שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

יורים מעזה ודורשים נמל ימי, שדה תעופה, שחרור אסירים והרחבת אזור הדיג

ישראל הצהירה שלא תנהל משא ומתן עם חמאס תחת אש, אך בקהיר מדווחים על משא ומתן שנמשך. דובר חמאס סאמי אבו זוהרי הבהיר כי "הכדור במגרש הישראלי. עד עכשיו לא קיבלנו תשובה לדרישות". מצרים אומרת מצדה כי נותרו רק מעט סוגיות במחלוקת. הירי לדרום נמשך

בבוקר הודיעה ישראל שלא תנהל משא ומתן עם חמאס תחת אש. כעת נראים פני הדברים אחרת: יותר מ-50 רקטות נורו היום (ו') אל שטח ישראל ובפלגים הפלסטיניים בעזה מבהירים הערב שלא יוותרו על דרישותיהם. דובר חמאס סאמי אבו זוהרי אמר בעזה: "עד עכשיו לא קיבלנו מסמך תשובה ישראלי. רק אתמול בלילה קיבלנו מזכר הבנות מהצד המצרי, שלא הייתה בו היענות לאף דרישה פלסטינית, למשל, לגבי סוגיות הנמל הימי, שדה התעופה האווירי, שחרור האסירים, הסרת המגבלות על הדיג ונושא אזור החיץ ליד הגדר". מצרים קוראת לצדדים להפסיק מיד את האש ואומרת בנימה של אופטימיות זהירה כי "הצדדים הסכימו על רוב הסוגיות החשובות לעם הפלסטיני".

 

פגיעה ישירה בשדרות  (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
פגיעה ישירה בשדרות (צילום: הרצל יוסף)

יירוט באזור באר שבע (צילום: Michael Bannik ) (צילום: Michael Bannik )
יירוט באזור באר שבע(צילום: Michael Bannik )

 

הכתבות האחרונות על מבצע "צוק איתן ":

הירי לדרום נמשך: בית נפגע בשדרות

כך נראות מנהרות השיגור של הג'יהאד האיסלאמי

"הפורום" בב"ש נפתח: "חלמתי על זה בעזה"

  

לדברי אבו זוהרי, במסמך גם לא הופיע הביטוי 'הסרת המצור', אלא רק נאמר שייפתחו מעברי ארז וכרם שלום. אלא שלמעשה, שני המעברים האלה פתוחים, אך הישראלים שולטים במה שעובר בהם. לטעמנו, אין עדיין היענות ישראלית לאף אחת מהדרישות. ישראל נוקטת סחבת, וזה מה שהוביל לאי-חידוש הפסקת האש הבוקר. ישראל פשוט לא עשתה דבר כדי להוכיח שיש טעם בהארכת הפסקת האש. המשלחת הפלסטינית החליטה פה אחד שלא להאריך את הפסקת האש. כל האפשרויות פתוחות בפני ההתנגדות ובפני המשלחת". עם זאת, הבהיר כי "למרות כל זאת, הדלת לא נסגרה בפני המשך הדיונים. הכדור במגרש הישראלי. עמנו מוכן להתמודד עם כל האפשרויות".

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

על רקע הטענות של חמאס כי הוא מוכן להידברות, נמשך הירי מרצועת עזה. דקות אחרי השעה שבע בערב נשמעו אזעקות בבאר שבע וביישובים נוספים בדרום, ולפחות שתי רקטות יורטו באזור העיר. מהשעה 8 בבוקר כבר נורו עשרות רקטות ופצצות מרגמה במהלך היום, ובצהריים נפגע ישירות בית בשדרות שהיה ריק מיושביו. צוותי הצלה וכיבוי שהגיעו למקום פרצו לבית ווידאו שהוא ריק מאדם. במקום נפגעת חרדה אחת. רקטה נוספת פגעה בבית בשלבי בנייה בעיר. קודם נפצעו שני בני אדם מירי פצמ"רים, בהם מנכ"ל מכללת ספיר. בתגובה, חידש צה"ל את התקיפות מהאוויר ברצועת עזה.

 

חרף זאת, כאמור, במצרים אומרים כי נותרו רק "נקודות מחלוקת מעטות" בין הצדדים. המשלחת הפלסטינית הביעה רצון לחזור לשיחות למרות קריסת הפסקת האש. בהודעת משרד החוץ המצרי נאמר כי הוא קורא לצדדים לנהוג באחריות, "לשוב מיד להפסקת אש, לנצל את ההזדמנות ולחדש את המשא ומתן על נקודות המחלוקת המצומצמות ביותר בין הצדדים בזמן הקצר ביותר". במצרים הביעו צער על אי-חידוש הרגיעה וקראו להימנע מהסלמה צבאית ומפגיעה באזרחים.

 

משרד החוץ בקהיר גם הדגיש את הנחישות המצרית להגן על העם הפלסטיני ולעצור את שפיכת דמם של החפים מפשע, וקרא לחזור למשא ומתן על מנת למנוע הרוגים נוספים בצד הפלסטיני. בתגובה, בכיר הג'יהאד האיסלאמי חאלד אל-בטש, שנוטל חלק במשלחת הפלסטינית בקהיר, אמר: "אנחנו מקווים שההכרזה של משרד החוץ המצרי על התקדמות במשא ומתן עם הצד הישראלי היא אמיתית".

 

"אל לנו להתייאש, אנחנו נחושים להשיג את תנאי ההתנגדות כדי שתיושם הפסקת האש", אמר עוד. אל-בטש גם הדגיש כי "נושא הנמל הוא זכות פלסטינית שלא נוותר עליה. אנחנו במקביל דורשים להפעיל את שדה התעופה כפי שהיה בעבר". הוא סיפר בנוסף כי "לא קיבלנו פרטים על התגובות הישראליות לדרישות שלנו. בעוד זמן קצר אנחנו ניפגש עם המודיעין המצרי".

 

ראש המשלחת הפלסטינית לקהיר עזאם אל-אחמד הצהיר במקביל כי "אנחנו מכונסים כאן במטרה להגיע להסכם סופי שישיב את הזכויות לעמנו". הוא לא מסר פרטים בנוגע לאותו הסכם לכאורה או לנקודות שעדיין שנויות במחלוקת. לצד זאת, בכיר חמאס בקהיר מוסא אבו מרזוק, שמשתתף במשלחת, הדגיש כי אין התחייבות ללא הגבלה להפסקת אש. "אנחנו נגן על העם שלנו בכל מה שיש לנו", אמר.

 

"ישראל גרמה לסחבת ולבזבוז זמן"

דובר חמאס בעזה, סאמי אבו זוהרי, כינס מוקדם יותר מסיבת עיתונאים בעזה שבה הבהיר כי "אל מול הסירוב הישראלי, כל האופציות פתוחות. הכדור במגרש של ישראל. עליה להיענות לדרישות שלנו". בחמאס גם האשימו את ישראל ב"סחבת ובזבוז זמן", והבהירו כי חוסר ההיענות הישראלית לאף אחת מהדרישות הפלסטיניות היא שמנעה את הארכת הפסקת האש. "ישראל נושאת באחריות לכל ההשלכות".

 (צילום: דוברות כב"ה מחוז דרום) (צילום: דוברות כב
(צילום: דוברות כב"ה מחוז דרום)
 

חבר ההנהגה המדינית של חמאס, עיזת א-רישק, שגם הוא נוטל חלק במגעים, ציין גם כן כי "עד כה לא קיבלנו מישראל תשובה על אף אחת מהדרישות שלנו. ישראל מוליכה שולל ומבזבזת זמן". בכיר הג'יהאד האיסלאמי חאלד אל-בטש המשיך באותו הקו: "אל לנו להתייאש. אנחנו נחושים להשיג את תנאי ההתנגדות כדי שתיושם הפסקת האש".

תקיפות בעזה, היום (צילום: AP) (צילום: AP)
תקיפות בעזה, היום(צילום: AP)
 

בישראל במקביל שולחת מסרים משלה. דובר צה"ל בערבית, רב-סרן אביחי אדרעי, מסר כי הצבא העביר טלפונית הודעות מוקלטות לתושבי הרצועה שבהן נאמר: "מנהיגי חמאס החליטו להמשיך בפעולות הטרור שלהם ושוב גררו אתכם לצדם. צה"ל ימשיך במערכה שלו".

 

המצרים - כך לפי התקשורת הפלסטינית - פועלים להאריך את

הפסקת האש גם אחרי השעה 20:00 בערב ללא הכרזה פומבית של אף אחד מהצדדים בכדי לנסות ולהציל את המשא ומתן בקהיר. קודם לכן דווח כי הפלגים הפלסטינים הסכימו להפסקת אש לא מוכרזת עד לשעה 20:00 בערב. מצרים יזמה את חידוש הפסקת האש והיא נמצאת בקשר שוטף עם ישראל וביקשה שגם צה"ל ינצור את האש. אין לדיווח הזה אישור ממקור רשמי.

 

על רקע המגעים, ממשיכים בצד הפלסטיני להשמיע איומים. "בשעות הקרובות אולי נראה הפתעות מצדם של גדודי אל-קסאם בהפצצת עומק ישראל, אם האויב ימשיך בפשעיו", הצהירו גורמי חמאס בעזה. "מה שדרוש עכשיו זה להעסיק את האויב בגזרה הסמוכה לרצועת עזה. כרגע הדברים מתנהלים על-פי טקטיקה מוסכמת בין כל הפלגים. גדודי אל-קסאם הם שהזהירו אתמול בערב שהפסקת האש לא תחודש".


פורסם לראשונה 08/08/2014 16:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים