שתף קטע נבחר

ההפרעה הטורדנית שתהרוס לכם את חיי המין

במיטה הם חושבים וחופרים ומנתחים, וגם אם היו רוצים לעצור את המחשבות, המצב כמעט ואינו אפשרי מבחינתם. הכירו את ההפרעה החדשה שסקסולוגים מתקשים לאתר

בעבר זוגיות הייתה דבר ברור מאוד: עושים שידוך ומכאן חיים ביחד עד עצם היום הזה, בלי לתהות הרבה על עניין האושר והסיפוק שמקבלים מבן/בת הזוג. כיום, כשאנשים רבים עוברים מספר קשרים ממושכים לפני שהם מתחייבים, ומגוון בני/בנות הזוג הפוטנציאלים גדול מבעבר, שביעות הרצון מהקשר הפכה לשאלה חשובה ולעיתים גם לשאלה מהותית ביותר. כתוצאה מכך, כיום התלבטויות לגבי קשרים הן תופעה הנחשבת נורמטיבית ואף רצויה, כיוון שקיימת סברה לפיה חשיבה רצינית על הזוגיות תפחית את הסיכון להתחייב לקשר בעייתי.

 

עוד בנושא:

יש בעיה במיטה? אולי זו הפרעת קשב וריכוז

הקשר הסודי שלי: הפרעת אכילה כרומן מן הצד

 

אולם, כשההתלבטויות הן כרוניות, כשהאדם אינו מצליח להחליט אם להתחייב לקשר או לסיים אותו במשך פרק זמן ממושך, וכשהוא מבזבז זמן רב באופן קבוע למחשבות על הנושא, תוך כדי שאיכות חייו נפגעת – מדובר בסיפור אחר. כשזה המצב, יתכן והאדם סובל מ-ROCD - הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) הנסבה סביב מערכות יחסים.

 

 

מהי הפרעה טורדנית כפייתית במערכות יחסים (ROCD)?

ROCD מתבטאת במחשבות וספקות טורדניים לגבי מערכת היחסים, ובפעולות כפייתיות הנעשות על מנת לספק הרגעה זמנית מהמצוקה שהאדם חש. הספקות יכולים להיות תואמים למציאות של האדם ומערכת היחסים (למשל, גבר שלא יודע מה הוא מרגיש לגבי בת הזוג), או שונים מאוד ממנה (הגבר יודע שהוא אוהב אותה, אך לעיתים קרובות עולים לו ספקות בנושא).

 

בכל מקרה, הספקות מטרידים מעל שעה ביום בממוצע ופוגעים בחיים, כך שגם אם יש בסיס ממשי לספקות, הנפח שלהם הוא פאתולוגי, וגם הפעולות שהאדם עושה כדי להשיג וודאות הן מופרזות. הפעולות כוללות קשת רחבה של התנהגויות, כולל התייעצות עם אנשים קרובים, שקילת יתרונות וחסרונות, חיפושים או מעקב בפייסבוק/וואטספ, דיאלוגים פנימיים ממושכים ועוד. גם כאן, ההבדל בין אדם עם ROCD לאדם עם התלבטויות לא כפייתיות לגבי מערכות יחסים אינו התוכן אלא נפח הפעילויות.

 

תפסיקו להתלבט

"ראיתי היום כמה בחורות יפות יותר ברחוב"; "הסקס עם האקס שלי היה הרבה יותר טוב"; "אני נמשכת מספיק או לא?"; "זה היה יותר טוב אם היא הייתה נוגעת קצת אחרת?". כל אלו הן דוגמאות למחשבות העולות במוחם של אנשים עם ROCD במצבים שונים ביומיום, גם בזמן קיום יחסי מין. כשמחשבות כאלה רצות בראש בזמן סקס, קשה ליהנות באופן מלא. ואכן, אנשים שסיפרו על מחשבות טורדניות בדבר הזוגיות בזמן סקס, דיווחו גם על פגיעה באיכות חיי המין, החל מפגיעה בהנאה ועד לפגיעה מהותית ביכולת לקיים יחסי מין בכלל.

 

חלק דיווחו כי מגע מיני הפך למקור מצוקה, והם השתדלו כמיטב יכולתם להימנע מסיטואציות מיניות עם בן/בת הזוג, ולעיתים גם נמנעו מסיטואציות אינטימיות בכלל, כדי להתרחק מהמצוקה שהדבר גורם להם. לאור הראיות הספורדיות בדבר ההשפעה השלילית של ROCD על חיי המין, צוות מחקר משולב של המרכז הבינתחומי ומרכז קוגנטיקה החוקר היבטים שונים של ROCD, החליט לבדוק את השפעת ההפרעה על המיניות.

 

הו גאד, אתה יכול בבקשה לעצור את כל המחשבות? אני לא מצליחה ליהנות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הו גאד, אתה יכול בבקשה לעצור את כל המחשבות? אני לא מצליחה ליהנות(צילום: shutterstock)

 

במחקר, שנערך על 157 אנשים עם ובלי ROCD, נמצא שאנשים עם מחשבות טורדניות ובדיקות בנושא הזוגיות היו פחות מרוצים בממוצע מחיי המין שלהם מאנשים שלא הוטרדו ממחשבות אלו. ככל שעוצמת הסימפטומים הייתה חזקה יותר, הפגיעה בחיי המין הייתה חמורה יותר.

 

 

לממצאי המחקר יש השלכות לגבי טיפול בבעיות מיניות. כיום ROCD אינה מוכרת לאנשי טיפול רבים, וכתוצאה מכך, הם עשויים לנסות לטפל בבעיות בתפקוד המיני הנובעות מ-ROCD, מבלי לדעת שהם מפספסים את מהות הבעיה. טיפולים אלו יכולים לסייע באופן זמני בעזרת מתן טכניקות שונות לשיפור התפקוד המיני, אולם כיוון שזו אינה הבעיה האמיתית, הסימפטומים צפויים לחזור במהרה.

 

טיפולים לא מתאימים יכולים אף להחריף את ה-ROCD, כיוון שהם מעודדים את הנטייה לחשוב שוב ושוב על הנושא. הטיפול המתאים הוא טיפול ב-OCD, הנותן לסובל מההפרעה כלים להתמודד בצורה טובה יותר עם המחשבות הטורדניות ועם הדחף לבצע פעולות כפייתיות.

 

 

הכותבים עובדים במרכז קוגנטיקה - המרכז הישראלי לטיפול קוגנטיבי התנהגותי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
המוח לא מפסיק לעבוד ואני סתם סובלת
צילום: shutterstock
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים