שתף קטע נבחר

חוק מע"מ 0% לא יאושר לפני הפגרה

ועדת הכספים הקפיאה את הדיונים באישור חוק מע"מ אפס, על רקע מאות הסתייגויות שהגישו החרדים, והדיון לא יחודש גם מחר. המשמעות: החוק לא יאושר בקריאה שנייה ושלישית במושב הכנסת הנוכחי

חוק מע"מ 0% לרוכשי דירה ראשונה לא יאושר בקריאה שנייה ושלישית במושב הכנסת הנוכחי. ועדת הכספים של הכנסת הפסיקה הערב (ג') את הדיונים על אישור החוק לקריאה שנייה ושלישית, והדיון בו לא יחודש גם מחר, מועד כניסת הכנסת לפגרת הקיץ. החוק עצמו אמור להיכנס לתוקף, על פי הצהרת שר האוצר יאיר לפיד, ב-15 בספטמבר.

 

חוק המע"מ - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

אחר הצהריים הקפיאו מכשולים חדשים את הליך אישור החוק בוועדת הכספים. הוועדה שיצאה להפסקה לא חזרה להתכנס, כי היו"ר ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) לא הסכים לחדש אותה בגלל המכשול העיקרי של הסיעות החרדיות, שהתעקשו לדון ולהצביע על מאות ההסתייגויות שהגישו, וסירבו לסגת מדרישה זו.

 

למעשה, סיעות יהדות התורה והעבודה הגישו מאות הסתייגויות וגרמו לוויכוחים סוערים ולהפסקות ממושכות לצורך "התייעצויות". זאת כשהדיונים בהסתייגויות סביב הסעיף הראשון בלבד, מתוך 38 סעיפי החוק, עדיין בעיצומם.

 

"זרקתם אותנו ואת הערבים לכלבים תמורת ההתנחלויות. הבית היהודי גרוע יותר מיש עתיד", צעק ח"כ משה גפני על סלומינסקי. ח"כ יעקב ליצמן דרש להציג את ההסכם בין יש עתיד לבית היהודי.

 

החרדים הסכימו להסיר את ההסתייגויות רק אם תיכנס לחוק הצעת היו"ר סלומינסקי לחישוב הטבת המע"מ לקבוצות הזכאיות שנתקלה בהתנגדות נמרצת של שר האוצר. לפי התיקון שהציע, ההטבה תינתן לא רק על פי הגדרת הזכאי (אם שירת או לא שירת בצבא) אלא גם על מחיר הדירה שיקנה בין 1 מיליון ל-1.6 מיליון שקל. בדרך זו הזכאים שלא שירתו לא יחויבו לרכוש דירה רק עד 1 מיליון שקל, אלא יוכלו לרכוש גם במחיר גבוה יותר, כשרק מיליון השקל הראשונים יהיו פטורים ממע"מ.

 

שיטה זו נועדה להקל על תלמידי ישיבות לרכוש דירה המתאימה לצורכיהם, שעולה יותר ממיליון שקל, מבלי שיפסידו את זכאותם להטבה. החרדים העלו הצעת פשרה זו לפני שר השיכון אורי אריאל, שבא להיפגש אתם בכנסת במטרה לשכנע אותם להסיר את המכשולים מהדרך לאישור החוק. בינתיים האוצר לא מוכן ללכת לקראתם למרות הזמן שמתקצר.

 

מכשול אחר נוגע לשיעור ההטבה שיינתן לקבוצות הרכישה. הקבוצות אמנם נוספו לחוק ברגע האחרון אבל שיעור ההטבה נותר פתוח לקביעת שר האוצר באישור ועדת הכספים. הקבוצות מפעילות חברי כנסת שיסירו את הערפל בקביעה מדויקת של ההטבה. 

 

החוק המתוקן: הוראת שעה ל-7 שנים

הצעת החוק הממשלתית שעומדת להצבעה תוקנה ברגע האחרון, בלחץ יו"ר ועדת הכספים סלומינסקי, ובהסכמת האוצר - אך לא לגבי כל התיקונים שדרש. הבולטים בתיקונים המוסכמים הם שהחוק לא יהיה קבוע אלא הוראת שעה למשך 7 שנים (היו"ר ביקש 5 שנים), ושהוא יחול גם על קבוצות הרכישה.

 

דרישה משמעותית שלא התקבלה הייתה לתת את הטבת המס במתכונת מדורגת. סלומינסקי הציע לתת עדיפות ליוצאי צבא ששירתו לפחות שנה ביחידות קרביות ותומכות לחימה, כך שיקבלו את ההטבה על דירות שמחירן עד 1.6 מיליון שקלים. ליוצאי היחידות האחרות או ליוצאי השירות הלאומי והאזרחי, תוגבל ההטבה למחיר עד 1.3 מיליון שקלים. לכל האחרים - כולל תלמידי ישיבות - ההטבה תינתן לדירות שמחירן עד מיליון שקל (במקום עד 950 אלף שקל בהצעת הממשלה).

 

לפי התיקון המוסכם, הזכאות תחול גם על יוצאי צבא ששירתו פחות מ-12 חודשים ושוחררו מטעמי נכות והוכרו כנכים על פי חוק. עוד נקבע כי את שיעורי הטבת המס לקבוצות רכישה יקבע שר האוצר באישור ועדת הכספים. כמו כן, התקבלה התנגדות של הסיעות החרדיות לסעיף בהצעת החוק שמעניק זכאות להטבה גם לבני זוג שאינם נשואים. הסתייגות החרדים באופוזיציה נתמכה על ידי הקואליציה, למעט סיעת יש עתיד. סיעת העבודה, מצדה, ביקשה דיון חוזר.

 

התיקונים המהותיים בחוק המע"מ 

  • הזכאות להטבה תורחב על יחידות דיור בבנייה חד-קומתית צמודת קרקע, בתנאי שהוקמו באזור עדיפות לאומית במתחם שבו יש 13 יחידות לפחות בפרויקט של קבלן אחד. כבנייה רוויה זכאית יחשב גם מבנה דו קומתי עם 6 יחידות דיור לפחות על דונם אחד.

 

  • שטח דירה זכאית יהיה בין 60-150 מ"ר (במקום 140 מ"ר), בת 3-5 חדרים, למעט מרפסת מחסן ויחידת חניה אחת, כשתוכנית הבנייה אושרה בוועדה מקומית או אזורית.

 

  • הזכאות להטבה תוגבל למי שאין דירת מגורים בבעלותו לפחות ב-10 השנים האחרונות (במקום כ-20 שנה בהצעת הממשלה).

 

  • רמת הזכאות (ל-1.6 מיליון שקלים או למיליון שקל) תיקבע גם לפי המחיר למ"ר, לפי חישובי השמאי הממשלתי שיפורסמו במאגר המידע שלו וייקבעו לפי מיקום הגוש.

 

  • החוק לא יחול על דירה שהוגשה לגביה בקשה להיתר בנייה לפני יום תחילת החוק.

 

  • תוקף החוק יהיה מהיום ה-40 לאחר פרסומו ברשומות (תוך חודש ממועד אישור הסופי במליאת הכנסת) עד תום 7 שנים.

 

  • התקנות ליישום החוק יובאו לאישור ועדת הכספים תוך שבוע מפרסומו.

 

  • העונש המקסימלי על הפרת החוק יעמוד על 3 שנות מאסר במקום 5 בהצעת הממשלה.

 

כך דשדש אישור החוק

לחץ הזמן שהחקיקה נקלעה אליה נוצר מהחלטת היו"ר סלומינסקי להקפיא את ההצבעות בוועדה בסוף השבוע שעבר, נוכח התנגדות האוצר לתיקונים שדרש; וגם במסגרת לחצי סיעת הבית היהודי על שר האוצר לסגת מהתנגדותו להקצאת תקציבים ליישובי יהודה ושומרון, בהיקף כולל של עשרות מיליוני שקלים. אתמול נדחתה ההצבעה על הקצאת 40 מיליון שקל לרשויות מקומיות ביו"ש לצרכים ביטחוניים בגלל התנגדות סיעת יש עתיד.

 

אתמול תהו חברים בוועדה בקול רם שמא גרירת הרגליים של האוצר איננה בגלל תוכן החוק, והמחיר שלו הוא הבעיה. הפסד הכנסה שנתי של 2-4 מיליארד שקל לא תואם את אילוצי השעה להגדיל את תקציב הביטחון במיליארדים, עקב מבצע "צוק איתן", בנוסף לדרישה קודמת להוסיף לו 8 מיליארד שקל. עוד תהו אם מכבידה על האוצר העובדה שנרשמה ירידה בהכנסות החודש שעבר מתחת לתחזית - מה שמחייב לערוך מחדש את תקציב 2015 אחרי שנחשב לסגור.

 

למהומה הצטרפו הסיעות הערביות, שדרשו הבוקר לדחות בכלל את ההצבעות עד לאחר חג "עיד אל-פיטר", כפי שהיה נהוג בכנסת. "אתה אדם דתי שצריך להיות רגיש לזה", צעקו על סלומינסקי ואיימו לבקש את התערבות ועדת האתיקה. קבלת דרישתן תמנע את אישור החוק במליאה לפני הפגרה. מחאת הסיעות הערביות עלתה בהמשך לטענתן שהחוק בכללו מקפח את המגזר הערבי.


פורסם לראשונה 29/07/2014 12:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (מימין) ושר האוצר, יאיר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים