזה כי אנחנו עברנו את זה".

 

מזכ"ל חיזבאללה השווה בין חטיפת שלושת הנערים נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח לחטיפת החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב, והצהיר: "בדומה ל-2006, ישראל חשבה שיש לה הזדמנות פז לפתוח במלחמה נגד עזה". לדברי נסראללה, יעדו של המבצע אינו חמאס, אלא כל תנועת ההתנגדות, הנשק, התרבות והרצון שלה. "היעד הוא כל רקטה וכל מנהרה בעזה וכל טיפת דם מדמם של העזתים".

 

נסראללה אמר כי הכישלון של הישראלים היה, בין השאר, בקביעת יעד מוגדר למלחמה: "הם למדו לקח מהמלחמה בלבנון. אז היעדים היו ברורים - לפרק את ההתנגדות מנשקה, להחזיר את השבויים וכדומה. עתה ישראל לא קובעת יעד כדי לא להיכשל". הוא חזר ואמר: "ישראל הגדירה יעדים צנועים כדי שהיא לא תיכשל".

 

"לישראל יש כישלון מודיעיני מבחינת חשיפת מאגרי הרקטות בעזה", הצהיר מזכ"ל חיזבאללה וטען כי גם היא גם כשלה בניסיון להכריע את המערכה מהאוויר: "זה דבר חשוב מאוד ללבנון". הוא ציטט את מפקד חיל האוויר שאמר כי חיל האוויר יכול להכריע את חיזבאללה בתוך 24 שעות ואת עזה בתוך 12 שעות, והזכיר בלגלוג: "היום אנחנו נמצאים כבר ביום ה-18 למבצע". לדברי נסראללה, ישראל נכשלה גם במניעת ירי הרקטות וגם במבצע הקרקעי כולו.

 

"נתניהו לא ייכנע בקלות"

"אהוד ברק אמר כי בכל מלחמה אפשרית של ישראל בעזה, זה יהיה מהיר ומוחץ והניצחון יהיה ברור", המשיך נסראללה, "אולם עזה היום אומרת להם - אתם פחדנים שרוצחים ילדים ואם תתעמתו עם הגיבורים שלנו פנים מול פנים, תיפלו אתם והצבא שלכם". נסראללה שיבח בנאומו את הלוחמים מעזה: "בפעם הראשונה משוגרות רקטות מתוך פלסטין ומכסות את כל אדמת פלסטין, מדובר במאמץ כביר. יש אמון רב בהתנגדות ויש עמידה איתנה במישור הציבור". הוא גם החמיא להנהגת ההתנגדות "שמסרבת מהיום הראשון להפסקת אש והאויב רוצה בכך. נתניהו לא ייכנע בקלות, אבל ההתנגדות כופה על ישראל את הפתרון, והישראלי צורח ומבקש מהאמריקני להביא את הפתרון".

נסראללה במהלך הנאום היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נסראללה במהלך הנאום היום(צילום: AFP)

נסראללה גם מתח ביקורת על מדינות ערב שלא תומכות לטענתו ברצועת עזה "בעודה נטבחת" והאשים אותן בשיתוף פעולה עם ישראל וארצות הברית. הוא גם תקף את אנשי התקשורת בעולם הערבי שקראו לחסל את חמאס: "זה מביש". "אני אומר לכולם ולתושבי עזה כי מה שיכריע את המערכה הם שלושה מרכיבים - מה שמתרחש בשטח, העמידה האיתנה הציבורית והעמידה האיתנה המדינית. זה גם מה שהכריע את המלחמה ב-2006".


הנאום נישא בקומפלקס "סייד א-שוהדאא" בפרבר הדרומי של ביירות. בשנה

שעברה נאם נסראללה באופן חריג באופן ישיר בפני הקהל ולא דרך מסכי ענק כפי שהוא נוהג בדרך כלל. נאומו של נסראללה - שמוקדש כמובן להזדהות עם הפלסטינים - מגיע אחרי שבשבועות האחרונים דווח באתרים המזוהים עם האופוזיציה לחיזבאללה כי נסראללה עבר ניתוח רגיש בבית חולים בביירות וזו הסיבה שנעדר ממספר אירועים בחודש הרמדאן. דיווחים שהוכחשו על ידי אתרים המזוהים עם חיזבאללה. 

 

על רקע המערכה הקרקעית שמנהל צה"ל בעזה נשבר הקרח בין מנהיג חיזבאללה לראשי חמאס. נסראללה שוחח בטלפון עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, ועם מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי רמדאן עבדאללה שלח. הוא שיבח אותם על העמידה מול ישראל והביע נכונות לשתף פעולה במאבק מול האויב המשותף. לאחר מכן נודע כי נסראללה נפגש במהלך מבצע "צוק איתן" בביירות עם מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי, רמדאן עבדאללה שלח ודן עמו בהתפתחויות האחרונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חסן נסראללה מחוץ לבונקר, היום
צילום: AFP
מומלצים