שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

גיבורים על ארבע: 4 כלבים נהרגו במבצע

יחידת עוקץ ליוותה את הפעילות הקרקעית ברצועת עזה והכלבים נשלחו לבתים שנחשדו כממולכדים ולפירי תופת. מספר כלבים נפצעו במהלך המבצע. "לא קל לראות מבנה מתפוצץ עם כלב שלנו בתוכו, אבל זה התפקיד שלהם"

ארבעה כלבים של יחידת עוקץ נהרגו במהלך מבצע צוק איתן ועוד כמה נפצעו. הכלבים שימשו את הכוחות לאיתור מבנים ממולכדים ופירי תופת. "הם הצילו עד כה חיי חיילים רבים", אומר מפקד ביחידת חי"ר שהסתייעה בכלבים.

 

עוד על המבצע בעזה:

 

 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

כלבי יחידת עוקץ בפעילות באזור חברון.  צילום ארכיון (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
כלבי יחידת עוקץ בפעילות באזור חברון. צילום ארכיון(צילום: יואב זיתון)

לוחמי צה"ל מכל היחידות והחטיבות שסרקו בתי מחבלים ומנהרות טרור ברצועת עזה, הסתייעו רבות בלוחמי יחידת עוקץ שפועלים מתחילת המבצע בעזה בהיקף חסר תקדים, בשל מאות המבנים הממולכדים ופירי התופת שהמתינו לחיילים. עד כה נהרגו במהלך פעילויות אלו ארבעה כלבי גישוש, ונפצעו עוד מספר כלבים שנשלחו ראשונים לסרוק מקומות חשודים, בטרם נכנסו אליהם חיילים.

 

לוחמי יחידת עוקץ הצטרפו לצוותי יחידות העילית של צה"ל וללוחמי גדודי החי"ר כמעט בכל פעילות. הכלבים נשלחו לפירים, ובאחד המקרים אף נפצע כלב של

היחידה מפיצוץ בפיר מנהרה בשטח ישראל, ממנו הגיחו 13 המחבלים בתחילת המבצע ליד קיבוץ סופה. בדומה לרבים מהלוחמים, כלבי עוקץ ומפעיליהם הגיעו לרצועה אחרי יותר משבועיים מתישים של סריקות באזור חברון, שם עזרו בחיפוש אחרי שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו.

 

"הם העיניים והאף שלנו", סיפר ל-ynet אחד ממפקדי יחידות החי"ר שהסתייעו בכלבי ולוחמי עוקץ. "לא קל לראות מבנה מתפוצץ עם כלב שלנו בתוכו אחרי ששלחנו אותו פנימה, אבל זה התפקיד של הכלבים. הם הצילו עד כה חיי חיילים רבים". יש לציין כי במבנים או במקומות רגישים במיוחד, הכוחות לא הסתפקו רק בכלבים שנשלחו פנימה, ולעיתים גם ירו פגז או טיל למבנה, או שלחו דחפור D-9 כדי לגלח את קירות המבנה.

 

הכלבים בהם משתמשת יחידת עוקץ הם כלבים גזעיים שגודלו במיוחד עבור היחידה במדינות כמו הולנד וגרמניה. הם מאומנים במתקן מיוחד במשך שנה, ומסוגלים לסרוק מבנה פלסטיני עם מספר חדרים וקומות, תוך יכולת להתעלם מגירויים סמוכים כגון בעלי חיים (תרנגולות, עזים, חמורים), ואף להבחין בין מחבל במבנה לבין פלסטיני בלתי מעורב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
כלב של יחידת עוקץ
צילום: דובר צה"ל
מומלצים