שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  בדרך לצלחת: שופרו תנאי המחייה של חזירים
  לאחר 12 שנה של מאבקים משפטיים וציבוריים מטעם ארגונים למען בעלי חיים, אישרה ועדת החינוך של הכנסת תקנות שנועדו לשפר את חייהם של כ-200 אלף חזירים המיועדים לשחיטה במשקים חקלאיים. התקנות כוללות הגדלת מרחבי המחייה, אמצעים להעשרה סביבתית ואיסור החזקת נקבות הריוניות בתאים צפופים למשך 14 יום

  בכנסת אושרו אתמול (א') תקנות לשיפור מסוים בתנאי הגידול של החזירים במשקים החקלאיים המגדלים אותם לתעשיית הבשר. התקנות אושרו בוועדת החינוך, הממונה על חוק צער בעלי חיים, לאחר מאבק ציבורי ומשפטי שניהלו העמותות להגנת בעלי חיים "אנונימוס" ו"תנו לחיות לחיות", גם בשתי עתירות לבג"ץ.

   

  התקנות קובעות תנאי גידול שונים שישפיעו על חייהם של כ-200 אלף חזירים המיועדים לשחיטה מדי שנה. הארגונים אמרו כי התקנות כוללות "שורת הישגים משמעותיים בקנה מידה עולמי", ועם זאת הן התקבלו ברגשות מעורבים. לדברי הארגונים, התקנות מחייבות לספק לחזירים שטחי מחייה מינימאליים משופרים לעומת המצב הקיים.

   

  על פי התקנות מגדלי החזירים יידרשו לספק להם במכלאות מרחב שיאפשר לכל הפרטים בעדר לשכב על צידם בו זמנית ובנוסף יספקו "קש או חומר אחר לגירוי והעשרה סביבתיים". מדובר בתקן משופר מהמתקדמים בעולם אך בארגונים טוענים כי בפועל מדובר בשטחי מחייה קטנים.

   

  בכל הנוגע לטיפול בחזירות בתקופת ההיריון, התקנות אוסרות להחזיק אותן בתאים שלא מאפשרים תנועה, אך בתקופת ההמלטה וההנקה יהיה מותר להחזיר אותן לתאים צפופים אחרי 14 יום בלבד, ובעצם למשך כל תקופת ההנקה ולרוב ימי חייהן. את הגורים ניתן להפריד מהאמהות לפני שהגיעו לגיל הגמילה. 

   

  התקנות נותנות לשירותים הווטרינרים כלים לצמצום הפגיעות בחזירים אחרי עשרות שנים שבהן עוות גופם במניפולציות גנטיות, שגורמות לתמותה גבוהה של גורים ולמצוקות אחרות. לגבי סירוס החזירים, לקיטום הזנבות ולחיתוך שיניהם, ייבחנו תוך שנתיים בליווי הכנסת ואישורה דרכים להפסקת חיתוך האברים הללו ללא הרדמה.

   

  בעמותות להגנת בעלי חיים ציינו כי בתקנות התקבלו רק חלק מדרישותיהן. "מצד אחד הן משפרות את המצב הקיים ובנושאים מסוימים אפילו מתקדמות ביחס למקובל בעולם. מצד שני, עדיין ניתן לגדל חזירים בתנאים קשים, במכלאות צפופות ומשמימות", אמרו הארגונים בתגובתם לאחר החלטת ועדת החינוך בכנסת.

   

  "האחריות בעניין זה עוברת לצרכנים. חשוב שהציבור הזה ידע כי ההגנה על החזירים עדיין קטנה, ומי שקונה את בשרם צריך להיות מודע לאכזריות שעדיין מותרת בתקנות החדשות. לחזירים יש אינטליגנציה של כלבים וגם להם מגיעים תנאי גידול לפחות של כלבים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים