שתף קטע נבחר

מאחורי מסכה: אלה הקברנים האמיצים בעולם

גופות נגועות והמון זועם ושטוף דעות קדומות הם חלק משגרת יומם של אנשי היחידה הליברית שתפקידם לקבור בצורה בטוחה את המתים מאבולה

בעקבות התפרצות הנגיף הקטלני אבולה ולאחר קרוב לאלף מתים, הקימה ממשלת ליבריה יחידה מיוחדת של קברנים שמתמחים בקבורת אנשים שמתו מאבולה. כתב של העיתון הבריטי "טלגרף" התלווה לאנשי היחידה.

 

עוד חדשות בעולם :

ילד בן 9 נלחם בתנין: "תפסתי לו את הלסת"

דאעש רצח 500 יזידים: "ילדים נקברו בחיים"

איראן: מטוס התרסק לאחר המראה, '48 נהרגו'

הילדה ש"מתה" בצונאמי ב-2004 שבה הביתה

 

חברי היחידה צריכים להתמודד לא רק עם איום הנגיף עצמו, שעדיין נמצא בגופות מתות ועלול להדביק אחרים, אלא גם עם התושבים המקומיים.

עבורם, ביקור של אנשים בחליפות מגן הרמטיות ובמסכות הוא המקבילה המודרנית לסימון האות X על דלתות במהלך "המגפה השחורה" של אירופה.

 

"הותקפנו פעמים רבות על ידי אספסוף", סיפר ראש יחידת הקברנים המיוחדת מרק קורוויאן, שנושא על ראשו צלקת מהיתקלות אחרונה שהייתה לו עם המקומיים. אלא שעתה הצוות שלו זוכה לליווי משטרתי. "הליווי המשטרתי עוזר, אבל עדיין מדובר בעבודה מסוכנת".

 

פינוי גופת קורבן אבולה מבית החולים סנט פול במונרוביה, ליבריה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פינוי גופת קורבן אבולה מבית החולים סנט פול במונרוביה, ליבריה(צילום: EPA)
בעיירות הפחים של ליבריה, שבהן יש משקל גדול לסטיגמות ודעות קדומות, רבים מייחסים את התפרצות האבולה והתסמינים שלה לעבודה של רוחות רעות ולא לווירוס. כך או כך, משפחות של אנשים שעומדים לאבד את חייהם מאבולה מנודות לעתים קרובות מן החברה.

 

"התושבים חושבים שמשהו לא בסדר איתנו"

"האנשים כאן התגודדו סביבנו והביטו בנו בצורה מוזרה", סיפר אדם שאיבד את בת משפחתו ססיליה. "נראה שהם חושבים שיש משהו לא בסדר איתנו". כמו משפחות שכולות רבות אחרות שאותן ביקר צוות הקברנים, קרוב המשפחה מסרב לומר שססיליה מתה מאבולה. האבחנה שלו היא שהיא מתה מסיבוכים בעקבות פציעת ירי מ"מלחמת העולם השלישית", השם שהעניקו הליברים לקרב העקוב מדם ב-2003 שהביא לנפילת משטרו של הרודן צ'רלס טיילור.

 

אפשר להידבק באבולה גם מגופה. פינוי קורבן ברחוב וירג'יניה במונרוביה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אפשר להידבק באבולה גם מגופה. פינוי קורבן ברחוב וירג'יניה במונרוביה(צילום: EPA)

מסירים את החליפות מדי 45 דקות בגלל החום הגבוה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מסירים את החליפות מדי 45 דקות בגלל החום הגבוה(צילום: EPA)

 (צילום: AFP  ) (צילום: AFP  )
(צילום: AFP )

טיפה זעירה של נוזל גוף מספיקה להדביק אדם באבולה, אבל ליחידת הקברנים אין ברירה, והם לוקחים סיכון מאחר שהמגע עם גופות המתים הוא בלתי נמנע מבחינתם. מסיבה זו הם נוקטים אמצעי זהירות קפדניים ועוטים בין היתר מסכות לבנות, כפפות, חליפות הרמטיות וחפתים הכרוכים בסרט דביק כדי להבטיח את אטימותם. למי שתוהה, לבישה של החליפה המיוחדת נמשכת כ-20 דקות. הטמפרטורות בתוך החליפות גבוהות במיוחד עד שמי שלובש אותן חייב להסיר אותן מדי 45 דקות.

 

"כשאתה מרים את הגופות, לעתים קרובות דולף מהן נוזל החוצה", סיפר קורוויאן. "אתה חייב להיות מאוד זהיר".

 

הקברנים ביחידה המיוחדת מסורים מאוד לעבודתם. אחרת, לא היו רואים אותם ברחובות. בניגוד אליהם, עובדי בריאות רבים אחרים בליבריה פחדו מאימת האבולה ולא הופיעו לעבודה - דבר שהוביל לשיתוק מערכת הבריאות דווקא בתקופה שבה היא נדרשת ביותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
עבודה מסוכנת. הקברנים בפעולה במונרוביה
צילום: EPA
מומלצים