שתף קטע נבחר

מגרמניה עד וייטנאם: היסטוריה של מנהרות

לפני כ-2,000 שנה היהודים נלחמו דרך מנהרות נגד הכיבוש הרומי. במלחמת העולם הגרמנים התחבאו מתחת לרגלי הבריטים. הווייטקונג הסתתרו בהן מפני האמריקנים בווייטנאם. ממכסיקו מבריחים בהן סמים. חמאס, מלפניך

"בכל מלחמה שיש בה ביצורים, יש שימוש במנהרות. לאורך ההיסטוריה של המין האנושי, המנהרות תמיד היו פתרון צבאי למצב סטטי בלחימה", אומר ההיסטוריון ומחבר הספר הפופולרי "קיצור תולדות האנושות", ד"ר יובל הררי.

 

אחת ממטרות מבצע "צוק איתן" הייתה טיפול באיום מנהרות התקיפה שחפרו פעילי חמאס מהרצועה לשטח ישראל. אך חמאס לא המציא את אסטרטגיית המנהרות. הלחימה התת-קרקעית היא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה האנושית, ודוגמאות לכך ניתן למצוא במלחמות וסכסוכים רבים מאז תקופת הרומאים.

  

מנהרות היהודים נגד הכיבוש הרומי

למנהרות יש חלק חשוב בהיסטוריה של העם היהודי, לפני כמעט 2000 שנה, בימי המרד הגדול של היישוב היהודי בארץ ישראל. כישלון המרד הוביל את הכובש הרומי להשמיד באופן כמעט מוחלט את הנוכחות היהודית בארץ ישראל. ארכיאולוגים זיהו יותר מ-280 מנהרות מהתקופה באזור שפלת יהודה ובגליל. על פי ההיסטוריון היהודי הקדום יוספוס פלביוס (יוסף בן מתתיהו), טכנולוגיית המנהרות שימשה - כאמצעי הבסיסי והנפוץ ביותר - להגנה על הלוחמים ובני משפחותיהם.

 

האתר הארכיאולוגי חורבת בורגין שבאזור בית שמש הוא דוגמה קלאסית למערכת מערות מסתור ישראלית. המאבק המתמשך נגד הציוויליזציה הרומאית המתקדמת לא הותיר הרבה אפשרויות לאבות אבותינו, שנאלצו לרדת מתחת לפני השטח, ויצרו רשת מסועפת ומרשימה של תעלות.

חורבת בורגין (באדיבות ארכיון הצילומים, קק"ל) (באדיבות ארכיון הצילומים, קק
חורבת בורגין(באדיבות ארכיון הצילומים, קק"ל)

באותה תקופה חשוכה כמובן שלא היו הפצצות מהאוויר ודעת קהל עולמית שהשפיעה, והרומאים פיתחו שיטה אכזרית לחיסול המנהרות על הדרים בהן. חיילי הלגיון היו סורקים רגלית אחר פתח של מערה, ולאחר שאיתרו את הפתח היו מדליקים מדורה גדולה ומוסיפים לה ענפים ירוקים כדי ליצור עשן סמיך.

 

העשן חדר למנהרות, חנק את הלוחמים היהודיים ובני משפחותיהם ואילץ אותם לצאת ולברוח מהמנהרה - דומעים ומשתעלים - רק כדי להישחט בחרב הרומאים. בנוסף, יציאות העשן בשטחים פתוחים דרך מנהרות האוורור עזרו לרומאים לגלות ולמפות פתחי אוורור, שמיד נחסמו. המנהרות הפכו לבתי קברות.

 

נמוכי הקומה למנהרות - מלחה"ע ה-1

מלחמת העולם הראשונה החלה בשנת 1914 עם שורת קרבות ניידים, שהפכו במהירות עצומה למלחמת חפירות סטטית ומתישה. בהיעדר הכרעה, שני הצדדים התבצרו ונכנסו לקרב תעלות עקוב מדם, שהשתרע מתעלת למנש שבקו החוף - עד גבול שווייץ שבהרי האלפים.

מתכוננים לפיצוץ מנהרה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
מתכוננים לפיצוץ מנהרה(צילום: gettyimages)

חיילים אמריקנים לצד מנהרה שחשפו (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
חיילים אמריקנים לצד מנהרה שחשפו(צילום: gettyimages)

הראשונים שהפעילו מנהרות תקיפה היו הגרמנים, שחפרו לאורך מאות מטרים, מתחת לשטח ההפקר, לכיוון מוצבים בשליטת לוחמי הצבא ההודי של בריטניה. פיצוץ מטענים רבי עוצמה מתחת למוצב הבריטי, ומיד לאחריו הרעשה ארטילרית כבדה והתקפה רגלית, הפתיעו וגרמו למאות הרוגים ולהלם גדול בצבא הבריטי.

 

לאחר שהמודיעין הבריטי גילה כי הגרמנים חופרים בשיטתיות מנהרות רבות במקומות נוספים הוקמה פלוגת המנהרות הבריטית הראשונה. באפריל 1915 התפוצצה מנהרת תקיפה בריטית ראשונה מתחת למוצב גרמני באזור בלגיה. 4.5 טונות של חומר נפץ ריסקו את הגבעה והותירו בור מרשים בעומק של 21 מטרים. מלחמת המנהרות יצאה לדרך באופן רשמי.

 

שנה לאחר מכן מנו פלוגות המנהרות הבריטיות 25,000 חופרים, שאליהם סופחו מספר דומה של לוחמי חי"ר, עם העדפה מתקנת ויוצאת דופן - לנמוכי קומה, שלא מצאו את מקומם ביחידות הרגילות. החופרים הבריטיים עבדו בשלשות: אחד חופר, השני אוסף את החול בשקים והשלישי מוציא את החול מהמנהרה בעזרת פסי הרכבת וחוזר עם חומר נפץ וקרשים לחיזוק.

  

אך באביב 1917 הפכה החזית ניידת וגמישה יותר, ומלחמת המנהרות הפכה רלוונטית פחות.

  

מחילות הווייטקונג

בתקופת מלחמת וייטנאם, משנת 1954 עד 1975, מנהרות תנועת ההתנגדות העממית, ווייטקונג, היוו בעיה אסטרטגית קשה ביותר לצבא ארצות הברית. האמריקנים, שזיהו את היתרונות של המנהרות, עברו למבצעים לחיפוש ולהשמדה של מערכות המנהרות. במהלך המבצעים הטילו מטוסי B-52 פצצות של 30 טונות על המנהרות ושיטחו את אזור קו צ'י.

מנהרות הווייטקונג ()
מנהרות הווייטקונג

אך ההפצצות לא הצליחו להשמיד את מערכת המנהרות המסועפת, וארצות הברית עברה לפאזה אחרת בטיפול בהן. הוקמה יחידת לוחמים, "עכברי מנהרות", והם יצאו לשטח חמושים ברובה, סכין ופנס ללחימה פנים מול פנים עם האויב.

 

אולם גם מאמצים אלו לא חיסלו את המנהרות של ווייטקונג עד תום, וושינגטון חזרה להשתמש ב-B-52. ארצות הברית הבינה כי לא תוכל להכריע את החמושים, ומניין ההרוגים האמריקנים רק הלך וגדל.

 

לחצות את הגבול ממכסיקו לארה"ב - מתחת לאדמה

הצרות הביטחוניות של האמריקנים בענייני מנהרות לא עזבו את ארצות הברית גם בבית. הגבול היבשתי הארוך והמדברי של אריזונה עם מכסיקו מחורר כמו גוש גבינה צהובה ברשת מנהרות מסועפות להברחת סמים, נשק ומהגרים בלתי חוקיים. מאז שנת 2008 נחשפו לאורך הגבול האמריקני-מקסיקני בקליפורניה ובאריזונה 75 מנהרות. אזור החוף של האוקיינוס השקט בסן דייגו הוא פופולרי במיוחד בגלל אדמת החימר הקלה לחפירה.

 

מנהרת סמים בין מכסיקו לארה"ב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מנהרת סמים בין מכסיקו לארה"ב(צילום: רויטרס)

כנופיות הקרטל האכזריות השקיעו מיליוני דולרים מכספי הסמים, בהקמת אוטוסטרדות תת-קרקעיות מתוחכמות הכוללות חשמל ותאורה, מערכות אוורור ואמצעי שינוע מודרניים. כוח המשימה האמריקני, שהוקם במיוחד כדי להילחם בתופעה, USBorder patrol, מתקשה מאוד להילחם במנהרות אלה.

 

הלשנות, פעילות מודיעינית וכלבי גישוש מסייעים בגילוי המנהרות. האמריקנים

פיתחו גם מערכות סיסמוגרפיות כדי להתמודד עם האיום התת-קרקעי. אחת המערכות שנמצאת כיום בשימוש היא Border Tunneling Activity Detection System שפותחה על ידי Raytheon BBN.

 

לאחרונה נחשפה מנהרת סמים ענקית ומתוחכמת, שנבנתה מתחת למחסן בעיר המכסיקנית טיחואנה עד למחסן באזור התעשייה בעיר האמריקנית סן דייגו, נחשפה במהלך ניסיון להעביר דרכה מריחואנה וקוקאין לצרכן האמריקני. זו הייתה המנהרה השמינית שנחשפה בסן דייגו בשבע השנים האחרונות.

 

סוכנים פדרלים עקבו אחר המתרחש במוצא האמריקני של המנהרה, לאחר הלשנה על פעילות הבנייה. היא נחשפה רשמית ונסגרה, לאחר ששלושה בלדרי סמים נתפסו וברשותם 148 ק"ג קוקאין ו-8 טון וחצי מריחואנה בשווי 8 מיליון דולר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מנהרה בעזה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים