שתף קטע נבחר

צילום: AFP

פליטים שברחו מדאעש: "השכנים רצחו אותנו"

יזידים שברחו מהג'יהאדיסטים האכזריים מגיעים למחנות הפליטים מוכי הלם. הם מספרים שכשדאעש הגיעו לכפריהם, השכנים הסונים בגדו בהם. "חבר ילדות שלי מסתובב איתם ומספר להם מי יזידי ומי לא", סיפר צעיר מותש. אחרים: "גופות מוטלות ברחובות, ההורים שהשארנו מאחור לא עונים בטלפון"

גורמים אמריקניים רשמיים אמרו אתמול (יום ה') שכ-4,500 בני אדם נותרו על הר סינג'ר בעיראק, שאליו נמלטו בשבוע שעבר המונים מבני המיעוט היזידי, שהג'יהאדיסטים מארגון הטרור "המדינה האיסלאמית" (דאעש) כבשו את כפריהם והחלו להרוג בהם משום שסירבו להתאסלם. לפי הערכות ארה"ב, כמחצית מהיזידים שנותרו על ההר הם רועי צאן שחיו שם עוד לפני הבריחה הגדולה, ואינם רוצים להתפנות.

 

עוד חדשות בעולם :

 

פחות משבוע אחרי שארה"ב החלה להפציץ מטרות של דאעש בעיראק, לראשונה מאז הנסיגה האמריקנית מהמדינה ב-2011, מסר אתמול הפנטגון כי לאלפי יזידים על ההר התאפשר לעזוב בלילות האחרונים. מצבם של אלה שנותרו שם כעת נחשב טוב יותר ואינו מצריך סיוע חירום.

 

אבל בעוד הדרמה באזור ההר הולכת ופוחתת, מימדי האימה שהביאו אנשי דאעש ליזידים רק הולכים ומתבררים ככל שעוד ועוד עקורים יזידים מגיעים לאזור הכורדי, שם הם זוכים לטיפול והגנה. תושבים יזידים שנמלטו מכפריהם שנכבשו על-ידי דאעש סיפרו כי אפילו שכניהם הניפו נגדם נשק והתייצבו לצד התוקפים. הם סיפרו כי השכנים מסרו לדאעש מידע על אנשי המיעוט היזידי וסייעו לג'יהאדיסטים לכבוש את האזור.

 

"הג'יהאדיסטים הלא-עיראקים היו אפגנים, בוסנים, ערבים ואפילו לוחמים בריטים ואמריקנים", סיפר סבאח חאג'י חסן, יזידי בן 68 שהצליח לברוח ממרחץ הדמים של דאעש, "אבל הרציחות הגרועות ביותר היו מצד האנשים שחיו בקרבנו, השכנים המוסלמים הסונים שלנו". חסן, שזקן לבן מעטר את פניו, סיפר: "שלושה שבטים סוניים שהיו שכנינו הצטרפו לדאעש, קיבלו מהם נשק כבד וסיפרו להם מי יזידי ומי לא. השכנים שלנו הפכו את הכיבוש של דאעש לאפשרי".

כורדים מחלצים פליטים מהאזור הכבוש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כורדים מחלצים פליטים מהאזור הכבוש(צילום: רויטרס)

שיירה יזידית בדרך למחנות הפליטים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שיירה יזידית בדרך למחנות הפליטים(צילום: רויטרס)
ארגון "המדינה האיסלאמית" קנה לעצמו בחודשים האחרונים מוניטין של אחד הארגונים האכזריים ביותר שידעה האנושות. שמו המקורי הוא "המדינה האיסלאמית של עיראק והלבנט" (שם שראשי התיבות שלו בערבית הם דאע"ש). הארגון שואף להקים חליפות איסלאמית כמו זו שהייתה קיימת לפני יותר מאלף שנה, ולהחיל בה את הנוסח הקיצוני ביותר של השריעה, ההלכה האיסלאמית.

 

מאז יוני כבש דאעש שטחים נרחבים בעיראק ובסוריה, ואז הכריז על הקמת החליפות שלו, שאותה הוא מבקש כעת להרחיב. בדרך מחסל הארגון הסוני חיילים סורים ועיראקים, אנשי ארגוני ג'יהאד אחרים וגם סתם אזרחים מהשורה - שיעים, עלווים, נוצרים, יזידים או סונים שאינם סרים למרותו. הוא משתמש בשיטות אכזריות במיוחד הכוללות עריפת ראשים, צליבה וקבורה בחיים. בכל העולם הביעו תדהמה מאכזריותו של דאעש, ואחרי שארצות הברית שלחה סיוע צבאי דחוף לעיראק כדי לעצור את התקדמותו, גם מדינות אחרות באירופה בוחנות כעת סיוע שיביא לעצירתו.

 

לקחו אפילו את הילדות

ההתקפה של דאעש על הכפרים של היזידיים באזור הר סינג'ר החלה לפני כשבועיים. מחמוד חיידאר, יזידי בן 28 שהצליח גם הוא להימלט מידי הג'יהאדיסטים, סיפר אתמול: "השבטים הסוניים באזור שלנו קיבלו מדאעש אפשרות לבחור: או שהם ישתפו איתם פעולה או שהם ייהרגו. אז הם הצטרפו אליהם". חיידר היה חבר בכוחות הביטחון של עיראק בעבר, ומספר: "כל עיראקי יודע כיצד לתפעל נשק, אז אנשי השבטים לא היו זקוקים לאימונים. דאעש נתנו להם כלי נשק כבדים, כלי רכב משוריינים, רובי קלצ'ניקוב ומטולי RPG שהם לקחו מצב עיראק".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

עדויותהם של היזידים האלה נגבו בסמוך למחנה מעבר שמפעילים הכורדים עבור הפליטים. חיידר מספר שאפילו חבר ילדות שלו הצטרף לדאעש: "הייתי המום. דאעש עשו לו שטיפת מוח והוא התחיל למסור מידע - מי יזידי ומי לא. אם הם היו מוצאים אותי - הייתי מוצא להורג מיד".

 

כמה מהעקורים מסרו עדויות איומות - כיצד הג'יהאדיסטים של דאעש רדפו אחרי יזידים שנמלטו ברחובות, ירו בחלקם למוות וחטפו אחרים. "הם לקחו את כל הנשים במשפחתי, אפילו את הילדות הקטנות", סיפר חמיד קורדו. חודיידה חוסיין, בן 46, העיד: "היו גופות בכל מקום בכפר שלי. הם נתנו לאנשים אולטימטום - תצטרפו לאיסלאם או תמותו". לדבריו היה זה אולטימטום בן 72 שעות, שאחריו החלה הבריחה הגדולה.

 (צילום: AFP ) (צילום: AFP )
(צילום: AFP )

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פליטים יזידים שנמלטו מחרבם של הג'יהאדיסטים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פליטים יזידים שנמלטו מחרבם של הג'יהאדיסטים(צילום: רויטרס)
 

צעיר אחד, בן 18, נשמע במצוקה קשה כשדיבר על היעלמות אביו, אחיו ושני דודיו. "היו להם רובים והם החליטו להילחם בדאעש כל עוד יש להם תחמושת. הם ידעו שהם יפסידו אבל קיוו שהם יוכלו לתת לאחרים זמן לברוח", סיפר הצעיר, סיבסחה חדור. "ניסיתי להשיג אותם בטלפון.

מישהו ענה ואמר שהם בידי דאעש. עכשיו הטלפונים שלהם עדיין מצלצלים אבל אף אחד לא עונה".

 

עשרות אלפי יזידים הצליחו להגיע לאזור הכורדי האוטונומי שבצפון עיראק, אבל המתקפה של דאעש וההימלטות הדרמטית מבתיהם קשים להם מאוד. "הם חטפו את אשתי ושתיים מהאחייניות שלי. הם עשו הכול כדי לשים קץ לקהילה שלנו בעיראק", סיפר חודיידה בקר, בן 35. "הם אומרים שאנחנו כופרים, אבל תראה איך הם מתנהגים. הם הכופרים האמיתיים".

 

בינתיים בשורות מעודדות הגיעו אתמול לעיראק - סוף סוף - מהזירה הפוליטית. ראש הממשלה היוצא, נורי אל-מליכי, הסכים לוותר על תפקידו ולאפשר את מינויו של חיידר אל-עבדי לראש הממשלה החדש. כך דיווחה הטלוויזיה העיראקית. בימים האחרונים סירב אל-מליכי לפנות את כיסאו למרות שהתגבשה קואליציה התומכת במינויו של אל-עבדי, והתקווה כעת היא שהקמת הממשלה החדשה וייצוב המערכת הפוליטית יאפשרו לעיראק להתמקד בהתמודדות עם האתגר הביטחוני העצום שניצב בפניה.


פורסם לראשונה 14/08/2014 23:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ילדה יזידית שחולצה מאזור סינג'ר הכבוש
צילום: רויטרס
מומלצים