שתף קטע נבחר

הבולדוזר מתחיל לעבוד

המלחמה בגזענות, הגברת השקיפות, בניית אקדמיה לצעירים, החיבור עם מינהלת הליגה, בניית הכוורת החדשה. עידן עופר עיני בהתאחדות יוצא לדרך

למרות קדנציה סוערת כיו"ר ההסתדרות, על שמו של עופר עיני רשומות לא מעט הצלחות בתפקידו הקודם. החל מאתמול (א') בבוקר עופר עיני הוא יו"ר ההתאחדות לכדורגל. איך נסכם את הקדנציה שלו בבוא היום? הרבה תלוי בהחלטות ובפעולות שיבצע עיני בחודשים הקרובים.

 

עם כניסתו לתפקיד כבר אותת היו"ר החדש על סדרי העדיפויות שלו, ומהם ניתן ללמוד גם על הלך הרוח שילווה אותו בהתאחדות. "בחרתי להוביל את הכדורגל הישראלי מתוך אמונה גדולה בכוחו החברתי, בהיותו גורם מלכד ומתוך הכרה ביכולתו להוות מקור לגאווה לאומית", הצהיר ביום חמישי האחרון.

 

עופר עיני. מאמין בכח החברתי של הכדורגל (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
עופר עיני. מאמין בכח החברתי של הכדורגל(צילום: ראובן שוורץ)

 

סוף עידן אבי לוזון בהתאחדות לכדורגל בסוף השבוע שעבר היה אחת מנקודות השיא של המהפכה שהובילה שרת הספורט לימור לבנת החל מהקיץ שעבר. לפני כשנה רק בודדים האמינו שלבנת תצליח לעמוד ביעדים שהציבה לרפורמה היומרנית, אבל מבחן התוצאה הוכיח: לבנת

ניצחה בגדול.

 

למינהלת הליגה בראשותו של יורם באומן, יש תפקיד מרכזי בהצלחת הרפורמה ולמעשה גם בהצלחתו של עיני בהתאחדות.

בהסתדרות קראו לעיני "הבולדוזר". הוא הוביל שורה של מאבקים חשובים, בין היתר בנושא הסדר פנסיה לכלל העובדים במשק, העלאות שכר לעובדי המגזר הציבורי, העלאת שכר המינימום והשגת הסכם עם האוצר בדבר שיפור תנאי העסקת עובדי הקבלן.

 

יורם באומן. בעל תפקיד מרכזי בהצלחת הרפורמה (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
יורם באומן. בעל תפקיד מרכזי בהצלחת הרפורמה(צילום: ראובן שוורץ)

 

עופר עיני מגיע להתאחדות במצב אופטימלי מבחינתו, ומקבל לידיו ארגון שנמצא בשפל תדמיתי ובגירעון ענק (כ-25 מיליון שקל). כמי שהיה שותף לניסוח הסכם הרפורמה לצידה של לימור לבנת, הוא מכיר היטב את רוב הנושאים הבעייתיים הקשורים לניהול ההתאחדות – הן במישור המקצועי והן במישור האדמיניסטרטיבי. בשבועות האחרונים גיבש עיני עקרונות למה שאמורה להיות תוכנית הפעולה שלו כיו"ר ההתאחדות לכדורגל.

 

בניית אקדמיה לכדורגל: איתור הכוכבים הבאים

נושא שמדובר עליו כבר שנים רבות ושאמור לקבל התייחסות רצינית. עיני ינסה להוציא לפועל תוכנית שכבר נמצאת שנים רבות במגירה – הקמתה של אקדמיה לכדורגל, לפי המודל שקיים במדינות רבות באירופה.

 

אקדמיית כדורגל בברזיל. בקרוב גם בישראל? (צילום: אורי קופר) (צילום: אורי קופר)
אקדמיית כדורגל בברזיל. בקרוב גם בישראל?(צילום: אורי קופר)

 

מאמנים בכירים שיעבדו באקדמיה יבחרו כישרונות צעירים ויעבדו איתם במטרה לגדל דור חדש לנבחרת הבוגרת. לפי אחת ההצעות, הפרויקט יתקיים בבית הנבחרות בשפיים.

 

חיזוק הפריפריה: הגדלת מספר הילדים במועדונים

נושא שקרוב במיוחד לליבו של עופר עיני, יליד באר-שבע, הוא החיבור לפריפריה. בדברי הפתיחה שלו הדגיש עיני כי הוא רואה בכדורגל כלי לחיבור חברתי וצמצום פערים, ובתרגום לכדורגל, אפשר לומר שעיני ינסה להגדיל באופן משמעותי את מספר הילדים בפריפריה שרשומים בקבוצות השונות – מספר שעומד היום על 30 אלף בלבד.

 

בישראל יש מועדון אחד ל-16 אלף איש, בעוד הממוצע האירופי הוא פחות מ-5,000 איש למועדון כדורגל. לכך יש להוסיף את פרויקט פרחי ספורט – קבוצות ילדים ונוער חדשות שממומן על ידי הטוטו ב-20 מיליון שקל.

 

הפועל באר שבע. עיני רוצה יותר כדורגל בפריפריה (צילום: ישראל יוסף) (צילום: ישראל יוסף)
הפועל באר שבע. עיני רוצה יותר כדורגל בפריפריה(צילום: ישראל יוסף)
 

 

פיזור מוקדי הכוח: דמויות מפתח חדשות

עופר עיני עשה לעצמו שם של אחד שמתייעץ, משתף וגם מקשיב, אבל בסופו של דבר מנהל בעצמו את ההצגה ומקבל לבד החלטות מרכזיות. עיני צפוי להקים סביבו כוורת חדשה של מקורבים, שתחליף את הגוורדיה הוותיקה של אנשי ההתאחדות. מרכז מכבי הציב את תמיר גילת כמועמד לתפקיד ממלא המקום על חשבונו של שטרן חלובה, ואבי לוזון ישמש חבר הנהלה מן המניין. המשמעות: דמויות מפתח חדשות, שלכל אחת מהן פחות כוח מאשר זה שריכזו לוזון וחלובה. דודי גיל ימלא את תפקיד הגזבר.

 

הגברת השקיפות: חשיפת דו"חות כספיים

אחת הדרישות המרכזיות בהסכם הרפורמה של השרה לבנת נגעה לנושא השקיפות, מה שהוביל בסופו של דבר להחלטה לפיה העברת הכספים תתבצע ישירות מהטוטו לקבוצות, פעולה שמחלישה מאוד את כוחם של המרכזים. עיני ינתב את ההתאחדות לעבוד בצורה שקופה, שתכלול חשיפת דו"חות כספיים, גירעונות והעברות כספים. הציבור יוכל לראות כל פעולה שתבצע ההתאחדות, הן במישור הפיננסי והן במישור המקצועי.

 

אבי לוזון. יהיה בסך הכל חבר מן המניין בהתאחדות (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
אבי לוזון. יהיה בסך הכל חבר מן המניין בהתאחדות(צילום: ראובן שוורץ)

 

טיפול באלימות ובגזענות: אתגר הרשתות החברתיות

האלימות והגזענות, אם באופן פיזי ואם באופן מילולי, הפכו לאחד הנושאים הטעונים והבעייתיים ביותר בכדורגל הישראלי. אירועי המשחקים בין בני-לוד והפועל ר"ג וההתרחשויות במפגש בין הפועל חיפה ומכבי פ"ת, חידדו את עומק הבעיה והובילו להקמת ועדות ציבוריות בנושא. עופר עיני ינסה לטפל בבעיות הללו באמצעות חקיקה – ניסיון שיצטרך לעמוד גם במבחן הרשתות החברתיות – שבשבועות האחרונים הפכו לפלטפורמה המרכזית לגילויי שנאה וגזענות.

 

החזרת המשחקים לארץ: טדי מחכה לבלגיה

בעיה אקטואלית, שלא ניצבה על שולחנו של עיני כשבנה לעצמו תוכנית עבודה כיו"ר התאחדות. בשל הלחימה בעזה הועברו משחקי הקבוצות הישראליות באירופה לקפריסין, וגם משחקי גביע הטוטו נדחו. עיני, בכפוף להוראות פיקוד העורף ואישורי אופ"א, ינסה להחזיר את הפעילות לשגרה בהקדם האפשרי, בעיקר כדי להראות נורמליזציה בשטח. ליגת העל אמורה להיפתח ב־23 באוגוסט, ודחייה של מחזור הפתיחה תקשה על קבלת האישור מאופ"א לארח בישראל. ואולי המשימה החשובה ביותר של עופר עיני – קיום משחק הפתיחה של מוקדמות יורו 2016 מול בלגיה בטדי כמתוכנן, ב-9 בספטמבר.

 

אצטדיון טדי. יארח את הבלגים? (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
אצטדיון טדי. יארח את הבלגים?(צילום: ראובן שוורץ)
 

 

טיפול בגירעון: קיצוצים וצמצום כוח האדם

אולי אחת הבעיות האקוטיות ביותר שממתינות ליו"ר החדש. עיני, יועץ מס במקצועו, יקבל התאחדות בגירעון של לפחות 25 מיליון שקל ויצטרך לטפל במהירות בחור התקציבי שמשתק פעילויות רבות באגפים שונים בהתאחדות. "כאשר הגעתי להסתדרות היא הייתה בגירעון של 600 מיליארד שקל, ועזבתי אותה עם עודפים של מאות מיליונים. אין ברירה אלא לעשות סדר כלכלי. לצערי, מעמדה של ההתאחדות קצת ירד. ככל שגוף מנוהל נכון יותר, כך גם נקבל יותר משאבים", הכריז עיני.

בהתאחדות סירבו עד היום לחשוף את המספר המדויק, אבל עיני ייחשף בקרוב לעומק הבור ויתחיל לפעול בנושא. על הפרק: צמצום כוח אדם, קיצוץ בפעילויות השונות ועוד.

 

מינהלת הליגה: טובים השניים מן האחד?

מינהלת הליגה בראשותו של יורם באומן תהיה הגוף שאחראי על שתי הליגות המקצועניות הבכירות. עיני היה חלק מהבנייה של הגוף, שרבים לא האמינו שיקום עד הרגע האחרון. קשה להפריז בחשיבותה של האינטראקציה שבין ההתאחדות למינהלת, שתקבל לידיה אחריות לכמה נושאים חשובים: ניהול הפעולות העצמאיות של הליגות, ניהול משחקי הליגה, הפעילות הכלכלית והמסחרית של הליגות המקצועניות, הטיפול בזכויות השידור וניהול הפעילות השיווקית והתדמיתית. מערכת היחסים בין עיני לבאומן תהיה קרובה וצמודה, השאלה רק איך תתנהל בפועל.

 

ואיך יהיה הקשר עם מנהלת הליגה? (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
ואיך יהיה הקשר עם מנהלת הליגה?(צילום: ראובן שוורץ)

 

חיזוק מעמד השחקן: פנסיה לכל כדורגלן

אחד הנושאים המרכזיים בתקופת עיני בהסתדרות היה הסדרת מעמד העובדים. במעבר לכדורגל – זכויות הכדורגלנים צפויות לעבור שדרוג משמעותי בכמה תחומים, בשיתוף פעולה עם ארגוני השחקנים: טיפול בהלנות שכר, הסדרי פנסיה ומציאת אפיקים תעסוקתיים לשחקנים אחרי פרישה.

 

מבחן הנבחרת: להחזיר את אמון האוהדים

הפעם האחרונה שבה הגיעה הנבחרת הבוגרת של ישראל לטורניר גדול זכורה לכולנו. אבל זאת בדיוק הבעיה - המחסור בזיכרונות חדשים וההתרפקות על הישגי העבר.

 

נבחרת ישראל, שבעידן לוזון הגיעה כבר למקום ה-26 בעולם, צנחה למקום ה-67, אבל מעבר לדירוג נדמה שהבעיה המרכזית היא אובדן אמון האוהדים. עיני כבר דיבר על כך, אבל עכשיו הגיע הזמן לפעול ולחבר את הנבחרת לקהל שלה. נכון, התוצאות המקצועיות לא יהיו תלויות בו כשם שלא היו תלויות בלוזון, אבל הקמת ועדות מקצועיות, פיקוח על תוכניות, בחינת המאמנים הצעירים בנבחרות השונות – כל אלה בידיים שלו.

 

אמון האוהדים בנבחרת יחזור? (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אמון האוהדים בנבחרת יחזור?(צילום: אורן אהרוני)

 

ההתנתקות: הפרדת בתי הדין מההתאחדות

חוסר האמון בבתי הדין של ההתאחדות והטענות על השפעות פנימיות והתערבויות כאלה ואחרות באוטונומיה השיפוטית שלהם, הובילו להחלטה בדבר הפרדה ברורה. החלטה אותה יצטרך עופר עיני לאכוף, בייחוד לאור ניסיונות עבר של קבוצות שונות להשפיע על בתי הדין.

 

האח הגדול: פיקוח על רוכשי קבוצות

המלצות ועדת שטרוזמן התמקדו בכמה נקודות, בעיקר כאלה שמתייחסות לבעלות על קבוצות כדורגל. המטרות המרכזיות של עופר עיני יהיו הקפדה על זהותם האותנטית של רוכשים, גיוס משקיעים, הקניית סמכויות לוועדה ולבית הדין העליון, למנוע בעלות על קבוצה של מי שהורשע בעבירה בגינה אינו ראוי להיות בעליה של קבוצה, וחיוב כל מועדון לפרסם אחת לשנה דו"ח רווח והפסד לידיעת הציבור. בנוסף, קידום חקיקה שתאפשר לקבל מהמשטרה מידע על רוכש קבוצה פוטנציאלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים