שתף קטע נבחר

על שולחן המו"מ: הסכם תמורת שיקום ופיתוח תמורת פירוז

מקורות פלסטיניים המעורים במו"מ אמרו ל-ynet כי ההסכם שעומד על הפרק כולל שני חלקים: שקט תמורת שיקום ובמועד מאוחר יותר הקמת תשתיות בתמורה לפירוז. המטרה הריאלית: עצירת ההתעצמות של חמאס

הפלסטינים מגלים אופטימיות באשר לאפשרות שבמהלך הפסקת האש הנוכחית יגיעו שתי המשלחות להסכם קבוע. מקורות המעורים בפרטי המשא ומתן אמרו ל-ynet כי מסתמן שהצדדים הולכים לחתום על נוסחה שכוללת שתי התניות בסיסיות שצפויות להתקיים באופן מדורג.

 

הערכות בצוות המו"מ הפלסטיני: המלחמה מאחורינו

 

הראשונה - הסכם תמורת שיקום: כלומר, חתימה על הסכם רגיעה שיבטיח לפלסטינים את שיקומה של רצועת עזה ואישור לקיום פרויקטים בינלאומיים שמטרתם לבנות מחדש במקום ההרס שנותר ברצועה בעקבות המבצע. השנייה (שמתוכננת לשלב מאוחר יותר) - פיתוח תמורת פירוז: כלומר, הקמת תשתיות גדולות שיפתחו את רצועת עזה תמורת פירוז. עם זאת, לא ניתן לפרש את משמעותו של הפירוז במקרה הנוכחי כהתפרקות מוחלטת של הפלגים הפלסטיניים מנשקם.

 

המטרה הריאלית היא עצירת יכולת ההתעצמות הצבאית של הפלגים הפלסטיניים ובראשם חמאס והג'יהאד האיסלאמי. מצרים מנסה לייצר משוואה שבה לחמאס לא תהיה יכולת ייצור עצמי של נשק ורקטות באמצעות הברחות של חומרי גלם לתוך רצועת עזה דרך מנהרות ההברחה ברפיח. בדרך זו מצרים (בתמיכה ישראלית) חונקת, דה פקטו, את יכולת הייצור העצמי של חמאס.

ההרס ברפיח אחרי הפצצת חיל האוויר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ההרס ברפיח אחרי הפצצת חיל האוויר(צילום: AFP)

בשל העובדה שהפירוז ברצועה יהיה מוגבל - כך גם הפיתוח בה יהיה מוגבל בהתאמה:

לא יוקם שם שדה תעופה בטווח הנראה לעין וגם נמל או מעבר ימי יהיה תחת פיקוח ומשקיפים שתפקידם יהיה לדאוג שחמאס אינו מנצל זאת לצורך התעצמות צבאית.

 

בצד הפלסטיני טענו אתמול בפומבי כי הדיון על הנמלים יחל בעוד חודש - אחרי שהצדדים יצליחו לייצב את הרגיעה וישובו לשגרה. ייתכן שהדיון על כך אכן יחל חודש אחרי ההסכם, אך ההתקדמות שלו תהיה איטית הרב יותר וייקח זמן רב עד אשר יגובשו ההסכמות עליו. במזרח התיכון לזמן יש את הדינמיקה שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים