שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

לא מדברים על חטיפה: השעון של חמאס

ארגון הטרור פתח במסע הסברה: לפי בכיריו, התקרית שבה נהרגו שני לוחמים אירעה ב-7 בבוקר, לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש. איש מהם לא מאשר כי חייל צה"ל נחטף

ישראל הודיעה על סיום הפסקת האש בעקבות התקרית הקשה בדרום רצועת עזה, שבמהלכה נהרגו שני לוחמים ועלה חשש לחטיפת סג"מ הדר גולדין, אבל חמאס מנסה לשכנע את העולם כי אותה תקרית אירעה לפני פתיחת הפסקת האש - ומסרב לאשר כי חטף קצין צה"ל.

  

חמאס פתח בצהריים במסע ההסברה, שנועד לספק את הגרסה הפלסטינית לאירוע שעל פי צה"ל התרחש אחרי השעה 8 בבוקר - כלומר אחרי כניסתה לתוקף של הפסקת האש שעליה הכריזו מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי.

 

כתבות נוספות:

 

במסע ההסברה של חמאס משתתפים כל דוברי הארגון בעזה ובכירי ההנהגה המדינית בחו"ל. אנשי חמאס שבים ומדגישים שני מסרים עיקריים: על פי הראשון, התקרית התרחשה ב-7 בבוקר, כלומר לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש, ולכן הלחימה בצה"ל באותה שעה הייתה לגיטימית. על פי השני, הם אינם מאשרים או מכחישים את החשד שיש בידיהם חייל חטוף.

 

תקיפות ברפיח, הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תקיפות ברפיח, הבוקר(צילום: רויטרס)

עיזת א-רישק, חבר ההנהגה המדינית של חמאס ומקורבו של חאלד משעל, הסביר בפרטנות כיצד ישראל הפרה את הפסקת האש ההומניטרית ואמר כי היא נושאת באחריות לכישלונה: "המחויבות שלנו לרגיעה מותנית במחויבות של האויב לרגיעה".

 

בחמאס גם מנסים לשדר עסקים כרגיל. דובריהם שבים ואומרים כי הם מעוניינים להגיע לקהיר בכדי להתחיל בדיונים על הסכם הפסקת האש. כך, למשל, אמר בכיר חמאס אוסמה חמדאן: "אנחנו מוכנים להגיע לשיחות הרגיעה כבר הערב או מחר בבוקר". בארגון אף מנסים להטיל על ישראל את האחריות לקריסת הפסקת האש וביטול השיחות במצרים בשל צעדיה.

 

בתוך כך, ברשות הפלסטינית עדיין מנסים לשמור על אופטימיות ומאמינים כי ניתן יהיה להציל את הפסקת האש. גורם בלשכת אבו מאזן אמר כי משלחת פלסטינית תיסע מחר לקהיר, "ללא קשר לנסיבות".

 

מטרת חמאס נותרה בעינה מתחילת המבצע ועד היום - להגיע לקהיר עם קלף מיקוח חזק בדמות חייל חטוף. ייתכן מאוד שהבוקר הם השיגו זאת ולכן שינו את אמירותיהם ולפתע הם מציגים עמדה לפיה הם מעוניינים מאוד בשיחות התיווך המצריות. בחמאס מבינים כי התגובה הישראלית לחטיפה תהיה קשה מאוד והם מוכנים לה, גם במחיר של עוד מאות הרוגים בעזה. הכול, ובלבד שקלף המיקוח - הקצין החטוף - יישאר בידיהם עד להגעה לקהיר, שתתרחש להערכתם במוקדם או במאוחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדר גולדין
צילום: רויטרס
אזור התקרית ברפיח
צילום: רויטרס
מומלצים