שתף קטע נבחר

גם בממ"ד: משחקים שיכינו את הילד לכיתה א'

יושבים בממ"ד וחושבים על כיתה א'? מסתבר שגם שם אפשר להכין את הילדים לשינוי, ולא לשכוח את ההתרגשות. אפרת מונשרי גורן עם המלצות למשחקים שיעזרו להכין את הילדים לכיתה א' - ויעבירו להם את הזמן בכיף

החופש הגדול של השנה הנוכחי הוא בהחלט לא שגרתי. מאות אלפי ילדים מבלים במרחבים מוגנים, חלקם אמורים לעלות לכיתה א' בעוד כחודש. בימים של שגרה הורים רבים מתרגשים, עורכים קניות ובעיקר תוהים איך להכין את הילדים למעבר המרגש הזה. אך בימי מלחמה אותה התרגשות מפנה את מקומה לפחד וחשש.

 

אבל מתישהו, כולנו מקווים, המלחמה תסתיים והילדים יעלו, עם הרבה שמחה והתרגשות, לכיתה א'. ובינתיים אפשר להכין אותם גם בבית, או אפילו בממ"ד, למעבר המרגש - וכך גם להעביר מעט את הזמן ולהשכיח את מה שמתרחש מסביב - הכל באמצעות משחקים ופעילויות שעוזרים לחזק את המקומות הזקוקים לכך.

 

<<כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים >>

  

מבצע "צוק איתן" - ההתמודדות עם הילדים:

מצב מלחמה: איך להסביר את המצב לילדים?

מדינה תחת מתקפה: איך להתמודד עם החרדה של הילדים

 

למה צריך להכין ילדים לכיתה א'?

כשילד מסיים גן חובה ונכנס למערכת החינוך ובית הספר, דרושות לו מספר מיומנויות חשובות, שבלעדיהן

הוא יתקשה להשתלב בכיתה ולהתרכז במשימות הלימודיות המצפות לו. את הבשלות ניתן לעודד בעזרת משחקים ותמיכה.

 

בשלות מוטורית: מדובר בתחום חשוב בו הילד אמור להיות מסוגל להתמודד עם משימות מתחום המוטוריקה הגסה והמוטוריקה העדינה על מנת לתפקד היטב. משחקים המשלבים גזירה, הדבקה, משימות ציור שונות ועוד, יכולים לעזור ולתרגל את הילד. משחקים מומלצים הם משחקי יצירה, שיכולים להשתלב עם ההכנות לכיתה א', וכך להיות גם מהנים.

 

כמה דוגמאות שהיו מוצלחות לדעתנו:

 

1. ערכות יצירה

בשוק ישנו מגוון מאוד גדול של ערכות יצירה שיכולות להתאים, אבל אנחנו מצאנו שתיים שלדעתנו עושות את העבודה צורה טובה ביותר - והמהנה ביותר.

 

סדרן לשולחן

ישנן מגוון ערכות להכנה של מערכת שעות, מדבקות שמיות למחברות, כלי כתיבה ופתקיות. ניתן למצוא ערכות מאוירות בדמויות של אנגרי בירדס, נסיכות של דיסני, בוב ספוג, גאליס והחממה, כאשר כל ערכה כוללת שתי יחידות קרטון לעבודה, מערכת שעות ממותגת על פי הבחירה, 30 מדבקות למחברות, שישה טושים צבעוניים וכ-150 פתקיות ודבק.

 

היתרונות: המשחק מהווה יצירה שבה גם מתאמנים על המוטוריקה העדינה וגם מקבלים תוצרים שמיועדים לתחילת שנת הלימודים. ועל הדרך הרווחתם גם סדר על שולחן הילדים.

 

כמה? 30 עד 40 שקלים

 

ערכת "עיפרון שגעון" או "עטים בחרוזים"

בערכת העיצוב של "עיפרון שיגעון" הילדים מעצבים לבד עיפרון לכתיבה שבצדו השני בובה. בערכת "עטים בחרוזים" מקשטים עטים על ידי חרוזים קטנטנים וצבעוניים. שתי הערכות מבית "יצירה".

 

 

יתרון: היכולת לקשט את העטים והעפרונות דורשת, שוב, מיומנויות של מוטוריקה עדינה ואפילו יכולת התמדה במשימה - שתי מיומנויות חשובות לפני כיתה א'. במקביל הרווחתם עטים ועפרונות מקוריים, שיכולים להוסיף עניין בקלמר ותחושת גאווה לילד שהצליח לקשט לבד.

 

כמה? 40 שקלים

 

2. פאזלים ומשחקי הרכבה

לכולנו יש פאזלים בבית, וזה הזמן לשלוף אותם מהארון ולתרגל עם הילדים הרכבה שלהם. ככל שמספר החלקים יהיה גבוה יותר וגודלם קטן יותר, כך גם היכולות המוטוריות יעברו אימון טוב יותר. יש היום פאזלים שונים תלת ממדיים ודגמים של מטוסי הרכבה או בניינים. כל אלה תורמים ליכולת של הילד לפעול לפי הוראות מובנות ולעשות שימוש במוטוריקה עדינה.

 

3. חוברות ציור

לרובנו יש חוברות צביעה וציור בבית. ההמלצה שלי היא לא להסתפק בחוברות הפשוטות, אלא לחפש כאלו המלמדות לצייר, שלב אחרי שלב. הילדים מתאמנים גם על מוטוריקה עדינה וגם על מעקב ומילוי אחרי, וכל זה בלי שתהיו שם ותתנו משוב - המשוב הוא היצירה המוגמרת.

 

מהי בשלות רגשית ולמה היא חשובה?

בשלות רגשית היא היכולת לדחות סיפוקים ולהתרכז במשימות לימודיות או בכל דבר אחר שהילד לא ממש רוצה לעשות כרגע. בשלות רגשית היא היכולת להפסיק משימה אהובה ולבצע מה שנדרש על ידי מורה או הורה, גם אם הוא מעדיף לעשות כרגע משהו אחר. זו גם היכולת לקבל מרות, להיפרד בבוקר מההורה.

 

1. כמעט כיתה א'

אין הרבה משחקים שמתייחסים לבשלות הרגשת של הילדים בגיל הזה, אך המשחק שכן מצאנו היה מוצלח ביותר. נטע סילוני, מפתחת תכנים חינוכיים ואמא לשלושה, זיהתה את הצורך להכנה אחרת לכיתה א’. “הילדים נדרשים להכנה מנטלית", היא מסבירה. "הם צריכים להיות עצמאיים יותר ולהכיר מנהגים שונים בבית הספר, כמו תלבושת אחידה, שיעורים וצלצול. הם פוגשים מושגים חדשים כמו מורה מחליפה או הפסקה. אני לא מצאתי משחק שיתייחס לחוויה של הילד, ולכן החלטתי לפתח את המשחק 'כמעט כיתה א'', שמתייחס לכל אלה ומאפשר לילד להכיר את בית הספר מפן שונה וחשוב".

 

 

במשחק שיצרה סילוני 36 כרטיסים מאוירים ובהם משחקים או משימות רלוונטיות לכיתה א’. המשחק בנוי כפעילות הורים ילדים ויכול בקלות לשלב גם אחים גדולים. הכרטיסים מדברים על הדרך לבית הספר, על היום הראשון בכיתה א’ של בני המשפחה ואפילו עוזרים במיומנות שנראית לכולם פשוטה - להכניס ולהחזיר ספרי לימוד לילקוט.

 

יתרונות: המשחק כולל כרטיסים רבים מדברים על ההתרגשות, הציפיות והמעבר המיוחד הזה. הכנה רגשית מעניינת שיכולה ברובה להיעשות מהבית במשך מספר ימים.

 

כמה? 20 שקלים. להשיג בחניות הספרים והצעצועים

 

2. החוברת שלי - חוברות הכנה לכיתה א' של תמנון

מדובר בחוברות הכנה שמשלבות מיומנויות קוגניטיביות ומוטוריות. בחוברות הילד לומד לזהות אותיות ומספרים, פותר מבוכים ועוד, ובכך הוא לומד לחזק קשר עין-יד. מה שמיוחד בחוברת הוא שבחלק מעמודי הפעילות יש המלצה לפעילות נוספת, ויש דגש על אינטליגנציה רגשית ועל הכנה רגשית של הילד לקראת כיתה א'. החוברת בת 80 עמודים.

 

 

יתרונות: מלבד הכנה רגילה יש כאן דגש על ההכנה הרגשית ועל התחושות של הילד לפני המעבר. בנוסף מוצעים רעיונות לפעילויות וניסיון לעודד את הילד לדבר על התחושות שלו.

 

כמה? 32 שקלים בצומת ספרים ובחנויות ספרים וצעצועים

 

מהי בשלות קוגניטיבית ולמה היא חשובה?

מדובר ברמת המוכנות של הילד לרכוש מיומנויות של כתיבה, קריאה וחשבון. הציפייה היא שילדים יגיעו לכיתה א' כשהם יודעים לספור עד 20 , מכירים את האותיות ויודעים להבחין ולהפריד את הצלילים השונים. משחקים מומלצים הם אלה המשלבים אותיות, צלילים, חריזה, אות פותחת וכמובן משחקי חשבון.

 

1. לומדים לקרוא בכיף

ערכת לומדים לקרוא בכייף, פותחה על ידי פרופ' דבורה ברגמן באמצעות שיטה המבוססת על הסתכלות בתמונות והקשבה לצלילי המילים. הילדים המשתתפים מקבלים כרטיסים המכילים אותיות, ועליהם לשבץ את האותיות המתאימות לשמות התמונות המופיעות על גבי הלוח. הכרטיסים המונחים על הלוח חייבים להתאים לתמונה גם באותיות וגם בניקוד. הילדים לומדים באמצעות משחק חוויתי לפרק את המילה המוכרת לצלילים ולזהות אותה עם סימנים מוכרים.

 

כמה? 165 שקלים

 

 

2. הכנה לכיתה א'

סדרת משחקים חדשה מבית "אורדע" ו"מטח" הכוללת שמונה ערכות חכמות במיוחד שמטרתן לקדם ילדים ולתמוך בסביבת הלמידה ולסייע בפיתוח יכולות חשיבה, קריאה, חשבון ועוד. הערכות בנויות באופן הדרגתי וניתן ללמד בהן ילדים מגיל צעיר יותר ועד כיתה א'.

 

יתרונות: פיתוח מיומנויות קוגניטיביות בכל תחום של כתיבה, קריאה וחשבון, החל מהבסיס של הכרת האותיות ועד להרכבת מילים, וכמובן ממניה של מספרים ועד תרגילי חשבון של חיבור וחיסור. בחלק מהערכות ישנה התייחסות גם למוטוריקה ויכולת הרכבה.

 

כמה? 12 עד 40 שקלים, לפי גודל הערכה

 

מהי בשלות בתחום החברתי ולמה היא חשובה?

רוב ההורים מתייחסים, בהכנה לכיתה א', לתחום הקוגניטיבי, אבל התחום החברתי

משמעותי גם הוא ודורש התייחסות ותמיכה. בתחום זה המשחקים המומלצים הם למעשה כל המשחקים שיש לכם בבית וכוללים משחק משותף: טאקי, רביעיות, משחקי קופסה, מונופול ועוד.

 

הרעיון הוא לאפשר לילד לשחק עם בני גילו מבלי לאפשר לו לנצח ולהיפך - לאפשר לו להתמודד עם תסכולים ועם הפסד. חשוב לשחק גם עם בני גילו ולאפשר כמה שיותר התנסויות של משחק והתמודדות - ללא התערבות של מבוגר.

  

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כיתה א'. להתכונן - ולהעביר את הזמן
צילום: shutterstock
מומלצים