שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

הילרי קלינטון: היחס העולמי לישראל לא הוגן

"אי אפשר לזלזל באנטישמיות לנוכח מה שקורה כיום באירופה", "חמאס מנהל מלחמת יחסי ציבור בעזה" - המועמדת האפשרית לנשיאות ארה"ב יוצאת לקרב הגנה על ישראל. "גם אנחנו שגינו ופגענו באזרחים, אך חמאס אחראי"

הילרי קלינטון בקרב הגנה על ישראל. בראיון לעיתונאי ג'פרי גולדברג במגזין האמריקני The Atlantic מזכירת המדינה האמריקנית לשעבר ומי שמסתמנת כמועמדת לנשיאות ארה"ב מאשימה את אירופה באנטישמיות ואת חמאס בניהול מלחמת יחסי ציבור ובגיוס עיתונאים המסקרים את המלחמה בעזה למטרותיהם.

 

עוד חדשות בעולם :

מאחורי מסכה: אלה הקברנים האמיצים בעולם

אש על דאעש. לארה"ב יש דֶּזָ'ה ווּ של מלחמה

על האש קדמוני: מה אכלו הניאנדרטלים?

 

"אני חושבת שישראל עשתה מה שהיה עליה לעשות בתגובה לירי הרקטות. לישראל יש זכות להגן על עצמה. הצעדים שהחמאס נקט לשיגור רקטות, לבניית מתקני פיקוד ושליטה ולחדירה במנהרות לאזורים אזרחיים, הפך את התגובה של ישראל לקשה", טוענת קלינטון בראיון ארוך שמתפרש על כ-8,000 מילים במגזין הנחשב.

 

קלינטון אומרת כי ישראל, כמו ארה"ב, היא מדינה דמוקרטית המנסה למנוע פגיעה באזרחים וטועה. "גם אנחנו, שניסינו להיות זהירים ככל האפשר בפגיעה במטרות כדי למנוע פגיעה באזרחים, עדיין עשינו שגיאות", העידה. "אני לא מכירה אומה, לא משנה מהם הערכים שלה - ואני חושבת שמדינות דמוקרטיות מפגינות ערכים טובים יותר במצבי עימות - שאינה עושה טעויות, אבל בסופו של דבר האחריות היא על חמאס".

 

היא אינה משוכנעת שסיפור הפגיעה בבית הספר של האו"ם ברפיח, כפי שפורסם בעולם, הוא הסיפור האמיתי. "זה בלתי אפשרי לדעת מה קרה בערפל הקרב. היו דיווחים שזה לא היה בדיוק בית הספר של האו"ם שהופגז, אלא זה יעד בסמוך אליו, שממנו נורו רקטות. אני חושבת שלעתים קרובות, הכאב הוא בגלל מה שרואים בסיקור עצמו - מראות הנשים והילדים - וזה מקשה מאוד להגיע לאמת. אין לי ספק שחמאס יזם את העימות, כך שהאחריות נופלת על ההחלטות שחמאס קיבל".

 

קלינטון מספרת כי היא עוקבת אחר הסיקור התקשורתי על סוריה, אוקראינה והפלת המטוס המלזי ועוד וקובעת כי "אפשר לראות תגובה בינלאומית עצומה נגד הזכות של ישראל להגן על עצמה והדרך שבה ישראל מגנה על עצמה. התגובה אינה במקומה ואינה הוגנת". היא מציינת כי "אי אפשר לזלזל באנטישמיות, במיוחד לנוכח מה שקורה כיום באירופה. יש יותר הפגנות נגד ישראל ובהיקפים גדולים לעומת הפגנות נגד רוסיה אחרי שזו כבשה חלק מאוקראינה, או סיוע לבדלנים שהפילו מטוס אזרחי. כך שמשהו אחר קורה כאן, אחר ממה שאתה רואה בטלוויזיה".

 

"לנהל מו"מ עם ביבי זה לא קל"

קלינטון מאשימה את החמאס בבימוי העימות. "מה שאתה רואה זה בעיקר מה שחמאס מאפשר לכתבים המערבים לדווח מעזה. זוהי בעיה ישנה של יחסי ציבור והסברה שיש לישראל. יש שכבות עמוקות של איבה ואנטישמיות כלפי ישראל, משום שהיא מדינה רבת עוצמה עם צבא יעיל באמת. חמאס מציג את עצמו כמגן זכויות הפלסטינים וזכותם למדינה משלהם".

 

הילרי קלינטון סבורה כי נוכח האיסלאם הקיצוני העולה במזרח התיכון, קשה לישראל

 להגיע להסכם על הגדה המערבית. "מה שאני אומרת לאנשים זה שאם הייתי ראש ממשלת ישראל, הייתי רוצה שליטה על הביטחון. עם מה שקורה בסוריה ובעיראק, זהו איום אחד גדול. כך שראש הממשלה נתניהו לא יכול לעשות את זה במצפון שלם. אם זה היה יצחק רבין או ברק במקומו - ודיברתי על זה עם אהוד - הם היו דורשים רמה של ביטחון לתקופה".

 

קלינטון אומרת שבשיחותיה עם אבו מאזן הוא הסכים לשש, שבע וגם שמונה שנים של נוכחות של צה"ל ועכשיו הוא נסוג לשלוש שנות נוכחות של צה"ל על הירדן. "הבאתי את נתניהו להסכים מנוכחות צבאית תמידית לנוכחות צבאית עד 2025". ניתן אולי לשמוע בדבריה ביקורת מסוימת על מזכיר המדינה הנוכחי, ג'ון קרי. "לנהל מו"מ עם ביבי זה לא קל, כך שאנשים הופכים למתוסכלים ומאבדים קשר עם מה שאנחנו מנסים להשיג כאן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים