שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

5 חיילים נהרגו בעוטף עזה וברצועה

ארבעת ההרוגים מפגיעת הפצמ"ר אמש במועצה האזורית אשכול הם חיילים: סמ"ר אליאב כחלון בן 22 מצפת, רב"ט מידן ביטון בן 20 מנתיבות, רב"ט נירן כהן בן 20 מטבריה ורב סמל עדי בריגה בן 23 מבית שקמה. בפעילות מבצעית בתוך הרצועה נהרג אתמול בצהריים סמ"ר משה דוינו (20) מירושלים. צה"ל תוקף בעזה

חמישה חיילי צה"ל נהרגו אתמול (יום ב') בשעות הצהריים והערב בגבול עזה ובתוך הרצועה. כך התיר אמש דובר צה"ל לפרסם. הודעות נמסרו למשפחותיהם. ארבעה מהחללים נהרגו בנפילת הפצמ"ר במועצה האזורית אשכול: סמ"ר אליאב אליהו חיים כחלון בן 22 מצפת, רב"ט מידן ממון ביטון בן 20 מנתיבות, רב"ט נירן כהן בן 20 מטבריה ורב סמל עדי בריגה בן 23 מבית שקמה. ההרוג הנוסף הוא סמל-ראשון משה דוינו, בן 20 מירושלים, שנהרג במהלך פעילות מבצעית אתמול בשעות הצהריים ברצועת עזה.

 

מתחילת הלחימה נהרגו 48 קצינים וחיילים. צה"ל תקף אמש ברחבי הרצועה, ומעט לפני השעה 22:30 דיווחו הפלסטינים על עשרה הרוגים בתקיפות האלה. צה"ל ממשיך לתקוף גם בשעות הלילה.

 


 

מקום נפילת הפצמ"ר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מקום נפילת הפצמ"ר(צילום: עידו ארז)

פינוי הפצועים לברזילי ()
פינוי הפצועים לברזילי

מסוק באזור הנפילה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מסוק באזור הנפילה(צילום: עידו ארז)

 

פצוע בתקרית אחרת אתמול, מתעטף בדגל ישראל (צילום: עידו בקר) (צילום: עידו בקר)
פצוע בתקרית אחרת אתמול, מתעטף בדגל ישראל(צילום: עידו בקר)

 

הרוג שני מאותה שכבה

סמ"ר משה דוינו היה בן שכבתו של משה מלקו ז"ל, לוחם גולני שנהרג בתחילת השבוע שעבר ברצועת עזה. חבריו של משה דוינו סיפרו שהוא רצה להתגייס ליחידה קרבית. אורי מגזימוף סיפר: "מושיקו היה בחור עם שמחת חיים. הכי גבר בירושלים. עשינו הכול יחד. הוא היה איתי בכיתה, התגייסנו יחד, עשינו טירונות וקורס ביחד. הוא אהב ליהנות מהחיים ולצחוק". הוא הוסיף כי השניים שוחחו לאחרונה לפני שישה ימים. "מושיקו לא יכל לדבר הרבה ורק אמר שהכול בסדר. בשבת האחרונה דוינו יצא לאפטר הביתה, ואתמול חזר לעזה".

 

סמ"ר משה דוינו ז"ל, שנהרג בדרום הרצועה (צילום: באדיבות המשפחה) (צילום: באדיבות המשפחה)
סמ"ר משה דוינו ז"ל, שנהרג בדרום הרצועה(צילום: באדיבות המשפחה)

 

ידידה אחרת, שהייתה קרובה אליו בשנים האחרונות, סיפרה: "מושיקו היה ילד שתמיד חייך, שתמיד הקשיב, שתמיד נתן להרגיש לידו בנוח. קראנו לו קסם כי הוא היה משהו מיוחד, בחור שרואים וקשה לשכוח. הוא תמיד היה זוהר, תמיד מחייך תמיד אופטימי פשוט היה כיף להיות איתו. לא רציתי שיתרחק ממני בחיים".

 

סמ"ר משה דוינו, לוחם גדוד ההנדסה בדרום הרצועה, נהרג כשטיל RPG חדר דחפור די-9. חייל נוסף נפצע מהפגיעה. במתקפה המתוזמנת השתתפו עשרה מחבלים: שמונה מהם חוסלו בחילופי האש על-ידי לוחמי גבעתי ועוד שניים נכנעו, והועברו בשטח לחקירה. בצבא מעריכים כי ניתן להפיק מהשניים מידע בנושא המנהרות.

 

הלוויתו תתקיים היום בשעה 15:00 בבית העלמין בהר הרצל.

 

"13 שנה אנחנו אוכלים גראדים"

רב טוראי מידן ביטון מנתיבות תיאר בדף הפייסבוק שלו את השירות שלו בגבול הרצועה במהלך המבצע. "פלאשבק עצבני מעמוד ענן", הוא כתב ב-8 ביולי. לאחר מכן כתב "יאללה, אז גם הטנקים שלנו הוכלים לככב. עזה אנחנו באים". חבריו ביקשו ממנו שישמור על עצמו, ולאחר שנודע דבר מותו החל להתמלא עמוד הפייסבוק שלו בפוסטים של חברים שמספידים אותו.

 

רב"ט מידן ביטון ז"ל, בן 20 מנתיבות ()
רב"ט מידן ביטון ז"ל, בן 20 מנתיבות

 

ב- 14 ליולי עוד כתב על הפסקת האש שנשברה. "אכזבה! 13 שנים לאכול גראדים וקסאמים, לעבוד ימים ולילות בלי שינה, להתמלא אבק, לעבוד באהבה, ואז הפסקת אש שוב נכענו, פשוט להוריד את המדים ולשרוף". אלא שהמבצע המשיך במלוא הכוח, ובמהרה הוא החל לכתוב על האבידות שספגו. "הלב בוכה איתם", כתב באירוע שבו נהרגו 13 חיילי גולני. "עוד 13 אימהות שאיבדו משמעות בחיים, מי ייתן וזה יהיה המקרה האחרון בעזרת ה' שינחמו מן השמיים". כשמפקדו, סמ"ר גיא לוי נהרג, הוא כתב: "הבנאדם עם החיוך הכי גדול שאני מכיר, חבר לפלוגה לשעבר ומפקד עצום, אבידה שלא נתפסת. מקווה שטוב לך עכשיו. אוהבים ובוכים ונוקמים בשבילך...".

 

חברו, שניאור חדד, סיפר כי "הוא היה ילד מאוד מצחיק, ילד טוב. הוא אהב ליהנות ולצאת. כל דבר עם חברים. אני עדיין לא מאמין למה שקרה. ידעתי שהוא לא הולך להיכנס לתוך הרצועה, אז חשבתי שיהיה בסדר. ביום שבת בילינו איתו ועם עוד חבר שנכנס לרצועה. מידן היה תומך לחימה. הוא אמר שהוא מקווה שלא יהיו הרבה חיילים הרוגים. הוא לא חשב בכלל שיהיו עשרות חיילים הרוגים משלנו".

 

סבו של מידן, לביא בן חיון סבו, ספד: "זה הנכד הבכור שלי. הוא גיבור ישראל. כנראה שהמוות בכל מקום. קיוותי שיהיה רחוק מזה". הסב הוסיף: "הוא רצה מאוד להיות קרבי ונאבק כדי לקבל את זה. הוא אהב לצחוק. בדיחות וליהנות מהחיים".

 

ראש העיר נתיבות, יחיאל זוהר, אמר: "אך שבוע חלף ובשורת השכול והאובדן שוב פוגשת את תושבי נתיבות בנפול בן העיר על משמרתו על הגנת העם והארץ. במלחמה שלנו על הבית שילמה העיר נתיבות מחיר כבד מנשוא של שניים מטובי בניה ועל כולנו מוטלת חובה מוסרית שמותם לא היה לשווא בציפיה שהשקט והבטחון יהיה נחלתינו במהרה תחת האש והירי".

 

הלווייתו תתקיים היום בשעה 15:00 בבית העלמין בנתיבות, בחלקה הצבאית.

 

"ילד חרוץ שעבד מגיל צעיר"

"הוא פשוט ילד זהב, אני מכיר אותו מגיל 3, גדלתי אצלו בבית, חברים התקשרו אליי וסיפרו לי על האסון, כולם הכירו אותו, זו אבידה גדולה לכל העיר", כך ספד אחד מחבריו של רב"ט נירן כהן בן 20 מטבריה. נירן גדל והתחנך בטבריה וסיים את בית הספר המקיף עמל בעיר.

רב"ט נירן כהן, בן 20 מטבריה ()
רב"ט נירן כהן, בן 20 מטבריה

 

לפני כשנתיים התגייס לגדוד של השריון ושירת כאיש מנהלה בגדוד. "תמיד הוא היה שמח, בשבוע האחרון הוא היה בבית ונפגשנו, הוא לא היה בלחץ ואהב לבלות כמו כל ילד בגילו" אמר חברו דניאל מירזאי. בסוף השבוע שהה נירן בביתו, ורק אתמול חזר ליחידתו. אחד מחבריו, גיל שמעון, סיפר: "הוא היה כמו אח יקר. בכל דבר שיתפתי אותו, והכל עשינו ביחד. הוא אהב לתרום ולעזור לכל החברים בגדוד. אני לא מעכל עדיין את מה שקרה. ביום שישי דיברנו. אמרתי לו שישמור על עצמו. רק היום כתבתי לו בוואטסאפ 'תשמור על עצמך ואל תמות לי'. לא נתפס איזו משמעות חזקה ההודעה הזו מקבלת עכשיו. משמעות כואבת. אין לי תשובה איך אני ממשיך מפה בלעדיו. הוא חלק בלתי נפרד ממני".

 

ליז נחמני, שכנה של משפחת כהן, התקשתה להסתיר את כאבה. "הוא ילד מדהים וטוב לב, שתמיד נרתם לעזור לכולם ובמיוחד להורים שלו. הוא נתן להם כבוד של מלכים. מפני ששירת כטבח והיה עושה שבוע-שבוע (שבוע בצבא ושבוע בבית), הוא עבד בהתקנת מזגנים. החריצות ניכרת עליו", היא סיפרה. "זו אבידה גדולה לנו כשכנים, ואבידה לעיר כולה. הוא תמיד היה מוקף המון חברים והם אהבו אותו בצורה יוצאת דופן".

 

יוסי בן דוד, ראש העיר טבריה, שהגיע אתמול לנחם את בני המשפחה הוסיף "מדובר במשפחה טבריינית, ילד חרוץ שעבד מגיל צעיר, אנו מחבקים את המשפחה השכולה ומחזקים אותה ברגעים הקשים". נירן הותיר אחריו זוג הורים ועוד שלושה אחים ואחיות.

 

הלווייתו תתקיים היום בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בטבריה.

 

עמד להשתחרר מצה"ל

סמ"ר אליאב (אליהו חיים) כחלון בן 23 מצפת הגיע לעיר עם בני משפחתו לפני כמה שנים ממושב עלמה שבמרום הגליל. רבים מבני משפחתו המורחבת של כחלון עוד משרתים בתפקידים וביחידות שונות במסגרת המבצע. בני המשפחה סיפרו כי אליאב, שעמד לפני השחרור מצה"ל , היה בתפקיד תומך לחימה וחששו לו פחות. "דווקא הוא נפגע, כנראה זה הגורל", אמר אחד המבקרים בבית. עם זאת, האם סיפרה למנחמים שגדשו את הבית כי מאז שהחל המבצע, ובנה הבכור גויס אף הוא, לא ישנה והייתה מודאגת מאוד.

 

סמ"ר אליאב כחלון בן 22 מצפת ()
סמ"ר אליאב כחלון בן 22 מצפת

 

אליאב היה האח השני מבין שבעה אחים ולמד בישיבה התיכונית בצפת. אחיו אשר, השתחרר לפני כמה ימים ממילואים. ראש העיר צפת, אילן שוחט, נפגש עם ההורים, דוד ויוכי. הם סיפרו כי לפני כמה ימים ביקשו לבקר את בנם ביחידתו, אולם הוא ביקש שלא יגיעו והסביר כי לא יוכל לעמוד בכאב הפרידה.

 

הלווייתו תתקיים היום בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי בצפת.

 

גויס למילואים עם תחילת המבצע

עדי בריגה השתחרר לפני כשנה משירות סדיר ומאז עבד כטבח. הוא גויס למילואים עם תחילת מבצע "צוק איתן". אחיו בן ה-18 עומד לפני גיוס. רק לפני כמה ימים חברתו באה לבקרו וכתבה בדף הפייסבוק שלה ושלו: "תשמור על עצמך ותחזור במהרה".

 

רב סמל עדי בריגה בן 23 מבית שקמה ()
רב סמל עדי בריגה בן 23 מבית שקמה
 

 

הלווייתו של רב סמל עדי בריגה תתקיים היום בשעה 16:00 בבית העלמין הצבאי באשקלון.

 

יום לא שקט

מה שהחל כיום שקט יחסית, על רקע הדיבורים על הפסקת אש, התחמם אתמול בצהריים עם שיגורי רקטות הולכים וגוברים ליישובי עוטף עזה ולאזור אשקלון. בערב כבר התרחב הירי לאשדוד ולאזור באר-שבע, והגיע כנראה לשיאו עם אזעקות שהופעלו באזור זכרון יעקב, בנימינה וחדרה. לא אותרו שם נפילות. גם בשעות הערב, אחרי 22:00, התפוצצו ארבע רקטות בשטחים פתוחים במועצת אשכול. לא היו נפגעים או נזק.

 

האזעקה באזור זכרון יעקב נשמעה קצת אחרי שארבעה חיילים נהרגו כאמור וכמה בני אדם אחרים נפצעו, בהם כאלה באורח אנוש וקשה, מפגיעת פצצת המרגמה במועצה האזורית אשכול. כיוון שמדובר בפצמ"ר, לא נשמעה אזעקה. חמאס נטל אחריות לירי הזה.

 

בתקרית נוספת שנרשמה אמש חדרו שוב מחבלים במנהרה לשטח ישראל. מחבל אחד חוסל וארבעה אחרים נפגעו. באזור מועצת שער הנגב קיבלו התושבים הנחיה להישאר בבתים.

 

צה"ל ממשיך בינתיים בפעילותו ברצועה. אמש הוזהרו פלסטינים רבים בעזה באמצעות שיחות טלפון והודעות טקסט הקוראות לתושבי סג'עייה, זייתון ומזרח ג'בליה להתפנות באופן מיידי למרכז העיר עזה. בהמשך נשלחו מסרים דומים לתושבים בבית חאנון ובית להייה שבצפון-מזרח הרצועה. באזורים אלו מתגוררים בשגרה עשרות אלפי בני אדם.

האזורים שמהם התבקשו תושבים פלסטינים להתפנות ()
האזורים שמהם התבקשו תושבים פלסטינים להתפנות

צה"ל ליד רצועת עזה (צילום: AP) (צילום: AP)
צה"ל ליד רצועת עזה(צילום: AP)

עשן מיתמר אתמול בעזה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עשן מיתמר אתמול בעזה(צילום: EPA)

הלווייתו של סרן ליעד לביא ז"ל, שמת מפצעיו (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
הלווייתו של סרן ליעד לביא ז"ל, שמת מפצעיו(צילום: רועי עידן)

מעט אחרי ההודעות הראשונות, דיווחו הפלסטינים על ירי ארטילרי אינטנסיבי בכמה אזורים במחנה הפליטים אל-מראזי, במרכז עזה ובאזור מסגד בצפון הרצועה.

כלי תקשורת בעזה טענו כי עשרה אנשים לפחות נהרגו בתקיפות הלילה, בהם שלושה ילדים. גורמי רפואה רשמיים בעזה מסרו קודם לכן כי ביום הראשון של עיד אל-פיטר נהרגו 18 אנשים ו-70 פצועים בתקיפות צה"ל. בנוסף, 12 גופות חולצו מההריסות.

 

מעט אחרי 22:00 בערב דיווחו הפלסטינים על שורה של תקיפות מהאוויר בשלוש השעות שלפני כן ברצועת עזה, לצד ההפגזות הכבדות של תותחים וטנקים בצפון הרצועה ובמזרחה. התקיפות האוויריות הן בכל רחבי הרצועה וכוונו נגד בתים של פעילים. עד לאותו רגע, טענו הפלסטינים, הופצצו עשרה בתים.

 

בצה"ל מעריכים כי ייקח לפחות שבוע להשלמת ההשתלטות על מנהרות הטרור החוצות את הגדר לישראל והריסתן. עד כה הושמדו 17 מנהרות לפחות וכמה מנהרות יושמדו בימים הקרובים. בסך הכול איתר צה"ל 31 מנהרות ושלוש מהן הופנו ליישובים בעוטף עזה.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אמש: "לא נסיים את המבצע בלי נטרול המנהרות, שכל מטרתן השמדת אזרחינו והרג ילדינו". הוא הדגיש: "זהו מאבק חד וברור שהצורך בו התברר שוב היום. זהו צעד ראשון והכרחי בפירוז רצועת עזה. זה חייב להיות חלק מכל פתרון, והקהילה הבינלאומית חייבת לדרוש את זה בתוקף".

 

ברקע, נמשכת המתיחות מול ארה"ב על רקע הביקורת בישראל נגד מזכיר המדינה ג'ון קרי ודרישתו של אובמה להגיע להפסקת אש מיידית. הממשל האמריקני האשים גורמים בישראל בהפצת מידע מעוות על הפעילות שעשה קרי למען השגת הפסקת אש. דוברת מחלקת המדינה, ג'ן סאקי, אמרה אמש כי "שותפים ובעלי ברית לא מתייחסים כך זה לזה". סאקי מסרה כי טיוטה שהועברה לעיון ממשלת ישראל ופורסמה בתקשורת הישראלית, בעיתון "הארץ", לא הייתה מסמך מחייב לחתימה.


פורסם לראשונה 28/07/2014 21:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
פינוי הפצועים
צילום: עידו ארז
מומלצים