שתף קטע נבחר

תקוות האינדיאנים המבודדים: "ימציאו עצמם מחדש"

ד"ר עו"ד מיכל סגל-ארנולד, שחייתה בקרב שבטים אינדיאניים בארה"ב, הסבירה כי חברי השבט שעברו לברזיל לא יכלו לסוחרי הסמים: "הכוחות הכלכליים ביערות חזקים מכדי לאפשר לאנשים שם להמשיך לחיות כמו שחיו"

"הסיכוי שלהם לשרוד ביערות הוא אפסי, אבל השבט הזה יצטרך להמציא את עצמו מחדש". שבט אינדיאני מבודד שחי באמזונס בפרו יצר קשר בשבוע שעבר עם הרשויות בברזיל מחשש שמבריחי סמים וכורתי עצים מבריחים אותם מביתם ביער. מה סיפורו של השבט, מדוע יצר לראשונה קשר עם האוכלוסייה שסובבת אותו ומה הסיכויים לשרוד?

 

"מה שקרה כאן הוא שכריתת היערות וסוחרי הסמים הגיעו כנראה עד לפתח ביתו של השבט וכרגע הוא מבקש עזרה", אומרת ד"ר עו"ד מיכל סגל-ארנולד, מומחית לעולמם של האינדיאנים בארה"ב ובאמריקה, שחייתה ב-1997 אצל שבטי הסו שבמינסוטה ובדקוטה ואצל שבט אוג'יבוויי שבצפון ארה"ב ובדרום קנדה.

 

לדברי סגל-ארנולד, "עד כה הדברים האלה לא הגיעו לפתח ביתם ולכן עד עכשיו לא נלחמו. כעת הם מנסים לגייס עזרה. אולם חשוב להבין שהסחר בסמים בדרום אמריקה הוא כלכלה מאוד נרחבת. מדובר שם בקרטלים עצומים ובארגונים שיש להם הרבה מאוד כוח. יהיה לאינדיאנים קשה מאוד לעצור אותם".

 

המומחית ציינה עוד כי פנייתם של בני השבט לרשויות בברזיל נועדה "לבקש הגנה, שלא יכרתו את היערות לידם, שידירו את סוחרי הסמים מהאזור ושייתנו להם לחיות כפי שהם רוצים. אבל אנחנו יודעים שזה קרב אבוד, אנחנו רואים מה קרה לילידים בכל העולם".

חברי השבט ()
חברי השבט

סגל-ארנולד הוסיפה כי "האינדיאנים בארה"ב לא נכחדו, אבל התרבויות שלהם המציאו עצמן מחדש. החל מגילוי אמריקה המערביים האירופיים דוחקים את רגלי המקומיים, שרוצים לחיות בהרמוניה עם הטבע, לא לנצל יותר מדי. מה שהאירופים עשו מקדמת דנא, מאז שהגיעו לאמריקה, לאוסטרליה ולאפריקה, הוא תמיד לנסות לנצל משאבים, אם זה זהב, יהלומים באפריקה ועצים בברזיל".

 

סגל-ארנולד מזכירה כי בזמן שבארה"ב נעשו ניסיונות להכחיד את השבטים האינדיאניים באופן תרבותי, בדרום אמריקה הספרדים הכחידו אותם בצורת רצח עם. "השבטים שנשארו למדו עד היום לחיות במסתור כדי שלא יגיעו אליהם ולא ירצחו אותם", היא אומרת, "וזו הסיבה שעד היום המחשבה שישנם שבטים שלא גילו אותם היא לא נכונה. זו תפישה מאוד רומנטית, רבים היו רוצים שיהיה שבט כזה שחי במסתור ובבידוד, אבל קשה להאמין ששבטים כאלה באמת לא היו גלויים עד כה, במיוחד כשהכול בעולם ממופה ויש לוויינים בכל מקום. השבטים האלה פשוט הצטיינו במסתור, ולמרות שמכירים את העולם שמסביבם, בחרו שלא להצטרף אליו".

 

כמה שבטים חיים כך במסתור?

"קשה להעריך משום שזה לא מספיק מעניין את האוכלוסייה המערבית. הם מעניינים כשהם מפריעים להתפשטות של הכלכלה, לכריית עצים ולסחר בסמים ואז פתאום מתעניינים מה לעשות איתם".

 

מה הסיכויים של שבט זה ושבטים כמוהו לשרוד?

"השאלה מורכבת. אם שואלים מה הסיכויים שלהם להמשיך לחיות ביערות כמו שחיו עד כה, הסיכוי הוא די אפסי כי לא מצליחים להתגבר על סוחרי הסמים ועל כריית העצים באזור. הכוחות הכלכליים הם חזקים מכדי לאפשר לאנשים שם להמשיך לחיות כמו שחיו. אבל הם ימשיכו לקיים את הטקסים, התרבות

 והזהות. גם היהודים לא חיים היום כפי שחיו לפני 2,000 שנה, הזהות כל פעם ממציאה עצמה מחדש, וכך יצטרך גם השבט הזה לעשות".

 

סגל-ארנולד מזכירה גם כי רבים מהשבטים האינדיאניים "יודעים את השפה של האוכלוסייה הסובבת, יודעים להתלבש בחליפות ולשלוח נציגים לאו"ם כדי לעורר דעת קהל על נושאים חשובים. החשיפה שלהם לחברה המערבית היא לא מהיום. לאחר שב-1890 אסרו בארה"ב על קיום הטקסים – חוק שהוסר רק ב-1978, השבטים קיימו את הטקסים במסווה, אבל המשיכו לקיימם והצליחו לשמר את זהותם. על השבטים שאצלם חייתי נאסר לקיים את הריקודים המקודשים המסורתיים, אז הם המציאו תחרות ריקודים, במסגרת החוק, ושימרו את המנהג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תיעוד השבט
צילום: רמי ארנולד
ד"ר עו"ד סגל-ארנולד
צילום: רמי ארנולד
מומלצים