שתף קטע נבחר

פונדקאות ופדופיליה: ננטש תינוק לוקה בדאון

סיפור שהחל בזוג אוסטרלי שניסה להרות באמצעות פונדקאית מתאילנד הפך למכוער לאחר שזו האשימה את הזוג בנטישת התינוק שלקה בתסמונת. תפנית נוספת סיבכה יותר את הסיפור: פרטים מזעזעים מעברו של האב נחשפו

פרשה הקושרת בין אם פונדקאית בתאילנד, תינוק לוקה בתסמונת דאון והורים מאוסטרליה, וזכתה לכותרות בשתי המדינות וברחבי העולם, קיבלה היום (יום ג') תפנית מעניינת עוד יותר: האב אוסטרלי, המואשם בנטישת בנו המאובחן בתסמונת דאון שנולד לאם פונדקאית מתאילנד, ככל הנראה הורשע בעבר בעבירות מין בילדים. 

 

עוד חדשות בעולם :

חייל אפגני הרג גנרל אמריקני בקאבול

לראשונה: שני חולים באבולה הובאו לארה"ב

אש בגבול לבנון-סוריה, דאעש 'נוגס' בעיראק

 

הפרשה החלה כאשר פאטרמון צ'אנבואה, האם הפונדקאית מתאילנד, שילדה תאומים לזוג, חשפה כי ההורים האוסטרלים נטשו את בנם שלוקה בתסמונת ולקחו עמם רק את התינוקת הבריאה. החשיפה על עברו של האב באה על רקע טענות ההורים כי האישה התאילנדית הטעתה את העולם לגבי הסיפור.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הזוג, ששמו לא פורסם מסיבות משפטיות, זכו לביקורת נוקבת לאחר שדחו לכאורה את התינוק עם לידתו ולקחו עמם מתאילנד את התינוקת הבריאה לביתם שבעיר באנבורי, שמדרום לפרת'. כתב סוכנות הידיעות AP באוסטרליה דיווח כי לפי מסמכים משפטיים האב, בן 56, הורשע בעבר בתקיפה מינית בשלוש ילדות.

 

רשת החדשות האוסטרלית ABC הוסיפה כי הוא אף נשלח למאסר בגין תקיפה מינית שביצע בשתי בנות מתחת לגיל 10 כשהיה בשנות ה-20 לחייו. הוא גם הואשם ב-1997 בשישה אישומים נוספים בגין התנהגות בלתי הולמת עם ילד. לפי דיווחים אחרים, שירותי הרווחה נקראו לחקור את האב.

 

האם הפונדקאית טוענת כי תגדל בעצמה את גאמי, בנה הלוקה בדאון בן השבעה חודשים, לאחר שהוריו הביולוגים ביקשו קודם הפלה ולאחר מכן נטשו אותה כשגילו את מצבו.

 

אך הזוג האוסטרלי מסר בהודעה רשמית כי החשדות נגדם שקריים ושהם לא ידעו על מצב בריאותו, אף שהיו מודעים לכך שיש לו בעיה מום לבבי מולד. "גאמי היה חולה מאוד כשנולד ולהורים הביולוגים אמרו כי הוא לא ישרוד יממה ולכן עליהם להיפרד ממנו", אמרה חברה של המשפחה לעיתון מקומי בבאנבורי.

פאטרמון וגאמי. כמה שבועות לאחר הלידה (צילום: AFP, PATTARAMON CHANBUA  ) (צילום: AFP, PATTARAMON CHANBUA  )
פאטרמון וגאמי. כמה שבועות לאחר הלידה(צילום: AFP, PATTARAMON CHANBUA )

לפי העיתון, לידת התאומים הייתה אמורה להתבצע בבית חולים בינלאומי גדול בתאילנד אף פאטרמון הלכה למרכז רפואי אחר - צעד שהפר את הסכם הפונדקאות. העיתון ציין כי משמעות ההפרה היא שלזוג אין כל זכויות משפטיות על התינוקות אף שהאם הפונדקאית הסכימה לבסוף לתת לזוג את הילדה הבריאה.

 

"ההורים הביולוגים היו שבורים כשהבינו שלא יוכלו לקחת את בנם עמם ומעולם לא רצו לוותר עליו, אך אם היו נשארים בתאילנד הם היו מסכנים את זכותם על בתם", הוספיה חברתם. היא ציינה כי ההאשמות לפיהן בני הזוג "התעלם" מגאמי כשביקרו בבית החולים הן שקריות והוסיפה כי הם הביאו מתנות לשני התינוקות.

 

לפי חברת הזוג, ההורים בילו חודשיים בתאילנד אך בשל ההפיכה הצבאית באותו הזמן הם הבינו שאין להם אף אופציה אחרת אלא לעזוב בלי גאמי. "זה היה מאוד קשה עבורם, העזיבה הביאה אותם לסף תהום".

 

"מעולם לא שיקרתי"

נסיבות המקרה הציתו דיון על ההיבטים המשפטיים והמוסריים של פונדקאות בינלאומית. פונדקאות בתשלום, שבה אישה מקבלת סכום כסף כדי לשאת תינוק במשך תשעה חודשים, אינה חוקית באוסטרליה. אך זוגות יכולים לבקש מאישה להיות פונדקאית לילדם ממטרה אלטרואיסטית וללא תשלום מלבד הוצאות רפואיות. לפי ארגון "פונדקאות אוסטרליה", זוגות אוסטרלים פונים בשל כך לנשים ממדינות אחרות כמו הודו, תאילנד וארה"ב. גם ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט התייחס לפרשה ואמר כי "מקרה גאמי הוא מצב אנושי טרגי, אני לא חושב שיש מישהו במדינה שאינו מתרעם על מה שקורה כאן", הוסיף.

לא הסתרתי מידע. פאטרמון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא הסתרתי מידע. פאטרמון(צילום: AFP)

אולם בעוד טרם ידועים כל פרטי הפרשה, פאטרמון מדגישה בראיון לסוכנות הצרפתית כי מעולם לא שיקרה. "לא הסתרתי דבר ולא שיקרתי. זו האמת. החברה צריכה לשפוט", אמרה. פאטרמון אף הודיעה כי היא מוכנה לקבל לידיה

את אחותו של גאמי אם יתברר כי האב אכן פדופיל מורשע.

 

"אני מזועזעת אבל אני לא יודעת אם זה נכון. אנסה להחזיר לידיי את התינוקת, אך זה נתון לידי החוק", מסרה. פאטרמון סיפרה כי הסכימה לשאת ביצית מופרית של אם תאילנדית והאב האוסטרלי עבור 14,900 דולרים. סוכנות פונדקאות, שאת שמה היא סירבה למסור, הייתה המתווכת בין הצדדים.

 

היא סיפרה עוד כי הסוכנות אמרה לה כי ההורים מעוניינים בהפלה אם יתברר בבדיקות כי לילד יש תסמונת דאון, אך היא סירבה. הפלות אינן חוקיות בתאילנד חוץ מבמקרים מיוחדים כמו אונס או סיכון לבריאות האישה. כמו כן, הפלות עומדות בניגוד לאמונה הבודהיסטית השלטת בתאילנד.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פאטרמון וגאמי התינוק
צילום: AFP
מומלצים