שתף קטע נבחר

משפחתון ישלם על שברים שנגרמו לתינוקות

באותו פעוטון, באותו יום, נגרמו שברים בירך ימין לשתי פעוטות. בית המשפט קבע שאף שלא הוכח כיצד נפצעו, מפעילי המשפחתון יפצו את ההורים

פרשה קשה שבמסגרתה נגרמו שברים ברגליים לשתי תינוקות במשפחתון הסתיימה לאחרונה בבית משפט השלום בתל אביב: השופטת יעל הניג קבעה שאף שלא הוכח מי גרם לפגיעה, הפעוטון יפצה כספית את שני זוגות ההורים.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

האירוע התרחש באותו יום במאי 2009, אך חלף כחודש עד ששני זוגות ההורים ידעו אלה על אלה. תינוקת אחת, בת תשעה חודשים, טופלה בבית החולים שניידר בפתח תקווה ואושפזה למשך ארבעה ימים. התינוקת השנייה, בת כשנה, הגיעה לבית החולים הלל יפה בחדרה, ולאחר טיפול רפואי שוחררה לביתה.

 

כל אחת מהן סבלה משברים בירך ימין, והצוותים הרפואיים דיווחו למשטרה על חשד לפגיעה בחסר ישע. הורי התינוקות נחקרו במשך ימים, עד שהוחלט לסגור את התיקים נגדם.

 

רק כמה שבועות לאחר מכן התברר לשני הזוגות שהמקרה אירע באותו יום, ככל הנראה במשפחתון. בפגישה ביניהם החליטו ההורים להתאחד והגישו בשם בנותיהם תביעה נגד בעלי ומפעילי המשפחתון, המטפלות המועסקות בו וחברת הביטוח שלהם, "הפניקס".

 

ההורים טענו שהתינוקות נפצעו כששהו במשפחתון, שכן כשהביאו אותן בבוקר הן היו בריאות ושלמות. לדבריהם, כשהבנות שבו בצהריים הם הבחינו בהתנהגות לא אופיינית המלווה בבכי רב, אך השברים התגלו רק בחלוף כמה ימים כשהביאו אותן לבית החולים.

 

הנתבעים טענו מנגד שהתינוקות לא נפצעו במסגרת המשפחתון, וככל הנראה ההורים תיאמו את גרסאותיהם כדי "להלביש" עליהם אחריות למקרים שאירעו מחוץ לתחום אחריותם.

 

קיים קשר סיבתי

השופטת יעל הניג קבעה שנסיבות המקרה מעידות על כך שהשברים נגרמו כתוצאה מחבלת מבוגר ובמהלך השהות במשפחתון. לדבריה, העובדה שהפעוטות שברו את אותה הרגל באותו היום, ובהיותן במשפחתון, מעבירה את נטל ההוכחה לנתבעים, אך אלו לא הצליחו להוכיח גרסה אחרת למקרה המוזר.

 

משכך, נקבע, ברור שהנתבעים הפרו את חובותיהם גם אם לא הוכח בוודאות מי גרם לשברים. לשיטת השופטת, אף שנסיבות המקרה אינן ברורות, עדיין קיים קשר סיבתי בין הפרת חובותיהם של הנתבעים כמי שהיו אחראים על הבנות לבין הנזקים שנגרמו להן.

 

באשר לשיעור הפיצוי נקבע שלתינוקת בת ה-9 חודשים ישולמו כ-70 אלף שקל, ולפעוטה בת השנה 61 אלף שקל. הפיצויים כוללים בתוכם גם הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד.

 

מדובר בהתממשות חלום הבלהות של כל הורה המפקיד מדי יום את ילדיו בידי המטפלות במשפחתון. במקרה הזה לא ניתן לדעת בבירור מי גרם לשברים, אך מה שהכריע את הכף הוא היפוך נטל הראיה, לפי פקודת הנזיקין. העובדה שהפעוטות שברו את אותה רגל באותו יום בעת ששהו במשפחתון מעבירה לנתבעים את הנטל להוכיח כי לא רשלנותם גרמה לכך.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד דמתי-קולה
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד טרוזמן
  • עו"ד אורן מעוז ממשרד רונן-מעוז עוסק בדיני נזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים