שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

סוף המסע למתן וגיא: 'אלוהים נרדם בשמירה'

אלפים ליוו למנוחות את לוחמי מגלן שנהרגו בקריסת הבית בחאן יונס. אביב גפן שר את "יומן מסע" בהלוויית סמ"ר מתן גוטליב, החבר שהיה איתו באסון סיפר: "באת להחליף אותי וסיימת את חייך. למה לא נשארתי איתך שם?". סבו של סמ"ר גיא אלגרנטי, ניצול שואה, ביקש: "אל תמהרו, תקברו אותו לאט"

"אינספור שבילים ויציאה

רושם בתוך יומן מסע

להתערבב ולא להיבלע

רושם בתוך יומן מסע

 

והיה אם מישהו בא

אל תסתובב

כי זה תמיד יכול להיות

זה שידליק לך את הלב

יפרוק את הכאב בשלווה"

 

את המילים האלה מהשיר שכל כך אהב סמל ראשון מתן גוטליב מראשון לציון, שר לו אחר הצהריים (יום ה') בהלווייתו אביב גפן. הזמר היה בין האלפים שבו לחלוק לסמ"ר גוטליב כבוד אחרון, יום אחרי שנהרג בקריסת בית ממולכד ברצועת עזה.

 

אמו של מתן ספדה לו: "נולדת בערב שבועות, ומאז פרצת לחיינו אתה מתנה אמיתית, ומי בכלל מאמין שעכשיו צריך לדבר עליך בלשון עבר. קבוצת בני בליעל לקחה את הפרח שלנו, אני רוצה לחבק אותך עוד פעם אחת". האם סיפרה על שירותו של הבן במגלן: "בחרת לעצמך שירות מאתגר ומשמעותי ואנחנו תמיד תמכנו בך. כשאמרת שאתה מרוצה, גם אנחנו היינו מרוצים. בשבועיים האחרונים, בכל יום שיצאתי מהבית נישקתי את המזוזה וביקשתי מאלוהים שישמור עליך ועל כל החיילים, אבל אלוהים נרדם בשמירה. אלוהים, אתה מקבל פרח לשמור עליו ועכשיו אתה חייב לנו".

 

אחיו של מתן ז"ל, ניצן, אמר: "משפחה לא בוחרים, וגם את משפחת השכול לא בחרתי. שמעתם פעם על אח גדול שמעריץ את אחיו הקטן? זה אני, שהצלחתי לשנות סדרי עולם. בשיחה האחרונה לפני יומיים כתבת לי את מילות השיר יומן מסע וסיפרת שבמשך שבוע שלם אתה רק מזמזם אותו".

 

הלווייתו של סמ"ר מתן גוטליב. האח הגדול העריץ את האח הקטן (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
הלווייתו של סמ"ר מתן גוטליב. האח הגדול העריץ את האח הקטן(צילום: אבי מועלם)

חברו לצוות של מתן, שהיה איתו באירוע אתמול, ספד לו אף הוא: "לא תכננתי לדבר כאן אבל כשאתה פה מתחת לחול אני חייב להיפרד. אתמול בעשר ועשרים בבוקר, עשר דקות לפני האסון, באת להחליף אותי בחיפוי על החלון המקולל הזה, החלון שבו סיימת את חייך. נכנסת לחדר עם החיוך שלך ואמרת לי: 'מה יא גבריאל, כאן מחפים?'. הייתי צריך להישאר שם איתך, למה עזבתי אותך שם? כשאכין לעצמי קפה מי יגיד לי עכשיו: 'מה, לא תכין גם לאחיך?'".

אביב גפן שר את "יומן מסע" בהלוויה (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
אביב גפן שר את "יומן מסע" בהלוויה(צילום: אבי מועלם)
 

חברתו של מתן, לי שפירא, אמרה: "לא האמנתי שכך יהיה הסוף שלנו. רציתי שנזדקן ביחד, תמיד כשאמרתי לך שנתחתן יום אחד אתה צחקת עליי. מצטערת שלא תזדקן איתי ועכשיו תישאר צעיר לנצח. רק לפני יומיים דיברנו ואמרת לי שיהיו רגעים קשים, אבל שהכול יהיה בסדר, ואני האמנתי לך. אמרת שאתה יודע שקשה ושאתה מצטער, כאילו שזה באשמתך".

 

הסב ניצול השואה: "אתה הגיבור שלי"

אחר הצהריים נערכה גם הלווייתו של סמ"ר גיא אלגרנטי שנפל באותו אסון אתמול. "אין צורך שתמהרו, אתם יכולים לעשות את זה לאט", ביקש בבכי נורברט סגל, סבו של הלוחם מסיירת מגלן, כשהחלו לכסות בעפר את ארונו של נכדו. "במקום שהוא יזכה לקבור אותי, אני קובר אותו. איזה עצוב".

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

הלווייתו של אלגרנטי, היום. נלחם להעלות פרופיל כדי להיות לוחם (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הלווייתו של אלגרנטי, היום. נלחם להעלות פרופיל כדי להיות לוחם(צילום: ירון ברנר)

מאות ליוו למנוחת עולמים את אלגרנטי בבית העלמין הצבאי בקריית שאול. הסב, עם תמונת נכדו על חולצתו, סיפר בהספדו שהוא עבר את מלחמת העולם השנייה, שרד את השואה ועלה לארץ מתוך בחירה. הסבא אמר כי ישב כל הלילה לכתוב את ההספד. "נפלת על אדמת המולדת, אתה הגיבור שלי. רק

לפני יומיים דיברת על הוריך, נשמעת בוטח והרגעת אותם. לצערנו הגנת המדינה גובה קורבנות, ובמשך 154 השנים האחרונות לא הייתה שנה שבה לא נרצחו יהודים בארץ ישראל. היית האח הבכור לחמש אחיותיך, אח בוגר אמיתי, תמיד עם החיוך הכובש שלך. מה שנותר לנו זה קבר שעליו נוכל להשתטח ולבכות".

 

"אני לא מצליחה להבין את הרגע הזה", אמרה נועה, חברתו זה שנה וחצי של גיא, "לא מאמינה שלא אוכל יותר ללטף אותך ולחבק אותך". חבריו של גיא ספדו לו וסיפרו שהוא נלחם להעלות פרופיל כדי להיות לוחם. הם תיארו בחור צעיר שתמיד חייך והוביל את החבר'ה להרפתקאות. חברו סיפר שרק לפני יומיים הם דיברו בטלפון. "אמרת לי שאתה בסדר, שאין מי שיוכל לפגוע בך. אני לא מאמין שאתה לא כאן איתי. הבטחת שניפגש בסוף השבוע ונעביר חוויות. מחכה להגיע ולפגוש אותך בגן עדן".

 

נציג צה"ל, אלוף משנה גל לוי, ספד לגיא: "היית מאושר כשקיבלת ממני את סיכת היחידה. תמיד דחפת קדימה, הובלת את חבריך וגם אחרי שמפקד הצוות שלך נפצע המשכת בלחימה. היית שותף ומוביל בהגנה על המולדת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתן גוטליב ז"ל
גיא אלגרנטי ז"ל
מומלצים