שתף קטע נבחר

צילום: AFP

דאעש ליד הבית: "רוצים שנמות איתם". ראיון

בשידור חי באולפן ynet מהאזור הכורדי בעיראק, סיפר שאהלו נאנקאלי על הפחד מארגון הג'יהאד המחריד שעורף ראשים, קובר אנשים בחיים - ומתקרב לביתו: "הזוועות שאתם רואים לא קרובות אפילו למה שקורה במציאות". דאעש מסמן בתי נוצרים באות נ', לקראת רציחתם

גם בשעות אלה ממשיכה להתחולל בעיראק דרמה שעשויה להשפיע על פני המזרח התיכון כולו בשנים הבאות. ארגון "המדינה האיסלאמית" (הידוע גם בכינוי "דאעש") ממשיך במסע הכיבושים שלו, שכולל כבר אזורים נרחבים בעיראק ובסוריה, תוך שהוא רוצח נוצרים ויזידים ומחיל את חוקי השריעה ב"חליפות האיסלאמית" שעל הקמתה הכריז. בינתיים הודיע בצהריים (יום ב') גורם אמריקני רשמי כי ארה"ב החלה לחמש באופן ישיר את הכורדים, הנלחמים בדאעש.

 

עוד חדשות בעולם :

 

הבוקר שוחח אטילה שומפלבי בשידור חי באולפן ynet עם שאהלו נאנקאלי, בן המיעוט הכורדי הגדול שחי בכורדיסטן העיראקית, חבל ארץ שנהנה במשך שנים מאוטונומיה בצפון המדינה. כוחות הביטחון הכורדיים, "הפשמרגה", הם אחד הכוחות המשמעותיים ביותר שנלחמים באנשי "המדינה האיסלאמית", ומנסים להגן גם על הנוצרים והיזדים הנמלטים מאזורי הכיבוש של דאעש לעבר האוטונומיה הכורדית.

 

"כאן, באזור הכורדי של עיראק שבו אני גר, החיים נורמליים ואנשים הולכים לעבוד", הוא מספר, "מוסדות הממשלה פתוחים ואנשים חוגגים בלילה, אבל בפאתי כורדיסטן - שם קיימת הבעיה". כשנשאל על מעשיו האכזריים של דאעש השיב: "אני בטוח שראית תמונות בתקשורת, אבל זה אפילו לא קרוב למה שקורה במציאות".

נאקאלי אומר ש"המדינה האיסלאמית" הוא הרבה יותר מ"ארגון טרור": "הם מדינת טרור. הם מצוידים בארטילריה רבה, והשאלה היחידה שמעסיקה אותם היא כמה אנשים חפים מפשע הם ייקחו איתם כשהם ימותו. זו מדינה אכזרית שהורגת חפים מפשע, מה שקורה כאן הוא רצח עם".

מניפים את דגלי דאעש בראקה שבסוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
מניפים את דגלי דאעש בראקה שבסוריה(צילום: AP)

"המדינה האיסלאמית", ארגון שנקרא עד לשינוי שמו בחודש שעבר "דאעש" (ראשי התיבות בערבית של "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט"), הוא האיום הביטחוני הגדול ביותר שאיתו התמודדה עיראק מאז נפילת סדאם חוסיין ב-2003. הוא רשם שורה של כיבושים בצפון עיראק והגיע עד לסכר גדול. הוא גם כבש שדה נפט חמישי ושלוש עיירות נוספות אחרי שהביס כוחות של הכורדים באזור האוטונומי הכורדי בעיראק. היום כבש "המדינה האיסלאמית" גם את העיר ג'לאוולה, 115 קילומטרים צפונית-מזרחית מבגדד, אחרי שהביס את הכוחות הכורדיים.

מוציאים להורג, עורפים ראשים, קוברים בחיים. דאעש (צילום: AP) (צילום: AP)
מוציאים להורג, עורפים ראשים, קוברים בחיים. דאעש(צילום: AP)
 

ארגון "המדינה האיסלאמית", הדוגל באיסלאם סוני מהסוג הנוקשה ביותר, רואה בשיעים - המהווים רוב בעיראק - כופרים בני מוות. לדברי ממשלת עיראק, הארגון רצח כבר מאות מבני המיעוט העיראקי היזידי, תוך שהוא קובר את חלקם בחיים וחוטף נשים כדי למסור אותן לעבדות. אלפי יזידים נמלטו בשבוע האחרון להר סינג'ר, בסמוך לגבול הסורי, שם הם מסתתרים מפני הג'יהאדיסטים.

 

מרחץ הדמים בעיראק עשוי להגביר את הלחץ על מעצמות המערב לפעול ביתר שאת כדי לסייע לעשרות אלפי האנשים, בהם רבים שהם בני מיעוטים אתניים ודתיים, שנמלטו מפני "המדינה האיסלאמית". בימים האחרונים החל צבא ארה"ב להפציץ מהאוויר מטרות של הארגון הג'יהאדיסטי הקיצוני, שלוש שנים אחרי שנסוג מעיראק. מטרות שהופצצו בין השאר הן משאיות נשק של "המדינה האיסלאמית" ליד ארביל, בירת המחוז הכורדי האוטונומי שנהנה מיציבות יחסית בעשור אחרון, בשעה שבאזורים אחרים בעיראק התחוללה לחימה קשה.

הג'יהאדיסטים של המדינה האיסלאמית מוציאים להורג עיראקים בשוחות (צילום: AP) (צילום: AP)
הג'יהאדיסטים של המדינה האיסלאמית מוציאים להורג עיראקים בשוחות(צילום: AP)
 

האות נ' על בית של נוצרים בעיראק ()
האות נ' על בית של נוצרים בעיראק

ארגון "המדינה האיסלאמית", ששמו "דאעש" הוא ראשי התיבות בערבית של "המדינה האסלאמית בעיראק ובלבנט", שואף להקים חליפות איסלאמית מעיראק ועד לבנון. לוחמיו נמצאים כעת במרחק של 30 דקות נסיעה בלבד מארביל הכורדית. אחרי שהשקיעה יותר משני טריליון דולר במלחמה של בעיראק ואיבדה אלפי חיילים שנהרגו, ארה"ב צריכה למצוא כעת דרך להתמודד עם הארגון, שנחשב קיצוני אפילו יותר מאל-

קאעידה ושאיים כבר כי בכוונתו להגיע עד לבגדד.

 

דאעש כבר יצר לעצמו תדמית - מוצדקת, כמובן - של ארגון חסר רחמים שעורף ראשים, מוציא להורג, אונס וקובר בחיים. אבל מעשי האזהרה השקטים שלו מפחידים לא פחות: משפחות נוצריות במוסול שנכבשה ביוני על-ידי "המדינה האיסלאמית" מספרים כי אנשי הארגון מסמנים על בתיהם של נוצרים את האות נ' בערבית, סמל למילה "נסארין" - כינוי לנוצרים. זהו אות אזהרה לנוצרים, שאנשי דאעש העמידו בפניהם ברירה איומה: להתאסלם או למות. כדי להסיר ספק, הם מבהירים להם באמצעות הסימון: אנחנו יודעים היכן אתם נמצאים, ונבוא איתכם חשבון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאהלו נאנקאלי בשידור החי של ynet
מומלצים