שתף קטע נבחר

כתבת פינית שידרה משיפא: "ירו מפה רקטות"

קטע מתוך כתבה של עיישי זידאן אישש את טענות ישראל על ירי מתוך המתחם הרפואי, אך היא הדגישה בפייסבוק: "עריכת משפט מתוך כתבה היא מעשה מגעיל שהוציא אותו מהקשר ושימש כתירוץ להפגזת אזרחים בעזה"

דיווח של עיישי זידאן, כתבת העיתון הפיני "Helsingin Sanomat", משערי בית החולים "שיפא" בעזה אישש את טענות ישראל באשר לירי רקטות מהמתחם הרפואי. על פי הדיווח - חלק מידיעה שלמה על הרג ארבעת הילדים בחוף הים בעזה - חזתה הכתבת באנשי חמאס יורים טילים מחצר בית החולים אל עבר ישראל. בכך הפכה זידאן לראשונה מבין הכתבים הזרים במבצע "צוק איתן" לדווח על ירי רקטות משטח בית החולים.

 

צפו בדיווח של הכתבת הפינית על ירי הרקטות מבית החלים "שיפא":

במסגרת הדיווח שמובא כאן, הכתבת מציינת כי הירי בו הבחינה בעצמה התבצע ממגרש החנייה האחורי של בית החולים, סמוך לשעה 02:00 בלילה. "זה באמת מה שהתרחש פה, והרעש היה חזק מאוד", היא מספרת ומוסיפה נחרצות: "זו האמת. יורים טילים מבית החולים בעזה אל עבר ישראל".

 

במהלך היום - וכתגובה לדיווחים על כתבתה בכלי התקשורת בישראל - ביקשה זידאן "לא להפוך אותה לנשק תעמולתי". בסטטוס שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה, תיארה הכתבת את מוקד דיווחיה מבית החולים - סיפורים אישיים על קורבנות הלחימה בעזה, כהגדרתה - והוסיפה כי "המשפט על ירי הטילים מתפשט בכלי תקשורת פרו-ישראלים. הזכרתי את המעשה כי אני עיתונאית מקצוענית. אני מנסה לכסות את האירועים באופן הנאמן ביותר למציאות".

 

זידאן גינתה את הירי אך הדגישה כי "עריכת המשפט הבודד מתוך הכתבה היא מעשה מגעיל שהוציא אותו מהקשר ושימש כתירוץ להפגזת אזרחים בעזה. הסיפור שלי הפך במהירות לתעמולה, והאנשים שמפיצים אותו אפילו לא מנסים להבין את המצב בכללותו".

תגובתה של זידאן בפייסבוק ()
תגובתה של זידאן בפייסבוק

הפגנה פרו-ישראלית בפינלנד, בשבוע שעבר (צילום: זיו גולדפישר)
הפגנה פרו-ישראלית בפינלנד, בשבוע שעבר(צילום: זיו גולדפישר)

עיתונאים זרים רבים ניסו להתקרב כבר מתחילת המבצע אל בית החולים שיפא, לאחר שהגיעו אליהם דיווחים לפיהם חמאס משתמשת בבית החולים כאחת המפקדות העליונות של התנועה. עם זאת, כלי התקשורת עצמם חששו מלפרסם הודעות נחרצות דומות לזו של הכתבת הפינית, מחשש לתגובה קשה של חמאס נגדם.

 

הדיווחים בעולם, המצטטים היום את השידור של הכתבת הפינית, מציינים כי "ירי משטח בתי חולים, בתי ספר ובתי תפילה אסור על פי החוק הבינלאומי".

 

בניגוד למדינות רבות באירופה בהן נערכו בעיקר הפגנות תמיכה בפלסטינים והפגנות אנטי-ישראליות, בפינלנד דווקא נערכו בשבוע שעבר הפגנות פרו-ישראליות, במסגרתן אחזו המפגינים בשלטים בגנות הטרור ולמען זכותה של ישראל להגן על עצמה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים