שתף קטע נבחר

צילום: EPA

ההרס בעזה מהחלל: תמונות לוויין לפני ואחרי

כך נראית "הדאחייה של עזה" מלמעלה: לבקשת האו"ם צולמו אזורי סג'עייה ונוסיראת יומיים לפני צוק איתן - ואחרי יותר משבועיים של לחימה. בסג'עייה, מוקד הלחימה ברצועה בשבועיים האחרונים, נפגעו 884 מבנים, 604 מהם נהרסו כליל. אזעקות נשמעו באזור חוף אשקלון

הסימנים מצביעים על כך שמבצע צוק איתן נמצא היום (ב') בשלביו האחרונים, ואט אט מתבררים ממדי ההרס ברצועת עזה אחרי 21 ימי לחימה. ynet מפרסם כאן צילומי לוויין של שכונת סג'עייה ואזור נוסיראת ערב התמרון הקרקעי ולאחריו. התמונות, שצולמו על ידי חברת פליאדס בעבור האו"ם, ממחישות את שהתרחש באזורים הללו, ובעיקר בסג'עייה, שקיבלה את הכינוי "הדאחיה של עזה".

 

סג'עייה (איתור ונתונים: רונן סולומון - מודיעין חדשותי) (איתור ונתונים: רונן סולומון - מודיעין חדשותי)
סג'עייה(איתור ונתונים: רונן סולומון - מודיעין חדשותי)

נוסיראת (איתור ונתונים: רונן סולומון - מודיעין חדשותי) (איתור ונתונים: רונן סולומון - מודיעין חדשותי)
נוסיראת(איתור ונתונים: רונן סולומון - מודיעין חדשותי)


ההרס בשכונת סג'עייה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
ההרס בשכונת סג'עייה(צילום: MCT)
 

 

 

צילומי הלוויין נעשו ב-6 ביולי כדי לתעד את רצועת עזה לפני תחילת מבצע צוק איתן וביום שישי האחרון, 25 ביולי, אחרי שבוע של הפצצות מהאוויר ומהקרקע ואחרי חילופי האש הקשים שהתנהלו באזורים אלו. בינתיים בשעה 12:40 נשמעו אזעקות במועצה האזורית חוף אשקלון.

 

על פי הנתונים שפרסם האו"ם, באזור סג'עייה נהרסו כליל 604 מבנים ונפגעו משמעותית 236 מבנים. בסך הכול נפגעו בשכונה עד יום הצילום 886 מבנים בצורה קשה או בינונית. הנתונים מצביעים על 66 מכתשים שנוצרו בכבישים ובשדות חקלאיים. בנוסף ניתן להבחין באזורים שגולחו לחלוטין בעקבות הכניסה הקרקעית.

 

עיקר הנזק נגרם בפאתיה המזרחיים של סג'עייה, כלומר בחלק הקרוב ביותר לגבול עם ישראל. באזורים אלה נחפרו והתגלו מנהרות התקפיות רבות. בתמונות ניתן להבחין במטעים של עצי זית שנמחקו ובבתים שהושמדו, ולפיכך נוצר מסדרון רחב שבו כבר אין מבנים העומדים על תילם. מבט כללי על התמונות מראה כי הנזק שנוצר בסג'עייה גדול מהנזק שעשו הפצצות חיל האוויר ברובע הדאחיה בביירות במהלך מלחמת לבנון השנייה.

 

הנתונים והתמונות שיוצאים מאזור נוסיראת בצפון הרצועה מצביעים על הרס קטן הרבה יותר. באזור זה נהרסו 41 מבנים באופן מלא ו-13 מבנים שניזוקו בצורה קשה. בסך הכול נפגעו באזור 83 מבנים ונוצרו 45 מכתשים.

 

פלסטינים רבים שיצאו מבתיהם בחסות הפסקת האש שהוכרזה בשבת ציינו כי מבצע צוק איתן הוא הקשה ביותר מבחינת ההרס שזרעו התקיפות הישראליות, יותר ממבצע עופרת יצוקה שנחשב לאלים במיוחד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איתור ונתונים: רונן סולומון - מודיעין חדשותי
סג'עייה, לפני ואחרי
איתור ונתונים: רונן סולומון - מודיעין חדשותי
מומלצים