שתף קטע נבחר

אש בגבול לבנון-סוריה, דאעש 'נוגס' בעיראק

בשבת נעצר בלבנון מפקד מקומי של מורדים סורים שמשתייכים לאל-קאעידה. מאז פרצו קרבות בין הצבא לחמושים האיסלאמיסטים ובהם נהרגו 16 חיילים, עשרות מורדים ואזרחים, בהם ילדה בת 8. גם בעיראק לא שקט: ארגון "המדינה האיסלאמית" כבש שלוש ערים נוספות ומתקרב לסכר הגדול במדינה

בשעה שהפסקת האש בין ישראל לבין חמאס בעיצומה, הגבול הצפוני רועש וגועש, וגם במזרח לא שקט: שני חיילים בצבא לבנון נהרגו הלילה (יום ג') בקרבות עם חמושים איסלאמיסטיים בעיר ארסאל שגובלת עם סוריה. מקורות ביטחוניים מסרו כי במהלך חילופי אש בעיר טריפולי בצפון נהרגה ילדה בת שמונה.

 

עוד חדשות בעולם :

שרה בריטית התפטרה בגלל הלחימה בעזה

"לא בטוח שניתן לשקם יחסי נתניהו-אובמה"

 

הלחימה בעיר הצפונית בצפון בקעת הלבנון (בקאע) היא הזליגה החמורה ביותר של מלחמת האזרחים בסוריה לארץ הארזים מאז פרוץ המלחמה לפני יותר משלוש שנים.

 

חילופי אש בין צבא לבנון למורדים סורים בעיר הגבול ארסאל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חילופי אש בין צבא לבנון למורדים סורים בעיר הגבול ארסאל(צילום: רויטרס)
העימותים האלימים בין צבא לבנון לבין מורדים סורים מאל-קאעידה ושלוחותיו החלו ביום שבת לאחר שכוחות הביטחון הלבנוניים עצרו את האזרח הסורי עימאד אחמד ג'ומא, מפקד פופולרי בקרב המורדים האיסלאמיסטים שנהג להיכנס בחופשיות לשטח סוריה ולצאת ממנה. זמן קצר לאחר מעצרו תקפו חמושים את כוחות הביטחון באזור הגבול.

 

שיא נוסף במתיחות העדתית בלבנון

לפחות 16 חיילים לבנונים נהרגו מאז יום שבת בקרבות עם המורדים הסורים, והמתיחות העדתית במדינה - שעדיין לא הסתיימה מאז מלחמת האזרחים בשנים 1990-1975 - הגיעה לשיא נוסף. בקרבות בין המורדים לבין הצבא הלבנוני נהרגו גם כמה עשרות מורדים ואזרחים.

 

כוחות הביטחון הלבנוניים טוענים כי החמושים בארסאל כוללים חברים בארגון המסונף לאל-קאעידה, "חזית א-נוסרה", וכנראה גם לוחמים מהארגון האיסלאמיסטי הקיצוני "המדינה האיסלאמית" (דאעש), שבחודשים האחרונים השתלטו על שטחים נרחבים בסוריה ובעיראק.

 

אבידות רבות לצבא הלבנוני (צילום: AP) (צילום: AP)
אבידות רבות לצבא הלבנוני(צילום: AP)

הלילה ניסו אנשי דת סונים לתווך בין הצדדים הנצים, ולהביא להפסקת אש בין צבא לבנון לבין החמושים. ניסיונם לא צלח וכמה מהם נפצעו בחילופי האש, דבר שהוביל לקרבות קשים בעיר טריפולי. בעקבות המצב, חנויות רבות בעיר נסגרו, והדרכים אליה וממנה נחסמו לתנועה.

 

מתה בגיל 8: כדור בראש לילדה חפה מפשע

אין זו הפעם הראשונה שטריפולי הופכת לזירת קרב בין המוסלמים הסונים המקומיים לבין בני המיעוט העלווי שמשתייכים לעדה של נשיא סוריה בשאר אסד. למעשה, מלחמת האזרחים בסוריה אחראית להצתת המתיחות בין שתי העדות. הלילה פתחו חמושים באש לעבר אוטובוס שנשא חיילים בטריפולי. מקורות ביטחוניים מסרו כי לפחות שישה חיילים לבנונים נפצעו בתקרית. בזה לא נגמר הסיפור. חמושים ירו גם על עמדות צבא בעיר הנמל הלבנונית, וילדה בת שמונה נהרגה מקליע שחדר לראשה.

 

גם בעיר ארסאל, שבה רוב סוני, שבו להילחם בסביבות השעה 07:00 בבוקר כשהצבא הלבנוני ניסה להשתלט מחדש על כמה מבנים שהיו בידי החמושים האיסלאמיסטים. כך דיווחה סוכנות הידיעות הלבנונית.

 

הלוויה של קצין דרוזי בצבא לבנון שנהרג בקרבות עם אנשי אל-קאעידה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הלוויה של קצין דרוזי בצבא לבנון שנהרג בקרבות עם אנשי אל-קאעידה(צילום: AFP)
פעילי זכויות אדם ואנשי רפואה מסרו כי הלחימה בעיר ארסאל פגעה קשות במחנות שמשמשים בשנים האחרונות בית לאלפי הפליטים הסורים שברחו מהמלחמה בארצם.

 

לבנון שמרה על ניטרליות, חיזבאללה עמדה לצד אסד

בשעה שלבנון ניסתה להרחיק את עצמה רשמית מהסכסוך בסוריה, תנועת חיזבאללה השיעית ורבת העוצמה שלחה לוחמים רבים לסוריה לסייע למשטרו העלווי של הנשיא אסד. אסד, בדומה לחיזבאללה, זוכה לתמיכה מאיראן השיעית. המורדים שנלחמים להפיל את משטר אסד הם ברובם סונים, וזוכים לתמיכה ממדינות סוניות באזור, בהן סעודיה.

 

ירי רקטות, פיגועי התאבדות וקרבות ירי שקשורים למלחמת האזרחים בסוריה דרדרו את לבנון לתוך הסכסוך של שכנתה, ורק החריפו את המשבר הפוליטי בארץ הארזים, שממילא היה חמור בגלל קיטוב עדתי עמוק וחוסר יכולת לכונן ממשלה יציבה.

 

העיתון הלבנוני א-ספיר דיווח היום כי מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה אמר כי הוא מטיל ספק בקיימות של הארגון הקיצוני ומצפה כי הוא ייפול במוקדם או במאוחר. לפי הדיווח, נסראללה הסביר בפגישות עם גורמים מסוימים בלבנון כי לדאעש אין את היכולת לכונן מדינה על אדמת עיראק וציין כי אפילו העיראקים ממוצא סוני יסרבו לחיות תחת שלטונו.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

יותר מ-170 אלף בני אדם נהרגו במלחמת האזרחים בסוריה, שהחלה בצורה לא אלימה במרס 2011 אך גלשה לפסים אלימים ולבסוף לכדי מלחמת אזרחים, לאחר הגברת הדיכוי הברוטלי של מתנגדי אסד.

 

דאעש מתקרב לסכר הגדול: "כוח אש עצום"

גם בעיראק המצב לא שקט, לאור הישגיו האחרונים של דאעש. לוחמי הארגון האיסלאמיסטי הקיצוני כבשו שלוש עיירות בצפון המדינה, באזור שבו רוב כורדי, לאחר קרבות קשים עם כוחות הביטחון הכורדיים ה"פשמרגה". בעקבות הקרבות ברחו אלפי תושבים מן האזור, ודאעש עשה צעד גדול נוסף לעבר הסכר הגדול בעיראק, סכר מוסול. למרות דיווחים מפי תושבים ועדי ראייה שדאעש כבר השתלט על הסכר שאחראי על ייצור חשמל ואספקת מים, כוחות הביטחון הכורדיים מסרו כי הצליחו להדוף את אנשי הארגון הקיצוני, ושהם עדיין שולטים במקום.

 

ראש ממשלת עיראק נורי אל-מאליכי הורה לחיל האוויר שלו לסייע לכוחות הביטחון הכורדיים במאבקם בלוחמי דאעש. מדובר בשיתוף הפעולה הראשון בין הממשל בבגדד לבין המיעוט הכורדי מאז החל דאעש לנחול הישגים בשדה הקרב ולכבוש שטחים רבים בעיראק ובסוריה.

 

אלפי כורדים נמלטו מהאזורים שנכבשו על ידיי דאעש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אלפי כורדים נמלטו מהאזורים שנכבשו על ידיי דאעש(צילום: AFP)

מתנדב שיעי בצבא עיראק נגד דאעש בסמוך לבגדד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מתנדב שיעי בצבא עיראק נגד דאעש בסמוך לבגדד(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

למרות הסיוע מצד חיל האוויר העיראקי, גורם ב"פשמרגה" קרא לארצות הברית לספק נשק

לכוחות הביטחון הכורדיים לטובת המשך הלחימה בטרור. מפקדים כורדים שהותקפו על ידי לוחמי דאעש סיפרו כי הם ניצבו מול כוח אש עצום, הופתעו לגמרי מהירי, ושקרבות רבים פרצו אחרי שאנשי דאעש כרתו ברית עם תושבי כפרים וירו מתוך הבתים שלהם.

 

השטחים שנכבשו על ידי דאעש לא שייכים לאזור האוטונומי למחצה של הכורדים, אלא לאלה שהם השתלטו עליהם בצפון עיראק לאחר נפילת סדאם חוסיין מהשלטון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
קרבות קשים עם המורדים הסורים. חיילי צבא לבנון בארסאל
צילום: AFP
מומלצים