שתף קטע נבחר

לפיד: "צריך ועידה אזורית עם מדינות המפרץ"

שר האוצר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני יאיר לפיד אמר באולפן ynet כי הוא מקדם קיום ועידה בינלאומית שתקדים את ועידת התרומות לעזה בניו יורק. "ללא ועידה שלנו נקבל 'שיקום תמורת כלום'. על חמאס טען כי "הוא לא באמת משבש את השגרה בישראל" וש"לא ניתן לפזר כספי פיצויים לכל העסקים במדינה"

קצת יותר מ-12 שעות לפני תום הפסקת האש, התראיין שר האוצר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני יאיר לפיד באולפן ynet ואמר כי "צריך ועידה אזורית עם מצרים, סעודיה ומדינות המפרץ, בשיתוף פעולה מלא של ארצות הברית. הוועידה האזורית מטרתה להגדיר את המנגנון שאומר 'שיקום תמורת פירוז'".  

 

בעניין הפסקות האש שבאות והולכות, סירב לפיד לקבל את הטענה לפיה החמאס מכתיב את קצב האירועים באזור. "אני חושב שאנחנו שלטנו בקצב, החלטנו מתי נכנסים ומתי יוצאים, מה גובה האש, והיכינו בהם מכה קשה".

 

לפיד הוסיף ואמר כי "יש ניסיון שהמצרים מובילים לייצר שקט. יש לנו דרישות. הדרישה העיקרית שלנו היא ביטחון. אם אתה מסתכל על המשלחת לקהיר כולה מורכבת מאנשי ביטחון מכיוון שהדרישות העיקריות שלנו הן ביטחון תושבי הדרום ושקט לתושבי הדרום".

 

שר האוצר הבהיר כי חייבים לקיים את הוועידה הבינלאומית לפני כינוסה של ועידת המדינות התורמות ב-22 בספטמבר. "אם ניתן לה להתכנס בלי להוביל מהלך מדיני מקדים, תהיה לנו ועידה של שיקום תמורת כלום. אנחנו לא רוצים שיקום תמורת כלום, אנחנו רוצים שיקום תמורת פירוז".

 

על סוגיית הפיצוי לעסקים שנפגעו במהלך המבצע בעזה אמר לפיד בראיון ל-ynet. "זו מלחמה ובמלחמה יש פגיעה. יש קופת פיצויים ואם אנחנו נתחיל לפזר אותה בכל רחבי מדינת ישראל, זה אומר פחות פיצויים לתושבי הדרום. יש לי אמפתיה גדולה לתושבי המרכז ואני מכיר שגם הם נפגעו, אבל אנחנו לא יכולים לשלם הכול לכולם.

 

מאוחר יותר התקיימה ישיבת סיעת "יש עתיד" בתל אביב, שם אמר לפיד: "ועידה אזורית בהשתתפות ארה"ב, האיחוד האירופי, מצרים, הרשות הפלסטינית, ערב הסעודית ומדינות המפרץ תוכל לייצר מתווה משולב של פירוז ושיקום עזה. הכספים שיוזרמו לשיקום ישמשו להחזרת השליטה ברצועה לרשות הפלסטינית ויבטיחו את החזרת השקט לטווח ארוך לתושבי הדרום".

 

בכיר חמאס: "לא תהיה הפסקת אש שלישית"

בינתיים, גם בצד הפלסטיני מתכוננים למועד סיום הפסקת האש הלילה בחצות. על רקע השיחות בקהיר, ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן יגיע היום לקטאר וייפגש מחר עם ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל. אמש טען בכיר חמאס בקהיר, מוסא אבו מרזוק, כי נתניהו דחה את ההצעה המצרית להפסקת אש והמשלחת הישראלית הגישה תיקונים שהשיבו את המצב לנקודת ההתחלה. "נתניהו שבוי בסתירות פנימיות", אמר אבו מרזוק. "הוא נכנס למלחמה והפסיד בה ולא השיג את המטרות שהציב". לדברי אבו מרזוק, לא תהיה הפסקת אש בפעם השלישית. "המשלחת הפלסטינית לא תוותר על אף אחד מזכויות העם שלנו".

משעל ואבו מאזן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
משעל ואבו מאזן(צילום: EPA)

שולח מסר לנתניהו. מוסא אבו מרזוק (צילום: AFP PHOTO /HO / GAZA STRIP MINISTRY OF THE INTERIOR / WAEL ABU OMAR) (צילום: AFP PHOTO /HO / GAZA STRIP MINISTRY OF THE INTERIOR / WAEL ABU OMAR)
שולח מסר לנתניהו. מוסא אבו מרזוק(צילום: AFP PHOTO /HO / GAZA STRIP MINISTRY OF THE INTERIOR / WAEL ABU OMAR)

הבוקר התראיין אחד מחברי המשלחת הפלסטינית בקהיר לעיתון "אל-חיאת" ופירט שני תרחישים לקראת חצות. "הראשון הוא הגעה להסכם מפורט על בסיס היוזמה המצרית. השני הוא הסכמה על שקט תמורת שקט ברצועת עזה ללא חתימה".

 

בעיתון טענו כי נציגי חמאס מעדיפים שלא יהיה הסכם על פני הסכם חלש ודורשים לבצע תיקונים מהותיים ביוזמה המצרית כמו משפטים הקובעים שהמעברים ייפתחו במנגנון מוסכם בין הרשות לישראל, הפסקת בניית המנהרות בגבול ודחיית נושאי הנמל הימי, שדה התעופה ושחרור האסירים.

המשלחת הפלסטינית בקהיר. ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המשלחת הפלסטינית בקהיר. ארכיון(צילום: AFP)

חלק מחברי המשלחת, כך נטען, סבורים שדרישות חמאס הם טקטיקה של מו"מ, אך אחרים סבורים שהארגון מנסה להכשיל את היוזמה המצרית לטובת האינטרסים שלו והאינטרסים של הציר המתנגד למצרים בדמות קטאר וטורקיה.

 

"ההסכם שמוצע על ידי מצרים מכיל הישגים חשובים לפלסטינים כמו פתיחת המעברים ברצועת עזה, תחילת הליך שיקום ברצועה וסלילת הדרך לפתיחתו המחודשת של מעבר רפיח", אמר אחד מחברי המשלחת שציין כי כישלון המו"מ יוביל את הצדדים למשוואה של "שקט תמורת שקט".

 

במקביל, גורמים ברשות הפלסטינית שצוטטו בעיתון טענו כי בהיעדר הסכם, הרשות תפעל להביא לפתיחת המעברים, ניהולם ושיקום הרצועה. "הרשות לא תנטוש את עמה בעזה. נפעל בתיאום עם הצד הישראלי לפתיחת המעברים באופן מיידי ונקרא למדינות התורמות לפעול לשיקום ההריסות ברצועה.

 

חבר במשלחת הפלסטינית שצוטט בעיתון טען כי יש לשנות שלושה סעיפים במסמך המצרי. הראשון הוא ביטול מיידי של אזור החיץ ולא באופן הדרגתי במשך שישה חודשים. הסעיף השני קשור להפסקת צעדי הענישה של ישראל מאז מבצע "שובו אחים" בדמות שחרור אסירים מעסקת שליט שנעצרו שוב ופתיחת מוסדות בגדה. הסעיף הנוסף הוא המנגנונים שהוסכמו בין הרשות לישראל לפתיחת המעברים שלא מתקבלים על הדעת, לטענתו.

 

במקביל, משרד הבריאות הפלסטיני בעזה פרסם נתונים עדכניים על האבידות בנפש והנזק שנגרם ברצועה מאז החל המבצע. לטענת המשרד, מניין ההרוגים עומד על 2,016, בהם 541 ילדים ו-250 נשים. יותר מ-10,000 בני אדם נפצעו.

 

בנוסף, על פי נתוני האו"ם, כ-365 אלף פלסטינים ברחו מבתיהם. כ-218 אלף מצאו מקלט בבתי הספר של אונר"א ברחבי הרצועה. עוד עולה מהנתונים כי יותר מ-16 אלף בתים נהרסו במהלך המבצע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
שר האוצר לפיד
צילום: עופר עמרם
מומלצים