שתף קטע נבחר

שעות לתום הפסקת האש - שרי הקבינט אינם יודעים דבר

הפסקת האש עומדת לפקוע בחצות, אך עדיין לא ברור אם הצדדים הגיעו להסכם. שרי הקבינט לא עודכנו בדבר פרטי המשא ומתן. ראש המשלחת הפלסטינית לקהיר ציין כי השיחות להיום הסתיימו, אך לא פירט. גורמים במשלחת הפלסטינית: "הישראלים עזבו". הנייה: "לא יסחטו אותנו"

האם השקט יישמר? ראש המשלחת הפלסטינית לשיחות המשא ומתן בקהיר, עזאם אל-אחמד, אמר הערב (יום ד') שהשיחות להיום הסתיימו. הוא לא ציין אם הצדדים הגיעו להסכמה. גורמים במשלחת הפלסטינית עדכנו במקביל כי "המשלחת הישראלית עזבה והיא בדרכה חזרה לישראל. המשלחת הפלסטינית, שהתכנסה לפגישה פנימית, תערוך מסיבת עיתונאים הערב ב-21:30 ותמסור הודעה על תוצאות המשא ומתן".

 

כמה שעות בלבד לפני שיפוג מועד הפסקת האש אמר סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, כי "הפסקת אש קבועה תושג על ידי הסרת המצור מרצועת עזה". בכיר חמאס הזהיר את ישראל ואמר: "האיומים של מנהיגי ישראל מגבירים את הדבקות שלנו בדרישות של העם שלנו ובראשן הסרת המצור". הנייה אמר עוד כי חמאס תומך במשלחת הפלסטינית בקהיר וציין בהקשר זה: "אנחנו בטוחים שהמשלחת לא תסכים שיסחטו אותה". 

חברי המשלחת הפלסטינית בקהיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חברי המשלחת הפלסטינית בקהיר(צילום: רויטרס)

פחות מארבע שעות לפני תום הפסקת האש התברר כי שרי הקבינט לא עודכנו לטענתם על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו בדבר פרטי המשא ומתן בקהיר. חבר הקבינט השר נפתלי בנט גיבש ארבעה פרמטרים, שלפיהם יסכים לתמוך בהסדרה עם חמאס: העברת כספים לחמאס תהיה רק בתנאי שהוא יועבר למנגנונים אזרחיים תחת פיקוח, גופות החיילים אורון שאול והדר גולדין יושבו, לישראל תהיה זכות מוגדרת לפעול בעתיד והרשות הפלסטינית תעצור מיידית את הפעולות המשפטיות בזירה הבינלאומית.

 

הסיכוי להשגת הסכם בקהיר עוד הערב לפני פקיעת מועד הפסקת האש בחצות הוא נמוך מאוד. לפיכך השאלה המרכזית כעת אינה אם הצדדים יגיעו הערב להסכם, אלא אם הצדדים יגיעו לסיכום על הארכת הפסקת האש פעם נוספת וחזרה למשא ומתן על דרישות שני הצדדים, או שהמשא ומתן יתפוצץ והצדדים ישובו לסבב הסלמה צבאי נוסף.

 

מי שמערים את הקשיים על הארכת הפסקת האש שצפויה להסתכם ב-72 שעות הוא חמאס. מי שלוחץ בחמאס על חזרה לסבב נוסף כדי לזכות בנקודות נוספות היא הנהגת חמאס-חו"ל. עדיין לא ברור אם חמאס מטפס על סולם גבוה כאמצעי לחץ על ישראל ומצרים בשעות האחרונות של הפסקת האש, או מתוך הבנה שחתימה על ההסכם הנוכחי לא יספק לארגון את ההישגים שרצה.

 

אפשרות נוספת היא שהאמירות הפסימיות והלוחמניות יגיעו עד לפעילים הצבאיים בשטח שעלולים להפר את הפסקת האש לקראת סיומה גם בלי אישור רשמי לכך, ולגרום בכך להידרדרות המצב.

 

"ברשות הפלגים קלפים עוצמתיים" 

בתוך כך, דובר "חטיבות צלאח א-דין" (הזרוע הצבאית של ארגון "ועדות ההתנגדות העממית"), אבו-מג'אהד, אמר: "ברשותם של הפלגים הפלסטיניים יש קלפים עוצמתיים, והם יבואו לכדי שימוש אם התביעות שלנו בקהיר לא ייענו. אם ישראל תמשיך בסחבת, שדה המערכה ישוב ויאמר את דברו".

 

לפני סיום הפסקת האש העביר צה"ל כוחות משטחי הכינוס לשטחי ההיערכות סמוכי הגבול עם רצועת עזה. מדובר בצוותי שריון, הנדסה וחי"ר, שנשארו בכוננות באזור. בנוסף מגויסים בצו 8 חיילי מילואים לחטיבות הסדירות.

 

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, הדגיש הערב כי צה"ל מוכן להמשך המערכה מול חמאס. כחמש שעות לפני תום הפסקת האש אמר גנץ: "נדרשנו להקרבה של 64 חללים וייתכן שעוד נידרש. אפשר שלא תם ואפשר שעדיין לא נשלם".

 

גנץ אמר עוד כי "נמשיך לפעול ולהגן ונהיה נכונים בכל שיטה ובכל זמן. חמאס, שהחל את המסכת בחטיפת הנערים, מרגיש את גודל טעותו. נהיה נכונים מולו גם בימים שיגיעו".


פורסם לראשונה 13/08/2014 19:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מאיים. הנייה
צילום: רויטרס
מומלצים