שתף קטע נבחר

נתניהו: "פירוז עזה - חלק מכל הפתרון"

בצל יום עמוס בקרבות ובתקריות הדגיש ראש הממשלה כי המבצע לא יסתיים ללא נטרול המנהרות. "לא ייתכן שאזרחי ישראל יחיו תחת איום מוות כפול: הרג מלמעלה והרג מלמטה", הוסיף

"לא נסיים את המבצע בלי נטרול המנהרות, שכל מטרתן השמדת אזרחינו והרג ילדינו", כך הצהיר הערב (יום ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו. שעות ספורות לאחר פגיעתה הקטלנית של פצצת מרגמה במועצה האזורית אשכול ונטרול חדירת חוליית מחבלים לאחד מיישובי עוטף עזה, הדגיש ראש הממשלה בבסיס הקריה בתל אביב כי "זהו מאבק חד וברור שהצורך בו התברר שוב היום. זהו צעד ראשון והכרחי בפירוז רצועת עזה. זה חייב להיות חלק מכל פתרון, והקהילה הבינלאומית חייבת לדרוש את זה בתוקף".

 

מבצע "צוק איתן" - כותרות אחרונות ב-ynet:

מגרמניה עד וייטנאם: היסטוריה של מנהרות

האיש שסופר את המתים של עזה

 

"אין מלחמה צודקת מזו", פתח ראש הממשלה את דבריו. "ידענו שיהיו לנו ימים קשים. זהו יום קשה וכואב. צריך אורך רוח ונחישות במאבק נגד ארגון טרור רצחני ששואף להשמידנו. לא ייתכן שאזרחי מדינת ישראל יחיו תחת איום מוות של טילים וחדירה ממנהרות מוות. הרג מלמעלה והרג מלמטה.

 

"חמאס הפר את כל ההצעות להפסקות אש. כולן", המשיך נתניהו. "עומד מולנו אויב אכזר שמתאכזר לא רק כלפינו, כלפי אזרחינו, אלא גם כלפי אזרחיו ומנצל את האזרחים שלו כדי שהם יספגו עוד ועוד קורבנות תוך שהם משלחים הרג וירי לעברנו".

 

"איננו מתכוונים להתפשר על בטחונם של אזרחי ישראל", הוסיף שר הביטחון משה יעלון. "נמשיך להכות את חמאס גם בימים הבאים, להשמיד לו מטרות טרור, לפגוע בפעיליו, להרוס מנהרות ולמוטט מתקנים שקשורים לתשתיותיו. אם ראשי חמאס סבורים שיוכלו לנהל עמנו שיח קבוע של טילים, רקטות ופיגועי טרור - הם טועים טעות קשה. אם ארגוני הטרור ברצועת עזה חשים שיוכלו לשבור את מדינת ישראל ואזרחיה - בימים הקרובים יבינו שלא כך הדבר".

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, תיאר "פגיעה משמעותית ביותר, רחבה, עמוקה וניכרת בחמאס על כלל התשתיות שלו". לדבריו, "אנחנו מטפלים במערך המנהרות שפרוס לרוחב כל השטח, לרוחב כל החזית, בלחימה מורכבת אך נחושה, מתקדמת צעד אחר צעד, פיר אחר פיר, מנהרה אחר מנהרה, התקלות אחרי התקלות, והמערכת הזאת מתקדמת בצורה מצוינת.

 

"כאדם - ואני בטוח שכמו מרבית הישראלים - כואב לי לראות אזרחים נפגעים", המשיך גנץ. "אנחנו עושים את כל המאמצים להזהיר את האוכלוסיה, להרחיק אותה, לכוון את האש שלנו למקומות שבהם נמצאים המחבלים. חמאס פועל מתוך שטחים אורבניים, מתוך שטחים של האוכלוסיות שלו, באופן שמביא את האש אליהם. כשאזרחים עוזבים את בתיהם לאור ההתרעות שלנו הוא ממלכד את הבתים שבתוכם הם היו. כוחותינו מגיעים לשם ומוצאים את זה בעצמם. דווח בשעות האחרונות על פגיעה בבית חולים שיפא. אני מחזיק בפניי תצלום אווירי: שיגורים של חמאס מתוך עזה לתוך בית החולים".

 

סמוך לשעה 18:00 פגעה פצצת מרגמה בתחומי המועצה האזורית אשכול וגרמה למות ארבעה בני אדם ולפציעת שישה נוספים. חמאס נטל אחריות על ירי הפצצה. אזעקות נוספות נשמעו באשדוד, ומערכת "כיפת ברזל" יירטה שלוש רקטות בשמי העיר. "הקבינט צריך לקבל החלטה אם אנחנו במלחמה או במלחמה על הפסקת אש", אמר ראש מועצת אשכול חיים ילין. "ברגע שהקבינט והממשלה מגמגמים זה מחלחל מטה לתושבים ומוריד את הביטחון והחוסן".

 

ירי הרקטות מעזה נמשך אף הוא לאורך היום, וכמה דקות לפני השעה 17:00 הופעלה אזעקה באשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון. רקטה אחת יורטה על ידי מערכת "כיפת ברזל". זמן קצר לאחר מכן נשמעה אזעקה נוספת בעיר, ושתי רקטות אחרות יורטו גם כן. רקטות נוספות התפוצצו במועצות האזוריות הסמוכות, ולעת ערב שוגרו גם שתי רקטות לעבר יישובי הכרמל. אחת מהן נפלה בשטח פתוח והשנייה עדיין לא אותרה.

פינוי פצועים מאזור נפילת הפצצה, היום (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
פינוי פצועים מאזור נפילת הפצצה, היום(צילום: עידו ארז)
 

משעות הצהריים מתנהלים קרבות בין לוחמי צה"ל למחבלים ממזרח לג'בליה. על פי הודעת הצבא, הצליחו הכוחות לחסל במהלך האירועים ברצועה כולה מפקד בכיר בכוח הקומנדו היבשתי של חמאס בג'בליה, וכן ארבעה מחבלים נוספים.

 

בצל מגעים דיפלומטיים אינטנסיביים והצהרות פומביות של שני הצדדים, מוסיף צה"ל לפעול לנטרול מנהרות התקיפה של חמאס. "המשימה לא הושלמה", הדגיש גנץ, שביקר בתחומי עזה. "מרבית המנהרות טופלו או מטופלות. יש לנו משימה, ואחרינו יש אזרחים. אנחנו צריכים להביא להם את ההישגים".

 

"כל פתרון ארוך טווח ברצועת עזה מחייב פירוק של חמאס וארגוני הטרור האחרים מנשקם", אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "אנחנו פועלים עם ישראל, עם שותפינו באזור ועם גורמים בינלאומיים אחרים למימוש מטרה זו של פירוז עזה מנשק". מזכ"ל האו"ם באן קי מון, ששוחח עם כתבים במטה הארגון בניו יורק, קרא לצדדים להפסיק את האש והדגיש כי "עזה במצב קריטי. היא נראית כמו הוריקן מעשה ידי אדם". לדבריו, "לתושבי עזה אין לאן לברוח, כל אזור הוא אזור אזרחי, וכל בית ספר הפך למטרה". באן סיפר על שיחתו עם נתניהו, שבה האיץ בו להיענות לקריאת מועצת הביטחון ולכבד את המאמץ הבינלאומי להפסקת אש הומניטרית.

 

ראש הממשלה עצמו הגיב לשיחה בהודעה משלו, ובה אמר כי "הודעת מועצת הביטחון מתייחסת לצורכי ארגון טרור רצחני שתוקף אזרחים ישראלים ואין בה מענה לצורכי הביטחון של ישראל". על פי נתניהו, "אין בהודעה התייחסות לפגיעה באזרחים ישראלים ולעובדה שחמאס עושה שימוש במתקני האו"ם כדי לפגוע באזרחי ישראל".

 

מאז פתיחת המבצע לפני 21 ימים, נהרגו 43 חיילים וקצינים ישראלים, וכן שני אזרחים ועובד זר מתאילנד. מניין ההרוגים הפלסטינים עומד לעת עתה, על פי גורמי רפואה מקומיים, על יותר מ-1,040, רובם אזרחים. הנתונים מצביעים על מחיקת משפחות שלמות ועל פציעת כ-6,000 בני אדם ב-19 ימי הלחימה. מאות בתים נהרסו כליל (לפחות 500 סומנו כיעדים והושמדו במכוון) וכ-160 אלף אזרחים הפכו פליטים בכרך שידוע גם כך כאחד הצפופים בעולם. "זה כמו אחרי רעידת אדמה", סיפרו אתמול אזרחים עזתים ששבו לאזורי הקרבות במהלך ההפוגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
נתניהו, הערב
צילום: דנה קופל
מומלצים