שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

חקירת חופרי המנהרות: התחילו לפני 7 שנים

צוותים מיוחדים של אמ"ן ושב"כ מנסים ללמוד על אופן הבנייה של המנהרות. חלק מהעצורים בצוק איתן סייעו לשפוך אור על העבודה הממודרת בחמאס

הפרטים שמאחורי המצוד אחר המנהרות לפני ובמהלך מבצע צוק איתן : צוותי מודיעין מיוחדים (צמ"מים) פעלו בחודשים האחרונים לאיתור מנהרות טרור חוצות גדר, בעיקר מאז רצח הנערים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל, שבעקבותיו העריך אמ"ן שחמאס עומד לקראת הסלמה נגד ישראל. הצוותים הללו מורכבים מאלחוטנים, נציגי שב"כ וחוקרים, ומרגע שנמצא קצה חוט ראשוני למנהרה מסוג זה, מטרתם הראשונה היא לאתר את הציר שלה.

 

הצוותים הללו למדו לא מעט על אופן העבודה בצד השני של הגבול ומתחת לקרקע. למשל, הם יודעים שבשל רמת המידור הגבוהה שחמאס נוקט, הרוב מבין עשרות החופרים של המנהרות לא יודעים כלל מה מיקומה, מה התוואי שלה ולאן היא מגיעה. לעיתים החופרים נדרשים להגיע לנקודת מפגש ומשם הם מוסעים בחשאי למקום העבודה. חלק מהפעילים שמשתתפים בפעילות מתפקדים רק כשומרים על העבודה בימי שגרה.

מפה של פעיל חמאס ועליה סימון של פירי מנהרות ()
מפה של פעיל חמאס ועליה סימון של פירי מנהרות
 

כתב CNN נכנס למנהרה משטח ישראל:

  

לא כולם הם אנשי חמאס רשמיים, וחלקם נחשבים "אזרחים". כמה מהאזרחים האלה נעצרו במהלך צוק איתן וסיפקו מידע לחוקרי יחידת השבויים 504 (עד כה נעצרו 179 פלסטינים במבצע). חקירות אלה העלו ממצאים שלפיהם פעילי חמאס מסתובבים עם מפות מנוילנות ומשופצרות של אזורי הלחימה שלהם - שאותן הורידו משירותי המפות והלויין של גוגל - ועליהן מסומנים פתחי מנהרות בגזרות שלהם.

 

חלק מהם סיפרו בחקירתם על פירים שהחלו להיחפר ממסגדים כבר לפני שבע שנים,

ולאורך התקופה הוכשרו פתחים נוספים מתחת לחממות שנבנו במיוחד.

 

איסוף המידע של צוותי המודיעין כלל עד כה עשרות ספרים, חוברות, דיסקים ומחשבים, ובהם הוראות לחימה וייצור אמצעי לחימה, יותר מ-100 רובים ו-515 אמצעים אופטיים לתצפית.

 

אחרי מבצע עמוד ענן אזלו לאמ"ן המטרות ברצועה כי כולן הותקפו, ואילו למבצע הנוכחי יצא צה"ל עם 1,257 מטרות שונות, ובמהלכו יוצרו עוד 2,423 מטרות, בהן 603 מבני פיקוד ושליטה (לעומת 184 שהיו ידועים רק ערב המבצע).

 

עד כה הותקפו 163 מנהרות הברחה והגנה, 1,542 משגרי רקטות, 143 אתרים לייצור ואחסנת אמל"ח ו-88 אמצעים לקשר קווי של המחבלים - בתחילת המבצע לא היו בידי אמ"ן מטרות מסוג זה. לפי הערכות באמ"ן, ברשות חמאס יש עדיין כמה עשרות של מזל"טים ברמות כשירות שונות, חלקם בעלי יכולת לשאת חומרי נפץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מנהרה שנחשפה על ידי צה"ל ברצועה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים