שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "אמן ונראה אור בקצה המנהרות"

  כך אומר הפזמונאי יענקל'ה רוטבליט עם צאת הסינגל "לשרוק בחושך", שהקליטו חברי "החצר האחורית" - ומקבל כעת משמעות חדשה. השיר הוקלט במקור ע"י אריק איינשטיין לפני מלחמת יום הכיפורים: "בימים ההם, עזה היתה פתוחה לישראלים וישראל היתה פתוחה לעזתים". האזינו בבכורה

  את השיר "לשרוק בחושך" הקליט אריק איינשטיין ז"ל ב-1972 והוציא במסגרת האלבום הקאנוני "בדשא אצל אביגדור", טרם מלחמת יום הכיפורים. חברי "החצר האחורית", ההרכב של יענקל'ה רוטבליט, גדי רונן ואנשי בלקן ביט בוקס - תומר יוסף ואיתמר ציגלר, בצעו את השיר באולפן של יואב קוטנר בגלי צה"ל, כמחווה לאיינשטיין במלאת שלושים למותו - ומאז צירפו אותו לרפרטואר ההופעות שלהם ואף הקליטו אותו מחדש כסינגל שיוצא הבוקר (ד'), ומתאים באופן מצמרר למצב הבטחוני הנוכחי.

   

  "בימים ההם, הייתם מאמינים, עזה היתה פתוחה לישראלים וישראל היתה פתוחה לעזתים", נזכר רוטבליט. "לא שלא היו שנאה ואלימות דיכוי והתנגדות, אבל היו גם חיים ובטח שהיתה תקווה כי מי היה יכול להעלות בדעתו כי יחסי עזה-ישראל יתדרדרו ככה מרע לרע, יותר ויותר ויותר - עד שיתנפצו אל מוראות הצוק האיתן הזה. מהתקליט 'בדשא אצל אביגדור' יצאו הרבה להיטים, אבל דווקא 'לשרוק בחושך' לא זכה לחשיפה גדולה בשעתו, ואנחנו שמחים לשחררו שוב לעולם, כי זה שיר פשוט ויפהפה".

   

   "רמות האלימות המטורפות של ימים אלה ומחירן הנורא בחיים ובהרס הופכת את הימים ההם לתמימים כמעט. מי ייתן וכל זה יסתיים במהרה ויוליך לפתרון אמיתי שיעניק חיים של תקווה שלום ובטחון לנו ולמי שתמיד יישארו שכנינו. מי ייתן וישובו בנינו בשלום ומעבר לצוק האיתן נראה אור בקצה המנהרות. בינתיים למרבה הצער אנחנו, העורף האיתן, עוד שורק בחושך. ומכוון שימים אלה הם ימי שריקה בחושך הקלטנו את השיר. אתם מוזמנים לשרוק איתו".

   

  לשרוק בחושך

  מילים: יענקל'ה רוטבליט, לחן: מיקי גבריאלוב

   

  כל אחד, לפעמים, שורק בחושך

  זה נעים, זה תמים לשרוק בחושך

  גם אני לעצמי, גם אחר במקומי

   

  כל אחד קצת פוחד לבד בחושך,

  כל אחד קצת בודד בתוך החושך

  שום דבר באמת, רק טיפה לא שקט

   

  תיכף זה יעבור

  תיכף ידליקו אור

   

  מחשבות לא טובות באות בחושך

  לא מרפות, לא עוזבות אותך בחושך

  על רוחות ושדים ודברים מפחידים

   

  תיכף זה יעבור

  תיכף ידליקו אור

   

  גם אני לעצמי, גם אתה...

  על רוחות ושדים מפחידים

   

  תיכף זה יעבור

  תיכף ידליקו אור 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אסף סודרי
  החצר האחורית. שורקים בחושך המלחמה
  צילום: אסף סודרי
  לאתר ההטבות
  מומלצים