שתף קטע נבחר

דאעש במסע כיבושים, הכורדים נצורים בהרים

הארגון הקיצוני הודיע כי מאז סופ"ש כבש 15 ערים ואת סכר מוסול. עשרות אלפי כורדים יזידים ברחו להרים מחשש שיוצאו להורג: "ילדים שברחו סובלים מהתייבשות. 40 מהם מתו". 9 בני אדם נהרגו בפיצוץ מכוניות תופת בכירכוכ

הארגון הקיצוני "המדינה האיסלאמית" (דאעש) הרחיב היום (יום ה') את הישגיו בצפון עיראק כשכבש ערים נוספות וחיזק את אחיזתו באזור הכורדי. מי שמביט בדאגה רבה אחר הישגי דאעש הם הממשלה השיעית בבגדד בראשות נורי אל-מאליכי וגורמים אזוריים. במקביל, תשעה בני אדם לפחות נהרגו בפיצוץ מכוניות ממולכדות בעיר כירכוכ. כך על פי המשטרה ומקורות רפואיים באזור. עשן גדול מיתמר מעל אזור הפיצוצים, ואמבולנסים רבים וכוחות הצלה הגיעו למקום.

 

עוד חדשות בעולם :

מנהיג "האחים המוסלמים" ניצל מעונש מוות

כתב CNN בלב המגפה: "האבולה בכל מקום"

לראשונה בסעודיה: שדרנית בלי כיסוי ראש

מנהיגי קמר רוז' הורשעו בפשעים נגד האנושות

 

ההתקדמות של דאעש בשטח אילצה אלפי תושבים לברוח מבתיהם בעיר הנוצרית הגדולה ביותר במדינה. תושבים אלה חששו שייפלו לידי החמושים הסונים הקיצונים ויידרשו, כפי שקרה באזורים כבושים אחרים, להמיר את דתם לאיסלאם או למות.

 

דאעש נחשב לארגון קיצוני יותר מאל-קאעידה, ומחשיב את הרוב השיעי ובני מיעוטים כמו נוצרים ויזידים לכופרים. הארגון האיסלאמיסטי פרסם מוקדם יותר הודעה בחשבון הטוויטר שלו, ומסר שלוחמיו השתלטו על 15 ערים, על סכר מוסול האסטרטגי בנהר חידקל ועל בסיס צבאי במתקפה שהחלה בסוף השבוע, והוסיף כי המתקפה תימשך. גורמים כורדיים מסרו בתגובה כי הם עדיין שולטים על הסכר הגדול בעיראק.

 

משיבים מלחמה לדאעש. לוחמי ה"פשמרגה", כוחות הביטחון הכורדיים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משיבים מלחמה לדאעש. לוחמי ה"פשמרגה", כוחות הביטחון הכורדיים(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
בסוף השבוע הנחילו לוחמי דאעש מפלה גדולה לכוחות הכורדיים, ואילצו עשרות אלפים מהקהילה היזידית לברוח מבתיהם בעיר סינג'אר ולמצוא מקלט בהרים הסמוכים. כמה אלפים מהם שנלכדו בין ההרים לבין לוחמי דאעש חולצו ב-24 השעות האחרונות. כך נמסר מהמשרד לתיאום עניינים הומניטריים של האו"ם. עוד נמסר כי 200 אלף בני אדם ברחו מהלחימה באזור הכורדי.

 

ברחו להרים וזקוקים בדחיפות לאוכל ומים

"זו טרגדיה בקנה מידה עצום שמשפיעה על חייהם של מאות אלפי בני אדם", אמר דובר הסוכנות של האו"ם, דיוויד סוונסון. לדבריו, רבים מהאנשים שנעקרו מבתיהם זקוקים בדחיפות למים, מזון, מקלט ותרופות. דובר קרן החירום הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים (יוניס"ף) אמר כי רבים מהילדים שברחו להרים סובלים מהתייבשות, ולפחות 40 מהם מתו.

 

בני הדת היזידית נתפשים על ידי "המדינה האיסלאמית" כ"עובדי השטן", ואם יילכדו על ידיהם, הם עלולים להיות מוצאים להורג. הארגון הסוני הקיצוני רוצה להקים חליפות איסלאמית בסוריה ובעיראק ולשרטט מחדש את מפת המזרח התיכון.

 

תושבי סינג'אר הכורדים ברחו להרים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תושבי סינג'אר הכורדים ברחו להרים(צילום: AFP)

נתפשים על ידי דאעש כ"עובדי השטן". יזידים שברחו מהעיר סינג'אר לדוחוק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתפשים על ידי דאעש כ"עובדי השטן". יזידים שברחו מהעיר סינג'אר לדוחוק(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ארגון "המדינה האיסלאמית", שכבר הכריז על חליפות בכמה אזורים בעיראק ובסוריה שנמצאים תחת שליטתו, ניהל אתמול קרבות עם כוחות כורדיים בעיר מאקמור בסמוך לעיר ארביל, בירת האזור האוטונומי הכורדי. עדי ראייה סיפרו שלוחמי דאעש כבשו את מאקמור, אולם גורמים כורדיים מקומיים סיפרו שכוחותיהם עדיין שולטים במקום.

 

דובר "מפלגת הפועלים של כורדיסטן", המחתרת הכורדית (PKK), מסר שלוחמיה הגיעו למאקמור, אזור שבו נמצא מחנה פליטים גדול שמשכן בתוכו אלפי תומכים של PKK שגורשו מטורקיה בשנות התשעים. "לוחמי PKK הגיעו למאקמור להצטרף להתנגדות", אמר זאגרוס היווה, דובר המחתרת הכורדית. על פי עדי ראייה, העיר הנוצרית הגדולה טילקייף, כמו גם העיר קווייר, נכבשו על ידי החמושים האיסלאמיסטים.

 

דאעש מהווה את האיום הגדול ביותר על השלמות הטריטוריאלית של עיראק מאז נפילת סדאם חוסיין ב-2003. לוחמי הארגון ובעלי בריתו הסונים שולטים גם בנתחים רבים של שטחים במערב עיראק. הארגון הקיצוני העמיק את המתיחות העדתית בעיראק, והחזיר את המדינה הערבית לימים האפלים של מלחמת האזרחים שהגיעה לשיא של שפיכות דמים בשנים 2007-2006 תחת הכיבוש האמריקני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים