שתף קטע נבחר

שדה קרב במיזורי: המשמר הלאומי הוקפץ

ירי אש חיה והשלכת בקבוקי תבערה הובילו את המושל לגייס כוחות צבא בניסיון לדכא את המהומות שפרצו בעקבות ירי בנער שחור בעיר פרגוסון. נתיחת הגופה העלתה: השוטר ירה בו 6 קליעים מקדימה, שניים פגעו בראשו

בלילה השני לעוצר בעיר פרגוסון שבארצות הברית התרחבו המהומות האלימות, שפרצו בעקבות הירי הקטלני בנער אפרו-אמריקני על ידי שוטר לבן. הפרות הסדר האחרונות הובילו את מושל מדינת מיזורי להורות היום (ב') על הכנסת כוחות המשמר הלאומי של ארה"ב לעיר בניסיון להחזיר את הסדר לרחובות.

 

המושל, ג'יי ניקסון, חתם לאחר חצות על צו ביצועי שהורה על שליחת המשמר הלאומי, כוח מילואים צבאי, ונימק את ההחלטה בדיווחים האחרונים על ירי אש חיה והשלכת בקבוקי תבערה. כתב סוכנות הידיעות רויטרס טען כי התיאור האלים של ההפגנה בבסיס הוראת המושל לא תואמת לעדויות של עיתונאים בשטח.

 

ענני עשן בפרגוסון. טענות לתגובה משטרתית לא מידתית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ענני עשן בפרגוסון. טענות לתגובה משטרתית לא מידתית(צילום: AFP)

מפגין משליך בחזרה רימון עשן. המשטרה: היה שימוש בבקבוקי תבערה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגין משליך בחזרה רימון עשן. המשטרה: היה שימוש בבקבוקי תבערה(צילום: AFP)

כוחות לפיזור הפגנות. מצויידים היטב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוחות לפיזור הפגנות. מצויידים היטב(צילום: AFP)

"הלילה העיבו מעשים אלימים של קבוצה מאורגנת שהולכת וגדלה על יום של תקוות, תפילות והפגנות שקטות", הסביר המושל בהודעתו. לטענתו, רבים מהמפגינים האלימים מגיעים "מחוץ לקהילה המקומית ומהמדינה, ומעשיהם מסכנים את התושבים ובתי העסק בפרגוסון".

 

הרוחות בפרבר של סנט לואיס לא נרגעו הלילה והמונים יצאו להפגין על אלימות משטרתית ואפליה בין-גזעית. פרטים חדשים מאותה תקרית שהובילה לגל המחאה חיזקו את טענת המפגינים על ירי בלתי צודק בנער השחור. התקשורת האמריקנית דיווחה כי נתיחת גופתו של מייקל בראון בן ה-18, שנערכה על ידי מכון פרטי ולא מטעם המדינה, העלתה כי נורה שש פעמים. כל הקליעים נורו לעברו מקדימה, דבר המצביע על כך שלא ניסה להימלט מהשוטר, ולא פחות משני קליעים פגעו ישירות בראשו. ארבעת הקליעים הנותרים חדרו את ידו הימנית.

 

מסמך סיכום נתיחת הגופה שנערכה במכון פרטי:

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בניסיון להרגיע את הטענות על טיוח מטעם הרשויות, הודיע משרד המשפטים האמריקני על החלטתו לבצע נתיחת גופה שלישית. דובר המשרד טען כי בקשה לערוך נתיחה נוספת התקבלה מבני משפחתו של הצעיר, שלא רצו להסתפק רק בבדיקה מטעם המדינה אלא גם מטעם הרשות הפדרלית. משרד המשפטים האמריקני כבר החל להתערב בחקירה המקומית ושלח 40 חוקרי הבולשת (FBI) לגבות עדויות מתושבי השכונה שבה נורה בראון לפני תשעה ימים.

 

המהומות אמש בפרגוסון הגיעו לשיא שלוש שעות לפני תחילת העוצר שהוטל מחצות. שוטרים חמושים היטב באמצעים לפיזור הפגנות הורו למפגינים להתפזר מכביש ראשי בפרבר. רובם נענו, אך קבוצה מצומצמת של כ-100 איש בחרה לעמוד במקום. לאחר קריאות נוספות הגיבו השוטרים והרחוב התמלא בענני גז מדמיע.

לא מספיק? המושל רוצה גם כוחות צבא ברחובות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא מספיק? המושל רוצה גם כוחות צבא ברחובות(צילום: AFP)

"לא רוצים שוטרים-רוצחים בקהילה שלנו" (צילום: AP) (צילום: AP)
"לא רוצים שוטרים-רוצחים בקהילה שלנו"(צילום: AP)

השחורים בפרגוסון דורשים צדק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
השחורים בפרגוסון דורשים צדק(צילום: AFP)

כתב של רויטרס דיווח כי קהל של כ-400 איש שצעד בשקט, וכלל בתוכו משפחות עם ילדים, ספג תגובה לא מידתית של רימוני עשן מצד המשטרה שפיזרה אותם לפני העוצר. "פצצות העשן נורו ללא התגרות מצדנו", טען אחד המפגינים, אנתוני אליס בן 45, "המחאה הונהגה על ידי ילדים על אופניים, ופתאום הם באו ואמרו לנו 'לכו הביתה, לכו הביתה!'". אותו כתב העיד כי שמע ירי אש חיה, אך לא הצליח לבסס מי פתח באש והיכן.

 

אחת מדמויות המפתח בסיפור המתגלגל במיזורי הוא מפקד משטרת התנועה, קפטן רון ג'ונסון, שמונה לפקד על כוחות המשטרה האמונים על פיזור הפרות הסדר. ג'ונסון קיבל את סמכויותיו כדי למנוע מצב שבו המשטרה המקומית - שעליה מוטחת הביקורת - תטפל בדיכוי המפגינים נגדה. להרגעת הרוחות עזרה גם העובדה שג'ונסון הוא אפרו-אמריקני, שאף בחר לצעוד עם חלק מהמפגינים במפגן שקט שנערך ללא הפרות סדר.

 

מפקד המשטרה רון ג'ונסון, מפזר מפגינים ומביע הזדהות עימם (צילום: AP ) (צילום: AP )
מפקד המשטרה רון ג'ונסון, מפזר מפגינים ומביע הזדהות עימם(צילום: AP )

 

הלילה ניסה ג'ונסון להגן על התגובה המשטרתית למחאה.

"בקבוקי תבערה הושלכו לעברנו, היו ירי, ביזה, השחתה ומעשים אחרים של אלימות שללא ספק אינם ספונטניים", נימק ג'ונסון, "לא הייתה לי אלטרנטיבה אחרת מלבד הגברת רמת התגובה שלנו". מוקדם יותר נפגש השוטר הבכיר עם בני משפחת בראון, וסיפר שהחוויה "העלתה דמעות בעיניי ובושה בלבבי".

 

ג'ונסון סיפר לאחר הביקור כי "כאשר כל זה יסתיים, אני אלך לחדרו של בני השחור, שלובש מכנסיים נפולים, וחובש כובע נטוי לצד, ובעל קעקועים בידו – אבל הוא עדיין בני התינוק. כולנו צריכים להודות למשפחת בראון על בנם מייקל. כי המקרה של מייקל הולך לסייע לבנינו להיות גברים שחורים טובים יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
המהומות הלילה בפרגוסון
צילום: AFP
מומלצים