שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

האלוף תורג'מן: "במלט של המנהרות אפשר היה לבנות 100 גני ילדים"

ביום ה-23 למבצע "צוק איתן" מדגיש מפקד פיקוד הדרום כי הכוחות בשטח נמצאים במרחק של ימים בודדים מהשלמת משימת השמדת המנהרות ההתקפיות. ברקע חילופי האש ברצועה ציין אלוף תורג'מן כי "בכל מקום שתקפנו הכרענו את האויב"

"בכמות המלט שחמאס השתמש לצורך בניית המנהרות הוא יכול היה לבנות שני בתי חולים, 20 מרפאות, 20 בתי ספר ו-100 גני ילדים", כך אמר הערב (יום ד') מפקד פיקוד הדרום אלוף סמי תורג'מן בתדרוך לתקשורת על גבול הרצועה. על רקע המשך הלחימה ביום ה-23 של מבצע "צוק איתן", העריך אלוף תורג'מן כי "אנחנו נמצאים במרחק של ימים בודדים מלהשמיד את כל המנהרות ההתקפיות". בתוך כך, הערב הותר לפרסום כי שלושה חיילי צה"ל נהרגו בצהריים במהלך פעילות מבצעית בדרום רצועת עזה. הודעה נמסרה למשפחות ההרוגים.  

 

ברקע חילופי האש שנמשכו גם היום ציין תורג'מן כי "הלחימה נמשכת ברציפות, הרגנו עשרות מהלוחמים המובחרים של חמאס, תקפנו מאות מסתור, השמדנו את תשתית ההתעצמות, ועצרנו עשרות לוחמי חמאס. בכל יום שעובר אנחנו מתקדמים לעבר המטרה שלנו שהיא השמדת המנהרות. רק ביממה האחרונה השמדנו ארבע מנהרות התקפיות שכוונו לעבר שטח מדינת ישראל".

 

מפקד הפיקוד ציין עוד בנוגע למנהרות כי "חשוב לזכור שמדובר באתגר מבצעי והנדסי משמעותי ביותר. חמאס עבד על נושא המנהרות כארבע שנים ובשבועיים אנחנו מצליחים להשמיד לו את כל המנהרות. בזכות הפעולה של החיילים אנחנו מתקדמים לקראת העמידה במשימה".

"מצליחים להשמיד לחמאס את כל המנהרות". אלוף תורג'מן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"מצליחים להשמיד לחמאס את כל המנהרות". אלוף תורג'מן(צילום: מוטי קמחי)

בנוגע למטרות המבצע הוסיף אלוף תורג'מן כי "למבצע יש משימה מוגדרת, לפגוע קשה בחמאס ולפגוע בתשתית המנהרות. בכל מקום שאנחנו מזהים תשתית של מנהרות התקפיות, אנחנו פועלים. אין כוחות שנשארים בגזרה שלא לצורך. אין מנהרה לתוך שטחינו. בכל מקום שתקפנו הכרענו את האויב והשמדנו את המנהרות. אתמול הרחבנו את הפעילות במרכז ובדרום הרצועה".

 

תורג'מן הגדיר את ההתנגדות של חמאס כ"לחימה עיקשת". לדבריו, מבחינתי ומבחינת הכוחות אנחנו נמצאים במלחמה ומפעילים את כל הכוחות שלנו כדי לגבור את האויב. בכל מקום שתקפנו הכרענו את האויב". הוא גם התייחס לתקרית הקשה לפני יומיים על גבול הרצועה שבה נהרגו חמישה לוחמים בקורס מ"כים. לדבריו, "המטרה של המחבלים לפגוע ביישובים ובאזרחים שנמצאים במרחב לא צלחה. עם זאת, מהכוח שלנו אני מצפה לתוצאה טובה יותר בכל מפגש עם המחבלים. כך קורה במרבית המקרים, כפי שאנחנו רואים אותם עכשיו בלחימה ואני בטוח שכך יהיה גם בהמשך".

 

דבריו של מפקד הפיקוד נאמרו במהלך הפסקת האש ההומינטרית שעליה הכריזה ישראל לפני הצהריים. ההחלטה הייתה לנצור את האש בין 15:00 בצהריים ל-19:00 בערב. יחד עם זאת, בתוך הזמן שנקצב נורו עשרות רקטות לעבר יישובי הדרום ועוטף עזה. אחת הרקטת פגעה בחצר בית בשדות נגב וגרמה לנזק. לא היו נפגעים. מנגד, דובר משרד הבריאות בעזה דיווח כי 29 פלסטינים נהרגו באותן שעות, בהם 15 שנהרגו בשוק בשכונת סג'עייה ברצועה.

 

עוד לפני שהפסקת האש החלה מיהרו בחמאס להתכחש להפוגה ודובר התנועה סמי אבו

 זוהרי אמר: "הרגיעה שהוכרזה מצד ישראל היא לצורך תקשורתי ואין לה שום ערך מכיוון שהיא מוציאה מהכלל את האזורים החמים בגבול הרצועה".

 

במקביל, בחמאס האשימו את מצרים בסחבת סביב השיחות בקהיר. הדובר אבו זוהרי אמר לרשת אל מיאדין הלבנונית כי "המצרים קושרים את ההזמנה לקהיר בכך שתהיה רגיעה בשטח. אנחנו נענה להזמנת הפלגים הפלסטינים בקהיר רק כדי לדון בהפסקת האש".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אלוף סמי תורג'מן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים