שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

רצועת ביטחון זמנית לאחר השמדת המנהרות; כ-150 רקטות נורו בסופ"ש, ירי גם הבוקר

היום צפוי צה"ל להשלים את משימת השמדת המנהרות הידועות לו ברצועת עזה. חלק מהכוחות כבר יצאו מהרצועה ואלו שנותרו עומדים להתמקם מחדש, אבל בצבא מדגישים ש"נמשיך לתקוף, אין אווירת סיום". גוברים הקולות בצה"ל הקוראים לתת חופש פעולה גם לאחר סיום המבצע

צה"ל פינה כוחות מרצועת עזה ונערך מחדש: לאחר שכוחות צה"ל החלו אמש (שבת) לצאת מרצועת עזה, צפוי הצבא להחזיק ב"רצועת ביטחון זמנית" עד שיוחלט על הסגה מלאה של החיילים. בצבא צפויים להשלים היום את הריסתה של המנהרה האחרונה, חוצת הגדר שהיה ידוע עליה, ובכך להשלים את המשימה העיקרית שהוטלה על זרוע היבשה במבצע "צוק איתן" - איתור והשמדת מנהרות הטרור. "מה שאנו עושים בשטח כעת מבוסס על זה שאין הבנה וייתכן שלא תהיה הבנה", אמר הבוקר (יום א') גורם צבאי בכיר. "יש עוד פעולות על השולחן". מעט אחר כך נורתה רקטה למועצה האזורית שדות נגב, והתפוצצה בשטח פתוח.

 

שידור חי מגבול עזה: 

 

חלק גדול מהכוחות נשאר בשטח הרצועה, אך נסוג לעמדות שולטות בצד המזרחי של השטח הפלסטיני בקרבת הגדר. המטרה במהלך זה היא מניעת סיכון הכוחות בהיעדר משימות קרקעיות נוספות. כאמור, מהיום יחזיק הצבא ברצועת ביטחון שתהווה חיץ בין קו הגבול לבתי הפלסטינים עד שהדרג המדיני יחליט על סיום המבצע באופן חד-צדדי או על הסדרה מדינית מול חמאס. במקביל, חופש הפעולה לחיל האוויר יישמר כל העת לתקוף יעדי טרור. דוגמה לכך נראתה אמש עם חיסולם של ארבעה פעילי טרור בחאן יונס. בצה"ל אומרים כי בסקאלה שבין כיבוש הרצועה לבין ביתורה, יש לצבא תוכניות ביניים מדורגות לפעילות קרקעית שתפגע עוד יותר בתשתיות חמאס.

 

"ביממה האחרונה תקפנו 108 מטרות. ביממה הקרובה נמשיך לתקוף ואנו נערכים מחדש להמשך הפעילות, כי אין שום החלטה על הפסקה", הדגיש הגורם הבכיר. "אין אווירת סיום או נסיגה וכך אנו מתדרכים את הכוחות. מצד אחד אנחנו לא רוצים לצאת באופן לא מדורג, כדי להגן טוב יותר, ומצד שני נערכים גם כדי לתקוף ולא כדי רק להגן. בנוסף, נדרשת יציבות בשלב הזה באמצעות היערכות".  

צה"ל ייסוג לגבול עזה וייצור "רצועת ביטחון זמנית" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צה"ל ייסוג לגבול עזה וייצור "רצועת ביטחון זמנית"(צילום: AFP)

בצבא גוברים הקולות הקוראים לאפשר חופש פעולה עתידי גם בסיום המבצע, בכל הקשור להשמדת מנהרות טרור אם וכאשר יתקבל מודיעין שחמאס יחדש את הפרויקט השאפתני שעליו עמל במשך חמש שנים. הכוונה היא שהצבא יוכל לפעול נקודתית במבצע ממוקד בשטח הרצועה אם יתגלה שוב ניסיון לחפור מנהרה לכיוון ישראל. בהיעדר טכנולוגיה שמאפשרת סיכול מנהרות מראש, אומרים בצה"ל כי פעולה התקפית קרקעית עתידית תהווה מנגנון מניעה יחיד נגד חידוש המנהרות.

 

84 רקטות נורו אתמול

אתמול שוגרו 84 רקטות לישראל ותשע מהן יורטו. בסך הכול נורו במהלך סוף השבוע 148 רקטות. הלילה נורו שתי רקטות לעבר המועצה האזורית שדות נגב והתפוצצו בשטחים פתוחים. לצד תקיפת יעדים רבים, בשטח הרצועה נרשמו רק היתקלויות בודדות, בהן ירי טיל נ"ט על טנק באזור סג'עייה וחילופי אש באזור ג'בליה. כמו כן, כלי טיס של חיל האוויר פגע אמש בארבעה פעילי טרור בחאן יונס שבדרום רצועת עזה. הפלסטינים מדווחים שהארבעה נהרגו בתקיפה. בלילה הקודם הותקפו גם יעדים רגישים, דוגמת חמישה מסגדים ובהם מצבורי רקטות, בניינים באוניברסיטה האיסלאמית ששימשו מוקד לפעילות צבאית ועוד מתקני פיקוד ושליטה רבים.

 

לאחר שבצה"ל העריכו כי מלאכת נטרול מנהרות התקיפה שידוע עליהן תושלם תוך יממה, החלו חלק מהכוחות שפועלים בעזה לצאת משטחה ונערכו בשטחים של הגנה קדמית ליד הגבול וחלקם בתוך הרצועה.

 

הלילה הודיע צה"ל כי קבע את מותו של סגן הדר גולדין שנחטף ברצועת עזה. את ההודעה למשפחות מסרו שר הביטחון, ראש אכ"א והרב הצבאי הראשי. זמן קצר לאחר מכן יצא דובר משפחת גולדין ואמר כי בני המשפחה מקבלים את החלטת צה"ל ומבקשים מעם ישראל להגיע ללוות את הדר בדרכו האחרונה בהלוויה שמועדה יימסר בהמשך.

אמש הכריז צה"ל על מותו. הדר גולדין (צילום רפרודוקציה: עידו ארז) (צילום רפרודוקציה: עידו ארז)
אמש הכריז צה"ל על מותו. הדר גולדין(צילום רפרודוקציה: עידו ארז)

שר הביטחון שבישר למשפחה את הבשורה המרה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שר הביטחון שבישר למשפחה את הבשורה המרה(צילום: עידו ארז)
 
משפחתו של הדר גולדין (צילום:עידו ארז) (צילום:עידו ארז)
משפחתו של הדר גולדין(צילום:עידו ארז)

 

אמש פנתה משפחתו של סגן-משנה הדר גולדין לתקשורת, ודרכה לדרג המדיני, ודרשה לא לסיים את המבצע בטרם יחזור גולדין הביתה. "אני מג"ד במילואים, בני גנץ היה המפקד שלי ואני לא מעלה בדעתי שצה"ל יפקיר לוחם שלו. צה"ל יודע בדיוק מה עליו לעשות, הם צריכים להגיע אליו ולהחזיר אותו חזרה", אמר האב, ד"ר שלמה גולדין. על יציאת הכוחות אמר: "אני לא מאמין לדבר הזה, אני חושב שזו שמועה שמתרוצצת ברשת. זה לא יכול להיות". הוא ציין כי ראש הממשלה טרם שוחח עם המשפחה.  

 

במסיבת העיתונאים אמש בקריה הבהיר ראש הממשלה כי המבצע נמשך וכי בישראל לא מוותרים על המשימה ששמו לעצמם - השבת השקט לטווח ארוך. הוא ציין גם כי בישראל שוקדים על פיתוח פתרון טכנולוגי לאיום המנהרות. "נשקיע את המשאבים ואת השכל והגאונות שלנו", הבטיח. "אנחנו לא נקבל את המשך הירי ויש לנו אופציות שונות שאנחנו נפעיל כדי להביא את השקט, ייקח כמה זמן שייקח. חמאס יצטרך להבין שהוא ישלם מחיר בלתי נסבל אם יירה. כל האפשרויות על השולחן".

 

נתניהו הדגיש גם כי לא ייתן לחטיפת החייל להוות שיקול עיקרי בהחלטה אם ומתי לסיים את המבצע. "לא אגיד מתי נסיים ולאן נלך, אין לנו שום מחויבות להערכות זולת האינטרסים הביטחוניים שלנו", אמר. "זאת החלטה שלי משותפת עם שר הביטחון והרמטכ"ל. אנחנו ניערך במקומות שנוחים לנו כדי להקטין את החיכוך של חיילי צה"ל. אכפת לי מכל חייל וחייל אבל אנו נמשיך בפעולה עד שנשיג את מטרתה, רק אלו השיקולים שלנו".

 

בחמאס התייחסו בביטול לדברי נתניהו. חבר ההנהגה המדינית של חמאס, עיזת א-רישק, הצהיר כי היה זה "נאום של תסכול וכישלון. נתניהו מנסה להרים את המורל של צבאו הקורס". עוד בכיר חמאס סאמי אבו זוהרי כינה את ההצהרות של נתניהו לגבי הרס המנהרות והפגיעה באלפי יעדים צבאיים, "עניין מצחיק". בדומה לראש הממשלה, גם דובר חמאס פאוזי ברהום הצהיר אחרי מסיבת העיתונאים בקריה כי "נמשיך בהתנגדות עד שנשיג את מטרותינו, כמה זמן שיידרש".

 

גם ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, שהתראיין לרשת CNN, הבהיר כי לא תיתכן הפסקת אש כל עוד הצבא הישראלי פועל בתוך הרצועה והורס מנהרות. "הפסקת אש היא הפסקת אש, אבל הנוכחות של חיילים בתוך הרצועה היא תוקפנות. להתנגדות הפלסטינית יש זכות להגן על עצמה ולהתמודד עם הפולשים". משעל הדגיש כי הפלסטינים הביעו עמדה זו בפני מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "לא הולכנו את קרי שולל, לא הולכנו שולל את הישראלים, אנחנו נלחמים בכבוד".

פורסם לראשונה 03/08/2014 01:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
כוחות צה"ל באזור הרצועה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים